2019 թվականին իրավիճակն առաջնագծում եղել է բավականին հանգիստ. Դավիթ Տոնոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում հունվարի 27-ինկայացել է ՀՀ պաշտպանության նախարարին կից կոլեգիայի նիստ, նվիրված զինված ուժերի 2019թ. ուսումնական տարվա մարտական և զորահավաքային պատրաստականության, մարտական հերթապահության արդյունքների, զորքերում բարոյահոգեբանական ապահովման վիճակի առավել բարելավման ուղղությամբ կատարված աշխատանքների քննարկմանը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ ՊՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, հայկական երկու հանրապետություների զինված ուժերի փոխգործակցության շրջանակում նիստին մասնակցել են նաև ՊԲ հրամկազմի ներկայացուցիչները:
Բացման խոսքում ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն ընդգծել է, որ ռազմաքաղաքական ղեկավարության ջանքերի և զինված ուժերի հստակ մարտավարության ու գործողությունների շնորհիվ 2019թ.-ին իրավիճակն առաջնագծում եղել է բավականին հանգիստ: Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը միևնույն ժամանակ շեշտել է, որ պետք է ոչ մի վայրկյան չթուլացնել զգոնությունը և շարունակել լրացուցիչ ջանքերի ներդրումը՝ զինված ուժերի մարտունակությունն առավել ամրապնդելու և սահմանների անձեռնմխելիությունն ապահովելու նպատակով:
Նիստի ընթացքում հիմնական հաշվետու զեկույցով հանդես է եկել ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Արտակ Դավթյանը: Ներկայացնելով կատարված աշխատանքները, առկա ձեռքբերումներն ու բացթողումները՝ ԶՈՒ ԳՇ պետը փաստել է, որ լայն թափով շարունակվել են նորագույն սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի համալրման, զորքերի մարտունակության և կարգապահության ամրապնդման, զինանձնակազմի մարտական պատրաստության որակի բարձացմանն ուղղված բոլոր միջոցառումները, ինչպես նաև մարտական հենակետերի լրակահավորման, տեսադիտարկման համակարգերի զարգացման աշխատանքները: Ուժերի և միջոցների նպատակային բաշխումը հնարավորություն է ընձեռել կատարելագործել զինանձնակազմի մարտավարական-մասնագիտական ունակությունները, բարձր մակարդակով կատարել առաջադրված խնդիրները և հակազդել հակառակորդի սադրիչ գործողություններին:
Հաշվետու ժամանակահատվածում իրականացված սոցիալական, ռազմակրթական, միջազգային ռազմական համագործակցության ծրագրերի և բյուջետային հատկացումների ոլորտում կատարված աշխատանքների և առաջիկա անելիքների վերաբերյալ զեկույցներով են հանդես եկել ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալները:
Առաջիկա անելիքների վերաբերյալ որոշակի խնդիրներ է առաջադրել և հանձնարարականներ տվել ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը:
Նիստը եզրափակվել է ՀՀ ԶՈՒ 2019թ. ուսումնական տարվա արդյունքներով բարեխիղճ ծառայությամբ աչքի ընկած մի շարք ստորաբաժանումների և սպաների պարգևատրման արարողությամբ:

В 2019 году ситуация на передовой была достаточно спокойной — Давид Тоноян
27 января состоялось заседание коллегии Министерства обороны Республики Армения, посвященное проделанной Вооруженными силами Республики Армения работе по улучшению результатов боевого дежурства в 2019 году - обеспечения морально-психологического состояния в войсках в течение учебного года боевой и мобилизационной готовности.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ Министерства обороны Республики Армения, в рамках взаимодействия Вооруженных сил двух армянских республик представители Армии обороны также приняли участие во встрече.
В своем вступительном слове министр обороны Армении Давид Тоноян подчеркнул, что благодаря усилиям военно-политического руководства, четкой тактике и действиям Вооруженных сил в 2019 году ситуация на линии фронта была довольно спокойной. В то же время министр обороны подчеркнул, что не следует ни на секунду ослаблять боеготовность и продолжать прилагать дополнительные усилия для дальнейшего повышения боеготовности вооруженных сил и нерушимости границ.
В ходе заседания с основным докладом выступил начальник Генерального штаба Вооруженных сил Армении генерал-лейтенант АртакДавтян. Представляя проделанную работу, достижения и недостатки, начальник Генерального штаба Вооруженных сил заявил, что продолжались все меры, направленные на модернизацию и приобретение современного вооружения и военной техники, укрепление боеготовности и дисциплины, повышение качества боеготовности личного состава, докомплектование позиций системами наблюдения. Целевое развертывание сил и средств позволило повысить тактико-профессиональные навыки персонала, выполнять задачи на высоком уровне и противостоять провокационным действиям противника.
Заместители министра обороны Республики Армения выступили с докладами о социальных, военно-образовательных программах, программах международного военного сотрудничества и бюджетных ассигнованиях, осуществленных за отчетный период.
Министр обороны Республики Армения Давид Тоноян выдвинул некоторые задачи и задачи, дал соответствующие поручения.
За седание завершилось церемонией награждения ряда отличившихся по итогам учебного года подразделений и офицеров.