Արմավիրի քաղաքապետը դատապարտել է Նժդեհի հուշատախտակի նկատմամբ վանդալիզմի գործողությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դոնի Ռոստովում Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր հյուպատոս Վարդան Ասոյանը դեկտեմբերի 4-5-ն աշխատանքային այցով եղել է ՌԴ Արմավիր քաղաքում։ Այցի շրջանակներում նա հանդիպում է ունեցել տեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչների, ինչպես նաև մտավորականների և երիտասարդների հետ: Քննարկվել է հայ համայնքին հուզող հարցերի լայն շրջանակ։ Ի թիվս այլ հարցերի՝ անդրադարձ է կատարվել Հայ առաքելական եկեղեցու տարածքում վանդալիզմի ենթարկված Գարեգին Նժդեհի հուշատախտակի շուրջ ստեղծված իրավիճակին։ Հանդիպումից հետո Գլխավոր հյուպատոսն այցելել է Արմավիր քաղաքի Սուրբ Աստվածածին հայկական եկեղեցի, որտեղ հանդիպել է հոգևոր առաջնորդի հետ:
Ռոստովում Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր հյուպատոսությունից «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին , որ դեկտեմբերի 5-ին Վարդան Ասոյանը հանդիպում է ունեցել Արմավիր քաղաքի քաղաքապետ Անդրեյ Խարչենկոյի և քաղաքային դումայի նախագահ Ալեքսանդր Պոլյակովի հետ։
Քաղաքապետը ողջունել է ՀՀ գլխավոր հյուպատոսին և կարևորել առկա ամուր բարեկամական հարաբերությունների հետագա ընդլայնումը՝ ընդգծելով տեղի հայ համայնքի բարձր դերակատարությունը։ Քաղաքապետը ներկայացրել է նոյեմբերի 13-ին Հայ առաքելական եկեղեցու տարածքում քաղաքային դումայի պատգամավոր Ալեքսեյ Վինոգրադովի կողմից վանդալիզմի գործողությունների մանրամասներ՝ դատապարտելով այն։
Գլխավոր հյուպատոս Ասոյանը քաղաքապետի հետ քննարկել է Արմավիրի հայ համայնքի մտահոգությունները և ակնկալիքները ստեղծված իրավիճակի հասցեագրման վերաբերյալ, ինչպես նաև ներկայացրել Հայաստանի Հանրապետության դիրքորոշումը՝ կարևորելով վանդալիզմի յուրաքանչյուր դրսևորմանը իրավական և հասարակական գնահատական տալու անհրաժեշտությունը։

Мэр Армавира осудил акт вандализма в отношении мемориальной доски Гарегина Нжде
Генеральный консул Армении в Ростове-на-Дону Вардан Асоян 4 - 5 декабря с рабочим визитом побывал в городе Армавир РФ. В рамках визита он встретился с местной армянской общиной, с представителями интеллигенции и молодежью. Был обсужден широкий круг вопросов, волнующих армянскую общину. В числе других вопросов была затронута и ситуация вокруг мемориальной доски памяти Гарегина Нжде на территории Армянской апостольской церкви, подвергшейся вандализму. После встречи генеральный консул посетил армянскую церковь Сурб Аствацацин города Армавир, где встретился с ее духовным предводителем.
Как сообщили «Арменпресс» в генеральном консульстве Армении в Ростове-на-Дону, 5 декабря Вардан Асоян встретился с мэром города Армавира Андреем Харченко и председателем Городской думы Александром Поляковым.
Мэр приветствовал генерального консула Армении и отметил важность дальнейшего расширения существующих крепких дружественных отношений, подчеркнув высокую роль местной армянской общины. Мэр, представив подробности акта вандализма, совершенного 13 ноября на территории Армянской апостольской церкви депутатом Городской думы Алексеем Виноградовым, осудил его.
Генеральный консул Асоян выразил мэру свою озабоченность по этому поводу, и ожидания армянской общины Армавира относительно сложившейся ситуации, а также представил позицию Республики Армения, отметив необходимость давать правовую и общественную оценку любому проявлению вандализма.