EU technical group to arrive in Armenia to discuss deployment of civilian mission
YEREVAN, OCTOBER 13, ARMENPRESS. A technical group from the European Union will arrive in Armenia on October 13 to discuss the issues relating to the exact deployment location of the EU civilian mission along the border between Armenia and Azerbaijan, Deputy Foreign Minister of Armenia Paruyr Hovhannisyan told reporters at a briefing.
When asked where the EU civilian mission will be deployed, the deputy FM said that these issues are being discussed.
“Today a technical group from the EU will arrive, which will discuss these issues and all the criteria based on which the EU mission must be deployed”, he said.
In response to the question that the CSTO has also expressed readiness to send observers, the deputy minister said: “We are open to all proposals thanks to which our security will be strengthened, and we will avoid the situation we had in September”.
Within the framework of the first meeting of the European Political Community in Prague, the Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan and the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev met on October 6, 2022 at the initiative of the President of the French Republic and the President of the European Council. Armenia expressed agreement to support the EU civilian mission along the border with Azerbaijan. Azerbaijan agreed to cooperate with the mentioned mission to the extent it will be concerned. The mission will start its work in October, for a maximum period of two months. The purpose of the mission will be to build confidence and, through its reports, support the border commissions.