ՀՀ-ն ու Վրաստանն ունեն հսկայական չօգտագործված ներուժ. կայացան հայ-վրացական բարձր բանակցություններ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանում կայացան հայ-վրացական բարձր մակարդակի ընդլայնված կազմով բանակցությունները: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Վրաստանի վարչապետ Գիորգի Գախարիան, ողջունելով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած պատվիրակությանը, նշեց, որ երկու կողմերը ունեն հարցերի քննարկման լայն օրակարգ:
«Մենք կանդրադառնանք այն բոլոր հարցերին, որոնք կարևոր են ինչպես հայկական, այնպես էլ վրացական կողմի համար: Ես ցանկանում եմ ընդգծել մեր երկրների ժողովրդավարական զարգացման, տարածաշրջանի խաղաղության հարցը: Սա է հիմքը մեր երկրների տնտեսական զարգացման գործում: Տարածաշրջանի բոլոր հակամարտությունները պետք է լուծվեն խաղաղ ճանապարհով»,-ասաց Վրաստանի վարչապետը: Նա ներկայացրեց Եվրատլանտյան տարածքի ինտեգրման Վրաստանի ձգտումները՝ նշելով, որ դա իրենց ժողովրդի որոշումն է: Գիորգի Գախարիան նաև նշեց, որ իրենք ողջունում են Հայաստանի Արևելյան գործընկերության շրջանակում համագործակցությունը:
«Ինչպես դուք ասացիք, մեր երկրների ժողովրդավարական զարգացումը մեր անվտանգության և տնտեսական զարգացման հիմքն է: Համոզված եմ, որ այսօր մեր հանդիպումը կլինի ևս մեկ քայլ ժողովրդավարական ուղղությամբ շարժվելու համար»,-նշեց Վրաստանի վարչապետը:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր խոսքում ընդգծեց, որ երկու երկրների հարաբերություններում հսկայական չօգտագործված ներուժ կա: Նրա խոսքով, օրակարգի կարևոր մաս է այդ ներուժի լիարժեք օգտագործումը: ՀՀ վարչապետի կարծիքով, երկու երկրներն ունեն բազմաթիվ հնարավորություններ տնտեսական համագործակցությունը դուրս բերելու բոլորովին նոր մակարդակի:
«Այս առումով նույնպես ժողովրդավարությունն էական նշանակություն ունի: Հարգանքով ենք վերաբերում Վրաստանի Եվրատլանտյան տարածքի ինտեգրման ձգտումներին: Այնպես է ստացվել, որ մեր երկրներն անվտանգության համակարգերի վերաբերյալ մի փոքր տարբեր պատկերացումներ ունեն: Բայց իմ կարծիքով, մենք մեր անվտանգության մասին ունենք ընդհանուր պատկերացում: Հայաստանը չի կարող անվտանգային սպառնալիք լինել Վրաստանի համար, Վրաստանն էլ չի կարող անվտանգային սպառնալիք լինել Հայաստանի համար: Առաջին անգամ վարչապետի պաշտոնը ստանձնելուց կարճ ժամանակ անց Վրաստան պաշտոնական այց ունենալով, ես հենց այս բանաձևն եմ առաջարկել մեր հետագա հարաբերությունների հիմքում դնելու համար»,-ասաց վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծեց, որ Հայաստանը ողջունում է Վրաստանի այն դիրքորոշումը, որ բոլոր հակամարտությունները պետք է լուծվեն բացառապես խաղաղ ճանապարհով:

Армения и Грузия имеют огромный неиспользованный потенциал: армяно-грузинские переговоры
В Тбилиси состоялись армяно-грузинские переговоры на высшем уровне в расширенном составе. Как сообщает «Арменпресс», премьер-министр Грузии Георгий Гахария, приветствуя делегацию во главе с премьер-министром Армении Николом Пашиняном, отметил, что обе стороны имеют широкую повестку дня обсуждения вопросов.
“Мы коснемся всех тех вопросов, которые важны как для армянской, так и для грузинской стороны. Я хочу подчеркнуть вопрос демократического развития наших стран и мира в регионе. Это основа экономического развития наших стран. Все конфликты в регионе должны решаться мирным путем”, - сказал премьер-министр Грузии. Он представил стремление Грузии к интеграции в евроатлантическое пространство, отметив, что это выбор их народа. Гиорги Гахария также отметил, что они приветствуют сотрудничество Армении в рамках Восточного партнерства.
“Как Вы сказали, демократическое развитие наших стран является основой нашей безопасности и экономического развития. Уверен, что наша сегодняшняя встреча станет еще одним шагом в движении в демократическом направлении”, - отметил премьер-министр Грузии.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в своей речи подчеркнул, что в отношениях двух стран есть огромный неиспользованный потенциал. По его словам, важной частью повестки является полноценное использование этого потенциала. По мнению премьер-министра Армении, обе страны имеют много возможностей вывести экономическое сотрудничество на совершенно новый уровень.
“В этом плане демократия также имеет существенное значение. Мы с уважением относимся к стремлению Грузии к интеграции в евроатлантическое пространство. Так сложилось, что у наших стран несколько разные представления о системе безопасности. Но, на мой взгляд, у нас общие представления о нашей безопасности. Армения не может быть угрозой для безопасности Грузии, а Грузия не может быть угрозой для безопасности Армении. После вступления на должность премьер-министра, во время моего первого официального визита в Грузию, я предложил именно эту концепцию для того, чтобы заложить основу наших дальнейших отношений”, - сказал премьер-министр.
Никол Пашинян подчеркнул, что Армения приветствует позицию Грузии в вопросе, что все конфликты должны решаться исключительно мирным путем.