Նախագահը բարձրացրել է ՀՀ քաղաքացիների համար Հորդանան մուտքի արտոնագրային ռեժիմի վերացման հարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահի նստավայրում կայացել է նախագահ Արմեն Սարգսյանի և Հորդանանի Հաշիմյան Թագավորության թագավոր, Նորին Արքայական Մեծություն Աբդալլահ Երկրորդ Իբն Ալ Հուսեյն Ալ Հաշիմիի հանդիպումը: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Ողջունելով բարձրաստիճան հյուրին՝ նախագահ Սարգսյանը, մասնավորապես, ասել է, որ Հորդանանի թագավորի այցը պատմական է և հույս է հայտնել, որ շատ այլ առիթներ կլինեն Նորին Արքայական Մեծությանը հյուրընկալելու Հայաստանում:«Մեր երկու ժողովուրդներն էլ հին են: Ձեր ազգը ներկայացնում է իսլամի էությունն ու առանցքը, Դուք, Նորին Մեծություն, ինչպես նաև Ձեր ընտանիքը ներկայացնում եք Մուհամմադ մարգարեի սերունդը: Հայաստանը՝ որպես աշխարհում քրիստոնեությունը որպես պետական կրոն ընդունած առաջին երկիր, ոչ միայն լավ հարաբերությունների մեջ է Հորդանանի հետ, այլև, մենք շատ բաներ կարող ենք անել միասին»,-ընդգծել է Հայաստանի նախագահը:
Նախագահ Սարգսյանը վստահություն է հայտնել, որ այն ներուժը, որին ապագայում կարող են հասնել երկու երկրները, շատ ավելի մեծ է լինելու, քան կա այժմ:
Հորդանանի թագավոր Աբդալլահ Երկրորդն ասել է, որ երկու երկրներին միավորում են լավ բարեկամությունը, պատմությունը:«Մեծ հարգանք ենք տածում ամենահին քրիստոնյա եկեղեցու նկատմամբ, որը ներկայացված է ոչ միայն Երուսաղեմում, այլ նաև մեր երկրում: Այն ներկայացնում է մեր անցյալի մեծ մասը, և ոչ միայն մեր ներկայի, այլև ապագայի գեղեցիկ մասն է»,-ընդգծել է նա:
Աբդալլահ Երկրորդը ջերմությամբ է հիշել նախագահ Արմեն Սարգսյանի այցը Հորդանան:
Հանդիպմանը նախագահ Սարգսյանը բարձրացրել է Հայաստանի քաղաքացիների համար Հորդանան մուտքի արտոնագրային ռեժիմի վերացման, ինչպես նաև երկու երկրների միջև կրկնակի հարկումը բացառելու մասին պայմանագրի ստորագրման հարցը:
Զրուցակիցները նշել են, որ արդյունավետ համագործակցության մեծ հնարավորություններ կան բարձր տեխնոլոգիաների, կրթության, գիտության և առողջապահության ոլորտներում: Կարևորվել է արդեն իսկ գործող ուսանողների փոխանակման ծրագրի ընդլայնումը, ինչպես նաև ուղիղ օդային հաղորդակցության բացումը երկու երկրների մայրաքաղաքների՝ Երևանի և Ամմանի միջև:

President Sarkissian raises issue of abolition of visa regime by Jordan for Armenian citizens
YEREVAN, FEBRUARY 11, ARMENPRESS. A meeting between President of Armenia Armen Sarkissian and King Abdullah II Ibn Al Hussein Al Hashimi of Jordan took place today at the Presidential Palace, the Presidential Office told Armenpress.
President Sarkissian welcomed the high guest and said in particular that the visit of the King of Jordan is historic and significant. He expressed hope that there would be many occasions to host His Majesty in Armenia.“Our two nations are ancient. Your nation represents the essence and axis of Islam; You, Your Majesty, as well as Your family, are descendants of Prophet Muhammad. Armenia as country which was the first to adopt Christianity, not only has good relations with Jordan but we two have a lot to tell each other,”the President of Armenia underscored.
President Sarkissian expressed confidence that potential, which the two countries could reach in the future, would be much more that it is today.
The King of Jordan said that the two countries are linked by good friendship and history.“We have great reverence towards the oldest Christian Church which is represented not only in Jerusalem but in our country too. It represents part of our past and is a beautiful element not only of our present but also of our future,”he underscored.
H.M. Abdullah II recalled warmly President Sarkissian’s visit to Jordan.
At the meeting, the President of Armenia raised the issues of a visa free regime for the citizens of Armenia travelling to Jordan and signing the agreement on the avoidance of double taxation. The interlocutors noted that great opportunities exist for cooperation in the areas of high-tech, education, science, and healthcare. Stressed was the necessity of expanding the already existing student exchange program, as well as the establishment of a direct air link between the capitals of the two countries – Yerevan and Amman.