Թուրքիան չի կարող ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացում դերակատարում ունենալ. Աննա Նաղդալյան
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը պատասխանել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման վերաբերյալ Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուի հայտարարությանը: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ Թուրքիայի ԱԳ նախարարի հանդիպման վերաբերյալ հարցն ու ՀՀ ԱԳՆ խոսնակի պատասխանը.
Հարց.Նախօրեին տեղի է ունեցել Թուրքիայի ԱԳ նախարարի հանդիպումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ։ Ինչպե՞ս եք գնահատում Թուրքիայի ներգրավվածությունը ԼՂ խաղաղ կարգավորման գործընթացում։
Պատասխան.Արդեն իսկ եղել է ՀՀ ԱԳ նախարարի համապատասխան անդրադարձը։ Հավելենք, որ Հայաստանի և հայ ժողովրդի նկատմամբ ոչ բարեկամական քաղաքականությամբ, որը ԼՂ հակամարտության համատեքստում արտահայտվում է նաև Ադրբեջանին ցուցաբերվող միակողմանի ռազմաքաղաքական աջակցությամբ, Թուրքիան չի կարող ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացում որևէ դերակատարում ունենալ։

Турция не может играть роль в мирном урегулировании нагорно-карабахского конфликта: Анна Нагдалян
Пресс-секретарь Министерста иностранных дел Армении Анна Нагдалян ответила на заявление министра иностранных дел Турции Мевлюта Чавушоглу о мирном урегулировании нагорно-карабахского конфликта. «Арменпресс» представляет вопрос о встрече главы МИД Турции с сопредседателями Минской группы ОБСЕ и ответ пресс-секретаря МИД Армении.
Вопрос: Накануне состоялась встреча главы МИД Турции с сопредседателями Минской группы ОБСЕ. Как вы оцениваете вовлеченность Турции в процесс мирного урегулирования карабахского конфликта?
Ответ: Уже было соответствующее обращение главы МИД Армении. Добавим, что своей недружественной политикой в отношении Армении и армянского народа, которая в контексте карабахского конфликта выражается также и в одностороннем военно-политическом содействии Азербайджану, Турция не может играть какой-либо роли в процессе мирного урегулирования карабахского конфликта.