Կորոնավիրուսով վարակվելու ամենաշատ դեպքերն Արմավիրում, Արարատում, Կոտայքում, Երևանում են
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետությունում նոր տիպի կորոնավիրուսով վարակման դեպքերն ամենաշատը Արմավիրի, Արարատի, Կոտայքի մարզերում և Երևանում են։
«Ունենք մարզեր, որտեղ իրավիճակն ավելի վերահսկելի է, սակայն որոշներում էլ շարունակվում է դեպքերի արձանագրումը, օրինակ՝ Կոտայքի մարզում։ Կորոնավիրուսով վարակման դեպքերն ամենաշատը Արմավիրի, Արարատի, Կոտայքի մարզերում և Երևանում են։ Սյունիքի, Շիրակի և Լոռու մարզերում վարակվածների թիվը շատ փորք է։ Վայոց Ձորի և Գեղարքունիքի մարզերում հաստատված դեպքեր չունենք»,- նշեց Թորոսյանը։
Անդրադառնալով վարակվծաների կոնտակտավորներին հայտնաբերելու գործընթացին՝ Առողջապահության նախարարը նշեց, որ այն շարունակական է և միշտ իրականացվում է։
«Դեպքեր ունենք, որ 100 տոկոսով պարզ է կոնտակտավորների շրջանակը, և մենք չենք շարունակում այդ համաճարակաբանական հետաքննությունը, որը հետևում է ամեն վարակակրի հաստատմանը։ Լինում են նաև այնպիսի դեպքեր, որ անընդհատ շարունակում ենք՝ պարզելով նոր կոնտակտներ։ Ունենք քաղաքացիներ, ովքեր չեն պատմում իրենց բոլոր շփումների մասին, ինչն ինձ համար շատ զարմանալի է»,- ասաց Թորոսյանը։

YEREVAN, MARCH 26, ARMENPRESS. Most COVID19 cases in Armenia are in Yerevan, the provinces of Armavir, Ararat and Kotayk, healthcare minister Arsen Torosyan said at a news conference.
“We have provinces where the situation is more controllable, however in some provinces new cases continue being detected, for example in Kotayk,” he said, adding that most cases so far are in Armavir province, Ararat province, Kotayk province and in Yerevan.
“The number of infections in the provinces of Syunik, Shirak and Lori is very small. We don’t have cases in the provinces of Vayots Dzor and Gegharkunik”, he said.
Speaking about the process of detecting direct contacts of confirmed cases, Torosyan said: “We have cases where the direct contact circle is 100% known, and we aren’t continuing the epidemiological investigation which follows each confirmed case. However, there are cases where we continue investigating continuously, discovering new contacts. We have citizens who aren’t telling us about all their contacts, which is very surprising for me,” he said.