Էմիրաթական կողմին կփոխանցվի ՀՀ առողջապահության նախարարության կազմած անհրաժեշտ պարագաների ցանկը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ի շարունակություն նախօրեին Աբու Դաբիի թագաժառանգ, Արաբական Միացյալ Էմիրությունների զինված ուժերի գլխավոր հրամանատարի տեղակալ շեյխ Մոհամմեդ բին Զայեդ Ալ Նահյանի հետ ունեցած հեռախոսազրույցի՝ նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Արաբական Միացյալ Էմիրությունների դեսպան Մուհամմադ Ալ Զաաբիին:
Հանրապետության նախագահն անդրադարձել է Աբու Դաբիի թագաժառանգ շեյխ Մոհամմեդ բին Զայեդ Ալ Նահյանի հետ հեռախոսազրույցում ձեռք բերված պայմանավորվածություններին և նշել, որ առաջիկա օրերի ընթացքում էմիրաթական կողմին կփոխանցվի ՀՀ առողջապահության նախարարության կազմած՝ անհրաժեշտ պարագաների ցանկը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաև հայ-էմիրաթական երկկողմ հարաբերությունների զարգացման ընթացքին, կարևորվել փոխգործակցության ակտիվացումը սննդի անվտանգության ոլորտում, ATOM (Advanced Tomorrow) նախագահական նախաձեռնության շրջանակում:
Հայաստանի նախագահի հետ հանդիպումից հետո դեսպան Մուհամմադ Իսա Ալ Զաաբին ասել է, որ իր երկիրը պատրաստ է աջակցել կորոնավիրուսի դեմ պայքարին:«Կորոնավիրուսը մեծ մարտահրավեր է մարդկանց համար: Մենք պետք է համագործակցենք բոլոր երկրների հետ, խոսքը միայն ԱՄԷ-ի կամ Հայաստանի մասին չէ: Պետք է համատեղ աշխատենք այս վիրուսը կանգնեցնելու համար,- ասել է դեսպանը, նշելով, որ դրական արդյունքի հնարավոր է հասնել միայն տանը մնալով և սոցիալական հեռավորություն պահպանելով:- Շատ կարևոր է պահպանել սոցիալական հեռավորությունը ոչ միայն պաշտոնական հանդիպումների ընթացքում, այլ նաև՝ տանը երեխաների, ընտանիքի մյուս անդամների հետ»:
Հանրապետության նախագահի հետ դեսպանի հանդիպման ժամանակ նույնպես, ինչպես նախագահ Սարգսյանի նախորդ հանդիպումների դեպքում, համապատասխան սոցիալական հեռավորություն է պահպանված եղել:

Armenia will soon transfer list of necessary items prepared by healthcare ministry to UAE
YEREVAN, MARCH 25, ARMENPRESS. As a continuation to the recent phone conversation with the Crown Prince of Abu Dhabi Sheikh Mohammed bin Zayed Al Nahyan, President of Armenia Armen Sarkissian received today Ambassador of the United Arab Emirates (UAE) to Armenia Mohamed AlZaabi, the Presidential Office told Armenpress.
The Armenian President touched upon the agreements that were reached during his phone talk with the Crown Prince of Abu Dhabi and informed that the list of necessary items prepared by Armenia’s healthcare ministry will soon be transferred to the UAE side.
The meeting participants discussed the development process of the Armenia-UAE bilateral relations, highlighted boosting the mutual partnership in the field of food safety and within the frames of the Armenian presidential initiative ATOM (Advanced Tomorrow).
Following the meeting with the Armenian President, the UAE Ambassador said his country is ready to assist in fighting the novel coronavirus (COVID-19). “Coronavirus is a great challenge for humanity. We must cooperate with all countries, the talk is not about the UAE or Armenia only. We need to work jointly to stop this virus”, the Ambassador said, adding that positive result is possible to achieve only by staying at home and keeping the social distance. “It’s very important to keep the social distance not only during the official meetings, but also at home with children and other members of the family”.