Հայաստանում նոր տիպի կորոնավիրուսի հետազոտությունների բոլոր արդյունքները եղել են բացասական
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առողջապահական եւ աշխատանքի տեսչական մարմինն օդային եւ ցամաքային սահմանին շարունակում է ուժեղացված հսկողական աշխատանքները՝ տեղեկացնելով, որ դրանց արդյունքում սահմանից լինում են հոսպիտալացումներ։ Չինաստանից Հայաստան ժամանած հայերի թվում եղել են այնպիսիք, որ ունեցել են ջերմություն։ Նրանք եւ ոչ միայն նրանք մեկուսացվել եւ հոսպիտալացվել են։
«Սրանք Առողջապահական եւ աշխատանքի տեսչական մարմնի սահմանային բժշկասանիտարական հսկիչ կետերի ընթացիկ հսկողական աշխատանքներն են՝ ուղղված կորոնավիրուսի ներթափանցումը կանխելուն։ Սրանց սահուն հաջորդում են Առողջապահության նախարարության աշխատանքները։ Չինաստանից ժամանած կամ այդ երկրում վերջին 14 օրվա ընթացքում գտնված յուրաքանչյուր անձ, ում մոտ սահմանը հատելիս ջերմաչափման արդյունքում արձանագրվում է 37 եւ բարձր ջերմություն, անձնակազմի եւ ուղեւորների հետ շփումը սահմանափակելու նպատակով մեկուսացվում եւ հոսպիտալացվում է։ Նրանց առողջական հետագա վիճակով շարունակում է զբաղվել արդեն առողջապահության նախարարությունը։ Բարեբախտաբար, մինչ օրս հոսպիտալացված անձանցից եւ ոչ մեկի մոտ հիվանդությունը չի հաստատվել։ Այս առումով պարբերաբար տրամադրվում է ամփոփ սպառիչ տեղեկատվություն, երբ ԱՆ-ն ունենում է համապատասխան հետազոտությունների արդյունքները։ Ավելորդ խուճապի կարիք չկա։ Կարեւորը՝ պատկան մարմիններն իրենց տեղում են։
Կորոնավիրուսի ներթափանցումը Հայաստան կանխելու նպատակով ստեղծվել է միջգերատեսչական հանձնաժողով։ ԱԱՏՄ-ն սերտորեն գործակցում է պատկան այլ կառույցների հետ»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշված է ԱԱՏՄ հաղորդագրության մեջ:
Փետրվարի 7-ի տվյալով՝ Չինաստանում 2019-nCoV նոր կորոնավիրուսով վարակման դեպքերի քանակը գերազանցել Է 31,1 հազարը, 636 մարդ մահացել Է, 1540-ն՝ ապաքինվել:
Փետրվարի 5-ին ՀՀ առողջապահության նախարարությունը հայտարարել էր, որ հունվարի 27-ից Չինաստանից Հայաստան է ժամանել 859 անձ, որոնց նկատմամբ սահմանվել է հսկողություն՝ ըստ բնակության վայրի: Ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում մինչ այդ օրը կորոնավիրուսային վարակին բնորոշկասկածելիախտանշաններ ունեցող 40 պացիենտ է հոսպիտալացվել, որոնցից 26-ը դուրս է գրվել (դուրս գրումները շարունակվում են), 14 պացիենտ դեռևս հոսպիտալացված է: Բոլորը ստացել և ստանում են ախտանշանային բուժում, անհրաժեշտության դեպքում կազմակերպվում են լաբորատոր հետազոտությունները: Նախարարությունը վերջին օրերին այս տվյալները դեռևս չի թարմացրել:
Փոխարենը փետրվարի 7-ին նախարարությունը, առանց թվային տվյալներ հրապարակելու, հիշեցնում է. «Առողջապահության նախարարությունը շարունակվում է աշխատանքները նոր կորոնավիրուսային (2019-nCoV) վարակի կանխարգելման ուղղությամբ` ինչպես համակարգային, այնպես էլ Չինաստանից վերադարձած անձանց նկատմամբ հսկողություն իրականացնելու ուղղությամբ:
Չինաստանից եկած բոլոր անձինք գտնվում են բժիշկների հսկողության ներքո, իսկ այն անձինք, ովքեր ունեն թեթևակի ջերմություն, հոսպիտալացվում են, կազմակերպվում են բոլոր հետազոտությունները: Մինչ այսօր հետազոտությունների, այդ թվում՝ լաբորատոր, արդյունքները եղել են բացասական: Կրկին հիշեցնում և հորդորում ենք հետևել պաշտոնական լրահոսին, խուճապի չմատնվել՝ հատկապես տուրք չտալ սոցիալական ցանցերով օգտատերերի կողմից տարածվող ապատեղեկատվությանը»:

Все результаты исследований коронавируса нового типа в Армении были отрицательными
Инспекционный орган здравоохранения и труда продолжает усиленные контрольные работы на воздушной и сухопутной границах республики, и сообщает, что в результате бывает и госпитализация с пограничного пункта. Среди граждан Армении, прибывающих из Китая в Армению, некоторые имели температуру. Они и не только они были изолированы и госпитализированы.
“Это текущие контрольные работы пограничных медико-санитарных контрольных пунктов Инспекционного органа здравоохранения и труда, направленные на предотвращение завоза коронавируса. За ними следуют работы Министерства здравоохранения. Каждый человек, прибывшый из Китая или находившийся в этой стране в течение последних 14 дней, у которого при пересечении границы фиксируется 37 градусов и выше температуры, изолируется и госпитализируется с целью ограничения общения с экипажем и пассажирами. В дальнейшем состоянием их здоровья продолжает заниматься Министерство здравоохранения. К счастью, ни у кого из госпитализированных до сих пор болезнь не подтвердилась. В этом плане периодически предоставляется исчерпывающая информация. Нет необходимости в излишней панике. Главное -надлежащие органы находятся на своих местах.
Для предотвращения завоза коронавируса в Армению создана межведомственная комиссия. Инспекционный орган тесно сотрудничает с другими структурами”, - говорится в сообщении ИОЗТ.
По данным на 7 февраля, число случаев заражения новым коронавирусом 2019-nCoV в Китае превысило 31,1 тысячи человек, 636 человек погибли, 1540 выздоровели.
Как передает «Арменпресс», 5 февраля Министерство здравоохранения Армении заявило, что с 27 января из Китая в Армению прибыли 859 человек, в отношении которых установлен контроль по месту их проживания. В результате предпринятых мер были госпитализированы 40 пациентов с симптомами, вызывающими подозрение, характерными для коронавирусной инфекции, 26 из которых уже выписаны, 14 пациентов все еще в больнице. Все получили и получают симптоматическое лечение, при необходимости организуются и лабораторные исследования. В последние дни министерство пока не обновляло эти данные.
7 февраля министерство, не публикуя цифровые данные, напомнило:
“Минздрав продолжает работу по предотвращению завоза новой коронавирусной инфекции (2019-nCoV), как системную, так и по контролю за лицами, вернувшимися из Китая.
Все прибывшие из Китая люди находятся под наблюдением врачей, люди имеющие температуру, госпитализированы, организуются все необходимые исследования. До сих пор результаты исследований, в том числе и лабораторных, были отрицательными. Вновь напоминаем и призываем следить за официальными новостями, не поддаваться панике, особенно не поддаваться дезинформации, распространяемой пользователями социальных сетей”.