Սուրեն Պապիկյանը և Մայա Ցքիտիշվիլին քննարկել են փոխգործակցության հարցերի լայն շրջանակ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։Երկօրյա աշխատանքային այցով Վրաստանի Հանրապետությունում գտնվող ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը փետրվարի 12-ին հանդիպել է Վրաստանի փոխվարչապետ, տարածքային զարգացման և ենթակառուցվածքների նախարար Մայա Ցքիտիշվիլիի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, հանդիպման ընթացքում պաշտոնյաները քննարկել են բարեկամ երկրների փոխգործակցության տարբեր ուղղություններին առնչվող արդիական հարցերի լայն շրջանակ։ Մասնավորապես՝ կողմերն անդրադարձել են վարչատարածքային բարեփոխումների բնագավառում ձեռնարկված միջոցառումների արդյունավետությանը, համայնքների միավորման և ապակենտրոնացման, ինչպես նաև աղբահանության, աղբավայրերի կառավարման ոլորտներում փորձի փոխանակման հնարավորություններին, ճանապարհային ենթակառուցվածքների ոլորտում՝ Դեբեդ գետի վրա՝ Սադախլո-Բագրատաշեն անցման կետի տարածքում նոր կամրջի կառուցման ծրագրի արդյունավետ իրականացմանը։
Հանդիպման մեկնարկին Վրաստանի փոխվարչապետ, տարածքային զարգացման և ենթակառուցվածքների նախարար Մայա Ցքիտիշվիլին շնորհակալություն է հայտնել նախարար Պապիկյանին այցի կապակցությամբ և նկատել, որ նմանօրինակ բարձր մակարդակի շփումները հնարավորություն են ընձեռնում էլ ավելի սերտացնել հայ-վրացական օրըստօրե զարգացող հարաբերությունները։ «Մեր գերատեսչությունների միջև առկա են ընդհանուր լուծման առարկա և ընդհանուր մարտահրավեր հանդիսացող մի շարք հարցեր, որոնք պահանջում են համատեղ համակարգված աշխատանք»,- ասել է վրացի պաշտոնյան։
Նախարար Սուրեն Պապիկյանը նախ շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության և առանձնահատուկ վերաբերմունքի համար՝ ընդգծելով Հայաստանի համար հարևան պետության հետ երկկողմ համագործակցության կարևորությունը։ «Կառուցվածքի և լիազորությունների շրջանակով մեր գերատեսչություններն ունեն բազմաթիվ ընդհանրություններ։ Հայաստանում ներկայումս ընթացող բարեփոխումների այս փուլում մեզ համար չափազանց կարևոր է հաղորդակից դառնալ ենթակառուցվածքային զարգացման և ինստիտուցիոնալ կարողությունների հզորացման այն նախաձեռնություններին, որոնցում վրացական կողմը հաջողություններ է արձանագրել»,- նշել է Սուրեն Պապիկյանը։ Միևնույն ժամանակ նախարարի կողմից կարևորվել է տարածաշրջանային զարգացմանը նպաստող ենթակառուցվածքային ծրագրերի ներդաշնակեցումն ու միասնական օրակարգով առևտրատնտեսական կապերի խորացումը։
Օրակարգային հարցերի թվում նախարար Պապիկյանը խոսել է սահմանային Սադախլո-Բագրատաշեն անցակետի տարածքում՝ Դեբեդ գետի վրա, նախատեսվող Բարեկամության կամրջի շինարարության ծրագրից։ Նախարար Պապիկյանը գործընկերների ուշադրությունն է հրավիրել կամրջի նախագծային աշխատանքների ընթացքի վրա և ընդգծել երկկողմ ներգրավվածությունն ակտիվացնելու ու նախագծի հաստատման գործընթացն արագացնելու անհրաժեշտությունը, ինչպես նաև՝ ծրագրի հաջողության պարագայում վերջինիս ռազմավարական կարևոր նշանակությունը երկու երկրների և տարածաշրջանի տրանսպորտային հաղորդակցության համար։
Ջերմ և անմիջական զրույցի ընթացքում կողմերը կարևորել են փոխվստահության մթնոլորտում հարաբերությունների շարունակական զարգացումն ու ընդլայնումը՝ առկա ներուժի առավել արդյունավետ օգտագործման միջոցով։

Сурен Папикян и Майя Цкитишвили обсудили широкий круг вопросов сотрудничества
Находящийся с двухдневным рабочим визитом в Грузии министр территориального управления и инфраструктур Армении Сурен Папикян 12 февраля встретился с вице-премьером Грузии, министром регионального развития и инфраструктуры Майей Цкитишвили.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства территориального управления и инфраструктуры Республики Армения, в ходе встречи собеседники обсудили широкий круг актуальных вопросов, связанных с различными направлениями взаимодействия дружественных стран. В частности, стороны коснулись эффективности мер, предпринимаемых в области административных реформ, возможности объединения и децентрализации общин, а также возможности обмена опытом в области управления отходами, захоронения отходов, дорожной инфраструктуры - строительства моста на реке Дебед, на территории КПП Садахло-Баграташен.
В начале встречи вице-премьер Грузии Майя Цкитишвили поблагодарила министра Папикяна за визит и отметила, что такие контакты на высоком уровне позволяют еще больше углубить армяно-грузинские отношения, которые развиваются с каждым днем. «Есть ряд вопросов, которые требуют скоординированной совместной работы», - сказала вице-премьер.
Министр Сурен Папикян поблагодарил за теплый прием и особое отношение, подчеркнув важность двустороннего сотрудничества с Арменией. «С точки зрения структуры и полномочий у наших ведомств много общего. На данном этапе реформ, которые в настоящее время проводятся в Армении, для нас чрезвычайно важно ознакомиться с инициативами по развитию инфраструктуры и наращиванию институционального потенциала, по части которых грузинская сторона достигла успехов», - сказал Сурен Папикян.
В то же время министр подчеркнул важность согласования инфраструктурных программ, способствующих региональному развитию и углублению торгово-экономических связей.
В ходе теплой и непосредственной беседы стороны подчеркнули важность постоянного развития и расширения отношений в атмосфере взаимного доверия путем более эффективного использования существующего потенциала.