Մհեր Գրիգորյանը ռուսական կողմին առաջարկում է սահմանին գազի գնի նվազեցման բանակցություններ սկսել
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը Կառավարության անունից Հայաստան մատակարարվող գազի գնի փոփոխության վերաբերյալ նոր բանակցություններ սկսելու նամակով դիմել է «Գազպրոմ» ՀԲԸ վարչության նախագահ Ալեքսեյ Միլլերին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ կառավարությունից, նամակում մասնավորապես ասվում է.
«Արդեն ակնհայտ է, որ կորոնավիրուսի հետևանքները բացասական ազդեցություն կունենան մեր երկրների սոցիալ-տնտեսական զարգացման վրա և դա կհանգեցնի էներգոռեսուրսների սպառման ծավալի անկմանը: Մենք, իհարկե, ամեն կերպ կխթանենք արտադրության և սպառման աճը, բայց նշված միջոցառումների արդյունավետության համար անհրաժեշտ է ապահովել մրցակցային միջավայր: Մենք բոլորս հասկանում ենք, որ Հայաստանում գազի գինը այս իմաստով ունի մեծ նշանակություն: Մենք նաև հասկանում ենք, որ մեր երկրների բարեկամական հարաբերությունների մասշտաբներն ու մակարդակը թույլ են տալիս մեզ և պահանջում են մեզնից ժամանակին բարձրացնել և քննարկել մեր երկրների՝ այդ թվում առևտրատնտեսական համագործակցության կայուն զարգացման համար համակարգային նշանակություն ունեցող հարցեր:
Հաշվի առնելով կանխատեսումներն ու համաշխարհային շուկաներում էներգոռեսուրսների, այդ թվում՝ նավթի և գազի գների հետ կապված ընթացիկ իրավիճակը, նպատակահարմար ենք համարում սկսել նոր բանակցություններ Հայաստանի Հանրապետություն մատակարարվող գազի գնի փոփոխության վերաբերյալ: Մասնավորապես, մենք պատեհաժամ ենք համարում Հայաստանի և Վրաստանի սահմանին հազար խորանարդ մետրի համար գազի գինը նվազեցնելու, ինչպես նաև գազի համար վճարումը ազգային արժույթով կատարելու վերաբերյալ կանոն սահմանելու հարցերի քննարկումը»:

Armenia proposes Russia to start talks on reducing gas price on border
YEREVAN, MARCH 31, ARMENPRESS. On behalf of the Armenian government Deputy Prime Minister Mher Grigoryan sent a letter to Deputy Chairman ofthe Board ofDirectors, Chairman ofthe Management Committee at Gazprom PJSC Alexey Miller requesting to launch talks on the change of price of gas supplied to Armenia, the Armenian government told Armenpress.
The latter says in particular: “It’s already clear that the consequences of the novel coronavirus are going to have negative impact on the socio-economic development of our countries and this will lead to a decline on consumption volumes of energy resources. Of course, we will boost the production and consumption growth with all means, but for the efficiency of the aforementioned measures it’s necessary to ensure a competitive environment. We all understand that in this regard the price of gas in Armenia has a great significance. We also understand that the scales and level of friendly relations between our countries allow us and require from us to raise and discuss on time issues of systematic significance for our countries, also for the stable development of trade-economic cooperation.
Taking into account the forecasts and the current situation in global markets connected with the prices of energy resources, including that of oil and gas, we find it appropriate to start new talks on the change of price of gas supplied to Armenia. In particular, we consider well-timed the discussion of issues on setting a rule to reduce the price of gas for one thousand cubic meters on the Armenia-Georgia border, as well as make payments for gas with the national currency”.