Ծաղկունքում բացահայտվել են պատմահնագիտական նոր նյութեր
ԳԱՎԱՌ, 6 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գեղարքունիքի մարզի Ծաղկունք գյուղի գլխատներից մեկի վերականգնման աշխատանքներին նախորդած մաքրման ձեռնարկի արդյունքում, որն իրականացվում է «Դար» հիմնադրամի պատվիրատվությամբ, ի հայտ են եկել ճարտարապետահնագիտական արժեք ներկայացնող այնպիսի նյութեր, որոնք փաստում են տվյալ շինության, ինչպես նաեւ բնակավայրի գործելու շատ ավելի վաղ ժամկետների մասին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց մաքրման աշխատանքների համաղեկավար, Ճարտարապետության եւ շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանի դասախոս, վերականգնող ճարտարապետ Դավիթ Նահատակյանը, Ծաղկունքում գտնվող գլխատներից մեկի ներքին հատվածի 2019 թվականի հուլիս-օգոստոս եւ հոկտեմբեր ամիսներին մաքրման և ուսումնասիրման աշխատանքների ընթացքում, կառույցի վտանգված լինելու պատճառով, անհրաժեշտություն է առաջացել տանիքի եւ հատակին կուտակված հողաշերտը հեռացնել, որի ժամանակ էլ գտնվել են հնագիտական ու ազգագրական արժեք ներկայացնող այնպիսի նյութեր, որոնք ենթակա են եղել ուսումնասիրության: Աշխատանքների համաղեկավար է եղել ՀՀ ԳԱԱ հնագիտության եւ ազգագրության ինստիտուտի միջնադարի բաժնի գիտաշխատող Դավիթ Դավթյանը:
«Ծաղկունքի գլխատունը կամ հողաշեն հացատունը վերականգնելու նպատակը եղել է «Դար» հիմնադրամի նախագծերից մեկի կյանքի կոչումը՝ համայնքում հնագիտական եւ այլ ուղղվածությունների տուրիզմը զարգացնելու համար: Հողի լիցքը հատակից մաքրելուց հետո ի հայտ եկան ավելի քան 200 տարվա վաղեմության ազգագրական արժեք ներկայացնող տարբեր նյութեր, ինչպես նաեւ՝ 12-15-րդ դդ. թվագրվող ջնարակված խեցեղեն: Գտնված նյութերն ուսումնասիրվում են ՀՀ ԳԱԱ հնագիտության եւ ազգագրության ինստիտուտում:
Հնագետի եւ ճարտարապետի կողմից կատարվել են նախնական հետախուզական աշխատանքներ, ինչի շնորհիվ այս գարնանը, ամենայն հավանականությամբ, նախատեսվում են հետախուզական պեղումներ ինչպես գլխատան շուրջը, այնպես էլ համայնքի մի քանի հետաքրքրություն առաջացնող վայրերում, որտեղ պահպանված են նաեւ 9-16-րդ դարերի արժեքավոր խաչքարեր: Ի՞նչ է բացահայտվում Ծաղկունքի գլխատան վերականգնման նպատակով իրականացված մաքրման աշխատանքների արդյունքում ի հայտ եկած նյութերով։
Այն, որ Ծաղկունքում ու Գեղարքունիքի մարզի մյուս բնակավայրերում դեռ պահպանված հին գլխատները կառուցվել են ոչ թե 1830 թվականից՝ պատմական գաղթից հետո, երբ Սեւանի ավազանում հաստատվել են Մակուից, Բայազետից, Ալաշկերտից ու Դիադինից եկած գաղթականները, այլ շատ ավելի վաղ ժամանակներից: Ընդ որում, մեր գյուղական վայրերի այդ բնակելի համալիրները հայկական ողջ լեռնաշխարհում ունեցել են ճարտարապետական նույն մտածողությունն ու ոճը եւ Ք. ա. 4-3 հազարամյակներից մինչեւ 20-րդ դար գրեթե անփոփոխ փոխանցվել են սերնդեսերունդ: Այն, ինչ հայկական գյուղական տների կառուցվածքի մասին նկարագրել է հույն աշխարհագիր ու զորավար Քսենոֆոնը, նույնությամբ հասել է մեզ:
Տները լույսը ստացել են երդիկից, չեն ունեցել լուսամուտներ, ունեցել են հողե հատակ ու հողաշեն ծածկ ու պատեր, ջեռուցվել են թոնրի միջոցով: Սրահն իրարից բաժանել է գոմը եւ հացատունը, որտեղ ապրել է բազմանդամ ընտանիքը: Մեր քոչվոր հարեւանները, որոնք տեւական ընթացքում քանիցս նվաճել են մեր երկիրը եւ դարձել նստակյաց, չեն տիրապետել այսպիսի զարգացած բնակարանաշինության արվեստին ու շատ դեպքերում բնակվել են հայերից խլված բնակարաններում: Մեր գտածոներով մեկ անգամ եւս փաստում ենք, որ արեւմտահայ գաղթականները 1830 թվականին հաստատվել են նախեւառաջ նախկինում եղած կամ կառուցված բնակարաններում: Իհարկե, նրանք եղածների կողքին կառուցել նոր բնակելի համալիրներ, որոնք եւս այժմ իրենցից հնագիտական ու ազգագրական արժեք են ներկայացնում: Նման համալիրները, որոնք շատ դեպքերում շարունակվում են քանդվել ու հավասարեցվել հողին, այժմ շատ ավելի նպաստավոր կլինեն զբոսաշրջության զարգացման տեսանկյունից:
Կարծում եմ, Ծաղկունքում նախատեսված հնագիտական պեղումները նոր լույս կսփռեն այս բնակավայրի ու տարածաշրջանի պատմության վրա, ի հայտ կբերեն նոր արժեքավոր տեղեկություններ մեր ժողովրդի ստեղծած պատմամշակութային հարուստ ժառանգության մասին:
Ի դեպ, «Դար» հիմնադրամի օրինակը պետք է վարակիչ լինի շատերի համար, շահագրգռի պետական կառույցներին, հիմնադրամներին, կազմակերպություններին ու համայնքներին՝ պատմաճարտարապետական, հնագիտական ժառանգությունը պահպանելու կամ վերաօգտագործելու եւ հետազոտելու, ինչպես նաեւ պեղումների միջոցով բացահայտելու ազգագրական ու հնագիտական նոր արժեքներ եւ այդ կերպ խթանելու տուրիզմի զարգացումը Հայաստանի Հանրապետությունում: Պետության կողմից դրական քայլ կլինի այսպիսի ծրագրերի համաֆինանսավորումը: Մյուս կողմից՝ անխաթար վիճակում կպահպանվեն, կցուցադրվեն ու կհանրահռչակվեն պատամամշակութային այն արժեքները, որոնք ոչ միայն թաղված են մնում հողի տակ, այլ նաեւ օրավուր ոչնչացվում են անտարբեր կամ անիրազեկ մարդկանց ձեռքերով»,-ներկայացրեց Դավիթ Նահատակյանը:

В Цахкунке обнаружены новые историко-археологические материалы
В результате работ по очистке, предшествующей восстановительным работам одного из строений села Цахкунк Гегаркуникской области, которое осуществляется по заказу Фонда “Дар”, появились материалы, представляющие архитектурно-археологическую ценность, которые свидетельствуют о более раннем происхождении данного строения, а также и населенного пункта.
Как сообщил «Арменпресс» координатор работ по очистке, преподаватель Национального университета архитектуры и строительства Армении, архитектор-реставратор Давид Наатакян, в ходе работ по очистке и исследованию внутренней части одного из строений в селе Цахкунк в июле - августе и октябре 2019 года, в связи с угрозой разрушения, возникла необходимость удалить накопленный на полу и на крыше слой земли. Во время очистки были найдены материалы, представляющие археологическую и этнографическую ценность. Координатором работ был научный сотрудник средневекового отдела Института археологии и этнографии НАН РА Давид Давтян.
“Целью восстановления этого земляного строения было претворение в жизнь одного из проектов Фонда “Дар” по развитию археологического туризма и других сфер в общине. После очистки слоя земли появились различные материалы, представляющие этнографическую ценность более чем 200-летней давности, а также материалы, представляющие этнографическую ценность - глазурованная керамика 12 - 15 вв. Найденные материалы изучаются в Институте археологии и этнографии НАН РА.
Археолог и архитектор провели предварительные исследовательские работы, благодаря чему этой весной, по всей вероятности, будут проведены раскопки как вокруг головного дома, так и в других местах общины, вызывающих интерес, где также сохранились ценные хачкары 9-16 веков. Что раскрывают материалы, выявленные в результате работ по очистке, осуществленных с целью восстановления Цахкунского головного дома?
То, что сохранившиеся в Цахкунке и других населенных пунктах Гегаркуникской области старые строения были построены не с 1830 года, после исторического переселения, когда в Севанском бассейне обосновались беженцы из Маку, Баязета, Алашкерта и Диадина, а с более ранних времен. При этом, эти жилые комплексы наших сельских местностей на всем Армянском нагорье имели один и тот же архитектурный стиль. С 4-3-го тысячелетия до н.э. и до 20 века он почти неизменно передавался из поколения в поколение. То, что писал греческий географ и полководец Ксенофон о структуре армянских сельских домов, в точности дошло до нас.
В дома свет поступал из дымохода, они не имели окон, имели земляные полы и земляные стены, отапливались тониром. Помещение, в котором жила многочисленная семья, отделялось от пекарни и хлева. Наши кочевые соседи, которые на протяжении веков не раз завоевывали нашу страну и становились оседлыми, не владели столь развитым жилищным искусством и во многих случаях проживали в отнятых у армян домах. Наши находки еще раз доказывают, что западноармянские беженцы в 1830 году обосновались, прежде всего, в прежних и уже построенных домах. Конечно, рядом с ними, они строили и новые жилища, которые также сейчас представляют собой археологическую и этнографическую ценность. К подобным строениям, которые во многих случаях продолжают разрушаться и приравниваться к Земле, теперь будут относиться лучше с точки зрения развития туризма.
Думаю, археологические раскопки в Цахкунке прольют новый свет на историю этого населенного пункта и региона, выявят новые ценные сведения о богатом историко-культурном наследии, созданном нашим народом.
Кстати, пример Фонда “Дар” должен быть заразительным для многих, заинтересовать государственные структуры, фонды, организации и общины в сохранении или повторном исследовании историко-архитектурного, археологического наследия, а также посредством раскопок выявлять новые этнографические и археологические ценности и тем самым стимулировать развитие туризма в Республике Армения. Со стороны государства положительным шагом будет софинансирование таких программ. С другой стороны, сохранятся, будут выставлены и прославлены те историко-культурные ценности, которые не только остаются погребенными под землей, но и день ото дня уничтожаются руками безразличных или некомпетентных людей”, - представил Давид Наатакян.