Մոնտրյոյի կոնվենցիան չի տարածվի «Ստամբուլ» ջրանցքի վրա. Էրդողան
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել Է, որ Բոսֆորի նեղուցով նավերի անցման ռեժիմի մասին Մոնտրյոյի կոնվենցիան չի տարածվի Սեւ եւ Մարմարայի ծովերի միջեւ նախագծվող «Ստամբուլ» ջրանցքի վրա, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ավելի վաղ Էրդողանը հայտարարել Է «Ստամբուլ» ջրանցքի կառուցման հայտամրցույթ անցկացնելու մտադրության մասին, ջրանցք, որը, նրա կարծիքով, «կվերացնի Բոսֆորում բնապահպանական եւ տեխնածին աղետների սպառնալիքը»: Ստամբուլի քաղաքագլուխ Էքրեմ Իմամօղլուն հանդես Է գալիս այդ նախագծի դեմ եւ հանրաքվե անցկացնելու կոչ Է անում:
«Մենք «Ստամբուլ» ջրանցքը դիտում ենք որպես Բոսֆորի այլընտրանք: Այն ոչ մի կապ չունի Մոնտրյոյի հետ: Ջրանցքը կաշխատի որպես Թուրքիայի ջրային մայրուղի»,- հայտարարել Է Էրդողանը՝ Անկարայում ելույթ ունենալով Թուրքիայում կառավարող Արդարության եւ զարգացման կուսակցության տարածաշրջանային բաժանմունքների ղեկավարների առջեւ:
Մոնտրյոյի կոնվենցիան սահմանում Է Սեւ ծովի Բոսֆորի եւ Դարդանելի նեղուցների ռեժիմը: Կոնվենցիան բոլոր երկրների նավերի համար պահպանում Է նեղուցներով անցնելու ազատություն ինչպես խաղաղ, այնպես Էլ ռազմական ժամանակ: Սակայն ռազմանավերի անցման ռեժիմը տարբեր Է սեւծովյան եւ ոչ սեւծովյան պետությունների նկատմամբ: Ոչ սեւծովյան տերությունների ռազմանավերի համար սահմանված են մնալու դասի եւ ժամկետի Էական սահմանափակումներ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Эрдоган: конвенция Монтре не будет распространяться на канал "Стамбул"
Президент ТурцииТайип Эрдоганзаявил, что конвенция Монтре о режиме прохода судов через проливБосфорне будет распространяться на проектируемый канал "Стамбул" между Черным и Мраморным морем, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Ранее Эрдоган заявил о намерении провести тендер на строительство канала "Стамбул", который, по его мнению, "устранит угрозу экологической и техногенной катастрофы на Босфоре". Мэр Стамбула Экрем Имамоглу выступает против этого проекта и призывает провести референдум.
"Мы рассматриваем канал "Стамбул" как альтернативу Босфору. У него нет никакой связи с Монтрё. Канал будет работать как водная артерия Турции", - заявил Эрдоган, выступая в Анкаре перед главами региональных отделений правящей в Турции Партии справедливости и развития.
Конвенция Монтрё определяет режим черноморских проливов Босфор и Дарданеллы. Конвенция сохраняет за торговыми судами всех стран свободу прохода через проливы как в мирное, так и в военное время. Однако режим прохода военных кораблей различен в отношении черноморских и нечерноморских государств. Для военных кораблей нечерноморских держав введены существенные ограничения по классу и сроку пребывания.