Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Ժոնաթան Լաքոտի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոտի հետ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել աշխարհում նոր կորոնավիրուսի վարակի տարածմամբ ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ: Դեսպան Լաքոտը ներկայացրել է իրավիճակը Ֆրանսիայում և ձեռնարկվող քայլերը: Անդրադարձ է կատարվել այս ուղղությամբ հնարավոր համագործակցությանը:
Խոսելով երկու երկրների միջև տարբեր ոլորտներում համագործակցության ծրագրերի մասին՝ Հանրապետության նախագահը և դեսպանը մասնավորապես հեռանկարային են դիտարկել գործընկերությունը նորագույն տեխնոլոգիաների ոլորտում: Այդ համատեքստում անդրադարձ է կատարվել ATOM (Advanced Tomorrow) նախագահական նախաձեռնությանը, որն ուղղած է Հայաստանում տեխնոլոգիաների, կրթության և գիտության զարգացմանը և նպատակ ունի Հայաստան բերել տեղեկատվական և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում առաջատար ընկերություններ՝ զբաղվելու արհեստական բանականության, մաթեմատիկական մոդելավորման, մեքենայական ուսուցման ոլորտների զարգացմամբ և կրթական ծրագրերի իրականացմամբ։ Նշվել է, որ ֆրանսիական մի քանի հանրահայտ ընկերությունների հետ առաջիկայում կստորագրվեն փոխըմբռնման հուշագրեր, իսկ որոշների հետ ձեռք են բերվել նախնական պայմանավորվածություններ:
Զրուցակիցները խոսել են նաև նորագույն տեխնոլոգիաների ոլորտում Ֆրանսիայի գիտակրթական հաստատությունների հետ համագործակցության հնարավորությունների մասին:

Армен Саркисян встретился с послом Франции в Армении Джонатаном Лакотом
Президент Республики Армения Армен Саркисян встретился с чрезвычайным и полномочным послом Французской Республики в Республике Армения Джонатаном Лакотом. Об этом «Арменпресс» сообщили в управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении.
Собеседники обменялись мнениями относительно ситуации с распространением нового коронавируса. Посол Лакот представил ситуацию во Франции и предпринимаемые шаги. Стороны коснулись возможного сотрудничества в этом направлении.
Говоря о программах сотрудничества между двумя странами в различных сферах, президент республики и посол, в частности, рассматривали перспективу сотрудничества в сфере новейших технологий. В этом контексте была затронута президентская инициатива ATOM (Advanced Tomorrow), направленная на развитие технологий, образования и науки в Армении и преследующая цель привлечь в Армению ведущие компании в сфере информационных и высоких технологий, заняться развитием сфер искусственного интеллекта, математического моделирования, машинного обучения и реализацией образовательных программ. Было отмечено, что с несколькими известными французскими компаниями уже в ближайшее время будут подписаны меморандумы о взаимопонимании, с некоторыми достигнуты предварительные договоренности.
Собеседники обсудили также и возможности сотрудничества с научно-образовательными учреждениями Франции в сфере новейших технологий.