Գիրք նվիրելու տոնին Արայիկ Հարությունյանը  հետաքրքիր ստեղծագործություններ նվիրեց անցորդներին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան օրը` փետրվարի 19-ը, Հայաստանում նշվում է որպես Գիրք նվիրելու օր: Այդ կապակցությամբ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը Խնկո Ապոր անվան ազգային մանկական գրադարանի շրջակայքում անցորդներին նվիրեց հայ և արտասահմանյան գրականության ներկայացուցիչների ստեղծագործություններ: Նա մասնակցեց Մանկապատանեկան գրքի երևանյան 16-րդ տոնավաճառ-ցուցահանդեսին և հեքիաթ կարդաց փոքրիկների համար:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` լրագրողների հետ զրույցում Արայիկ Հարությունյանն ասաց, որ տոնավաճառից ստացված հասույթն ուղղվելու է «Կողբ» հիմնադրամին, որը սահմանամերձ շրջաններում կրթամշակութային կարևոր ծրագրեր է իրականացնում: «Կարծում եմ, նման ավանդույթները մեծացնում են ընթերցանության նկատմամբ հետաքրքրությունը»,-ասաց նախարարը:
Անդրադառնալով այն գրքերին, որոնք պատրաստվում է նվիրել իր հարազատներին` նախարարը նշեց, որ դեռ շրջելու է տոնավաճառում և փորձելու է ընտրություն կատարել: «Այսօր շատ գրքեր եմ նվեր ստացել. «Փոքրիկ իշխանը», Թումանյանի գործերից մի քանիսը, Հրանտ Մաթևոսյանի գրքերից մեկը, որը նոր է լույս տեսել: Պետք է խոստովանեմ, որ վաղուց գիրք չեմ ընթերցել, որովհետև մշտապես ստիպված եմ տարբեր զեկույցներ և օրենքների նախագծեր կարդալ: Գեղարվեստական գիրքը հաճույքով կարդալու համար մտքերը պետք է մի քիչ ազատ լինեն»,-շեշտեց նա:
Տոնավաճառի «Հեքիաթի դեսպաններ» խորագրով ծրագրի շրջանակում Արայիկ Հարությունյանը փոքրիկ ընթերցասերների համար կարդաց Հովհաննես Թումանյանի «Շունն ու կատուն»: Երեխաները անգիր գիտեին այն, և մինչ Հարությունյանը կընթերցեր, ներկա փոքրիկները մեծ ոգևորությամբ ներկայացրին հայտնի ստեղծագործության սկիզբը:
Նախարարը դպրոցականներին հորդորեց շատ ընթերցել և ասաց, որ կարդալը գիտելիք է, որը կյանքում շատ անհրաժեշտ է: Հարությունյանը մաղթեց լինել ընկերասեր, հանդուրժող միմյանց նկատմամբ:

В день дарения книги Араик Арутюнян дарил прохожим интересные произведения
День рождения Ованеса Туманяна, 19 февраля, отмечается в Армении как День дарения книги. В связи с этим министр образования, науки, культуры и спорта Араик Арутюнян рядом с Национальной детской библиотеки им. Хнко Апера дарил прохожим произведения представителей армянской и зарубежной литературы. Он принял участие в 16-ой Ереванской ярмарке-выставке детско-юношеской книги и читал детям сказки.
Как передает Арменпресс, в беседе с журналистами Араик Арутюнян сказал, что выручка от ярмарки будет направлена в Фонд “Кохб”, который реализует важные культурно-образовательные программы в приграничных районах. “Думаю, подобные традиции повышают интерес к чтению”, - сказал министр.
Касаясь книг, которые он собирается подарить своим родным, министр отметил, что он еще походит по ярмарке и сделает выбор. “Сегодня я получил много книг в подарок: “Маленький принц”, несколько произведений Туманяна, одну из книг Гранта Матевосяна, которая только вышла в свет. Должен признаться, что давно не читал книг, потому что постоянно вынужден читать различные доклады и проекты законов. Для того, чтобы с удовольствием читать художественную книгу, голова должны быть немного свободнее”, - подчеркнул он.
В рамках программы ярмарки “Послы сказки” Араик Арутюнян прочитал маленьким читателям книгу Ованеса Туманяна “Собака и кот”. Дети знали ее наизусть, и еще до того, как Арутюнян начал читать, они с большим воодушевлением продекламировали начало известного произведения.
Министр призвал школьников много читать и сказал, что чтение - это знание, которое очень необходимо в жизни. Арутюнян пожелал им быть дружелюбными, терпимыми друг к другу.