ՀՀ դեսպանը Սիրիայի խորհրդարանի նախագահին է փոխանցել ՀՀ ԱԺ նախագահի շնորհակալական ուղերձը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Սիրիայում ՀՀ դեսպան Տիգրան Գևորգյանը փետրվարի 26-ին այցելել է Սիրիայի Արաբական Հանրապետության Ժողովրդական ժողով, որտեղ հանդիպել է Ժողովրդական ժողովի նախագահ Համուդա Սաբբաղի (Hammouda Sabbagh) և Սիրիա-Հայաստան միջխորհրդարանական բարեկամության խմբի անդամների հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, դեսպան Գևորգյանը Սիրիայի խորհրդարանի նախագահին փոխանցել է ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի շնորհակալական ուղերձը՝ ՍԱՀ ԺԺ կողմից Հայոց ցեղասպանության պաշտոնական ճանաչման և համապատասխան բանաձևի ընդունման կապակցությամբ:
Դեսպանը նշել է. «Այս բանաձևը հայ և սիրիացի ժողովուրդների դարավոր բարեկամության և փոխադարձ համակրանքի վառ վկայությունն է։ Բանաձևի ընդունումը ծանրակշիռ ավանդ է պատմական արդարության վերականգնման և ցեղասպանությունների կանխարգելման գործում»:
ՀՀ դեսպանն ու ՍԱՀ խորհրդարանի նախագահն անդրադարձել են երկկողմ միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացմանը և, այդ համատեքստում, ընդգծել բարեկամության խմբերի գործունեության ակտիվացման կարևորությունը:

Посол передал спикеру парламента Сирии благодарности спикера НС Армении
Посол Армении в Сирии Тигран Геворгян 26 февраля посетил Народный совет Сирии, где встретился с председателем Народного совета Хаммудой Саббагом и членами межпарламентской группы дружбы Сирия-Армения.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, посол Геворкян передал спикеру парламента Сирии официальное благодарственное послание спикера Национального Собрания Армении Арарата Мирзояна за официальное признание Геноцида армян и принятие соответствующей резолюции.
Посол отметил: «Эта резолюция является ярким свидетельством многовековой дружбы и взаимных симпатий армянского и сирийского народов. Принятие резолюции является значительным вкладом в восстановление исторической справедливости и предотвращение геноцидов».
Посол Армении и спикер парламента Сирии затронули вопросы развития двустороннего межпарламентского сотрудничества и в этом контексте подчеркнули важность активизации деятельности групп дружбы.