ՍՈւ 30 ՍՄ բազմաֆունկցիոնալ ինքնաթիռների առաջին խմբաքանակը Հայաստանում է
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՍՈւ 30 ՍՄ բազմաֆունկցիոնալ գերժամանակակից ինքնաթիռների առաջին խմբաքանակն արդեն Հայաստանում է:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Գյումրիում մասնակցում է ինքնաթիռների դիմավորման արարողությանը:
«Ֆեյսբուք»-ի ուղիղ եթերում վարչապետը ցուցադրեց ինքնաթիռների վայրէջքը, որին նախորդեց ինքնաթիռների ցուցադրական թռիչքը:
Տեսանյութում երևում է, որ Գյումրիում վայրէջք է կատարում 4 ինքնաթիռ, սակայն ավելի վաղ ՀՀ պաշտպանության նախարարը հայտնել էր, որ ՀՀ-ն պատրաստվում է ձեռք բերել 1 էսկադրիլիա (12) ՍՈւ 30 ՍՄ ինքնաթիռ:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծեց, որ ՍՈՒ-30 ՍՄ ինքնաթիռների ձեռքբերումը շատ կարևոր նշանակություն ունի Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության ապահովման տեսանկյունից: «Այսօր շատ կարևոր օր է մեզ համար, որովհետև ժամանում է մեր այս տարվա գլխավոր ձեռքբերումը համարվող ՍՈՒ-30 ՍՄ մակնիշի գերժամանակակից բազմաֆունկցիոնալ ինքնաթիռների առաջին խմբաքանակը, որոնց ձեռքբերման մտադրության մասին նախորդ տարի էինք հայտնել: Եվ այս ձեռքբերումը շրջադարձային նշանակություն ունի ՀՀ անվտանգության, մեր ժողովրդի անվտանգության ապահովման գործում»,- ասաց վարչապետը:

YEREVAN, DECEMBER 27, ARMENPRESS. The SU-30SM fighter jets have been supplied to the Armenian military.
Prime Minister Nikol Pashinyan and Defense Minister Davit Tonoyan personally visited an airfield on December 27 where the aircrafts landed.
The pilots performed maneuvers and showcased the capabilities of the jets before landing.
The exact number of the supplied planes is unclear at the moment. Previously it was announced that Armenia will acquire 12 jets.
The Prime Minister then stepped into the cockpit of one of the jets and was briefed by a military official about the SU-30SM’s capabilities.
TheSukhoi Su-30is a Russian-madetwin-engine, two-seatsupermaneuverablefighter aircraft. It is a multirole fighter for all-weather,air-to-airandair-to-surface deep interdictionmissions.
The Su-30SM (SM for Serial, Modernized) is considered a 4+ generation fighter jet.The aircraft has been upgraded for radar, radio communications systems,friend-or-foe identification system, ejection seats, weapons, and other aircraft systems.
It has frontal horizontal fins and steerable thrusters forsupermaneuverability.
The aircraft can be used to gainair supremacysame as for targeting adversary on the ground using wide range of weapons including air-to-air, air-to-surface and guided and unguided bombs with total weapons weight up to 8000 kg.