48 ժամում Գևորգ Կոստանյանի չներկայանալու դեպքում ՀՔԾ-ն կգործի ըստ օրենքի
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Հատուկ քննչական ծառայությունը կգործի ըստ օրենքի, եթե 48 ժամվա ընթացքում ծառայություն չներկայանա Մարտի 1-ի գործով որպես մեղադրյալ ներգրավված ՀՀ նախկին գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նոյեմբերի 26-ին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանը, արձագանքելով Կոստանյանի այն հայտարարությանը, թե չի կարող Երևան վերադառնալ 48 ժամվա ընթացքում:
«Եկեք 48 ժամ սպասենք: Եթե դրանից հետո որպես մեղադրյալ ներգրավված պարոն Կոստանյանը չներկայանա, մենք կգործենք ըստ օրենքի»,- ասաց Խաչատրյանը:
ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 203-րդ հոդվածի 1-ին մասի կարգով Գևորգ Կոստանյանին առաջարկվել է 48 ժամվա ընթացքում ներկայանալ վարույթն իրականացնող մարմին՝ մեղադրանք առաջադրելու համար: Գևորգ Կոստանյանը դեռ սեպտեմբերին Մարտի 1-ի գործով կանչվել էր ՀՔԾ: Նա այդ ժամանակ հայտնել էր, որ գտնվում է արտերկրում և կվերադառնա օրեր անց:

В случае неявки Геворга Костаняна в течение 48 часов ССС будет действовать в соответствии с законом
В случае неявки Геворга Костаняна в течение 48 часов Специальная следственная служба Армении будет действовать в соответствии с законом. Геворк Костанян по делу 1 марта привлечен в качестве обвиняемого. Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами 26 ноября, комментируя заявление Костаняна о том, что он не сможет вернуться в Ереван в течение 48 часов, сказал начальник ССС Сасун Хачатрян.
“Давайте подождем 48 часов. Если после этого господин Костанян, привлеченный в качестве обвиняемого, не явится, мы будем действовать в соответствии с законом”, - сказал Хачатрян.
Согласно части 1 статьи 203 Уголовно-процессуального кодекса РА, Геворгу Костаняну было предложено в течение 48 часов явиться в орган, осуществляющий производство, для предъявления обвинения. Геворг Костанян еще в сентябре был вызван в Специальную следственную службу по делу 1 марта. Тогда он сообщил, что находится за границей и вернется через несколько дней.