ՀՀ նախագահը գեներալ-մայորի և գեներալ-լեյտենանտի կոչումներ է շնորհել
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը 5 զինվորականի գեներալ-մայորի և գեներալ-լեյտենանտի զինվորական կոչումներ շնորհելու մասին հրամանագրեր է ստորագրել: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` հրամանագրերը տեղադրված են ՀՀ նախագահի պաշտոնական կայքում:
Հիմք ընդունելով վարչապետի առաջարկությունը՝ համաձայն Սահմանադրության 133-րդ հոդվածի 2-րդ մասի, ինչպես նաև «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքի 16-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետի, գեներալ-լեյտենանտի զինվորական կոչումներ են շնորհվել Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի պատրաստության գլխավոր վարչության պետ-Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի տեղակալ, գեներալ-մայոր Անդրանիկ Արտավազդի Մակարյանին, Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի գլխավոր շտաբի օպերատիվ գլխավոր վարչության պետ-Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի տեղակալ, գեներալ-մայոր Տիրան Վազգենի Խաչատրյանին և Զորքերի (ուժերի) միացյալ խմբավորման հրամանատար, գեներալ-մայոր Տիգրան Ջանիբեկի Փարվանյանին, իսկ գնդապետ Արթուր Սերյոժայի Բաղդասարյանին շնորհվել է գեներալ-մայորի զինվորական կոչում:
Հիմք ընդունելով վարչապետի առաջարկությունը՝ համաձայն Սահմանադրության 133-րդ հոդվածի 2-րդ մասի, ինչպես նաև «Ազգային անվտանգության մարմին-ներում ծառայության մասին» օրենքի 4-րդ հոդվածի 2-րդ մասի, գեներալ-մայորի զինվորական կոչում է շնորհվել Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության ռազմական հակահետախուզության դեպարտամենտի պետ, գնդապետ Լևոն Վազգենի Շահումյանին:

Президент Армении присвоил воинские звания генерал-майора и генерал-лейтенанта
Президент Армен Саргсян подписал указы о присвоении воинских званий 5 генерал-майорам и генерал-лейтенантам.
КакпередаетАрменпресс,указы размещены на официальном сайте президента Армении.
На основании представления премьер-министра, в соответствии с ч.2ст133 Конституции, а также статьей п.1 ч.1 ст.16 « Закона о военной службе и статусе военнослужащего», воинские звания генерал-лейтенанта присвоены начальнику Главного управления подготовки Вооруженных СилРеспублики Армения - заместителю начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Армения генерал-майоруАндраникуАртаваздовичуМакаряну, начальник Главного Оперативного управления Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Армения -заместителю начальника Генерального штаба Вооруженных сил генерал-майор ТирануВазгеновичуХачатряну и командующемугруппировкой Объединенных войск (сил) генерал-майору ТигрануДжанибековичуПарваняну.А полковнику АртуруСерёжаевичу Багдасаряну присвоено воинское звание генерал-майора.
На основании представления премьер-министра и в соответствии с п.2 ч.2 ст. 133 Конституции, а также с п.2 ч.2 ст. 4 «Закона о службе в органах национальной безопасности» воинское звание генерал-майора было присвоено военной начальнику Департамента военной контрразведки Службы национальной безопасности Республики Армения полковнику ЛевонуВазгеновичу Шаумяну.