Փաշինյանը Ադրբեջանի նախագահին ևս մեկ անգամ հորդորեց հետևել խաղաղության իր բանաձևին
ՄԻԼԱՆ, 20 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին ևս մեկ անգամ հորդորեց հետևել իր օրինակին, ընդունել իր առաջարկը և հայտարարություն անել առ այն, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության լուծման յուրաքանչյուր տարբերակ պետք է ընդունելի լինի Հայաստանի, Արցախի և Ադրբեջանի ժողովուրդների համար: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Փաշինյանն այս մասին ասաց Միլանի Հայ առաքելական Սուրբ Քառասուն Մանկունք եկեղեցում՝ պատասխանելով ադրբեջանցու հարցին:
Վարչապետը նախ արձանագրեց, որ ադրբեջանցին է մտել է հայկական եկեղեցի, որտեղ գտնվում են հայեր և տվել է իր հարցը ՀՀ վարչապետին: «Հնարավոր չէ պատկերացնել, որ հայը հնարավորություն կունենար մտնել միջոցառման, հանդիպման, որտեղ կլիներ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը և նրան հարց կտար: Երկրորդը, դուք ասացիք, թե ամբողջ աշխարհն ընդունել է Ադրբեջանի նկատմամբ ցեղասպանությունը, դա ակնհայտ սուտ է, քանի որ նույնիսկ Ադրբեջանի նախկին նախագահը հարցազրույց է տվել և ասել, որ Խոջալուի իրադարձությունները կազմակերպել է ադրբեջանական ընդդիմությունը, որպեսզի փոփոխություններ և հեղաշրջում անի Ադրբեջանում: Ես առաջարկել եմ խաղաղության բանաձև,  Իլհամ Ալիևին ասել եմ, որ ես ՀՀ առաջին ղեկավարն եմ, որ հայտարարել եմ, որ Լեռնային Ղարաբաղի կոնֆլիկտի ցանկացած լուծում պետք է ընդունելի լինի Հայաստանի, Արցախի և Ադրբեջանի ժողովրդի համար: Ես առաջարկում եմ, որ Ադրբեջանի նախագահը նույնպես նման հայտարարություն անի, քանի որ դա գլխավոր բանաձևն ու պլատֆորմն է մեր տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության համար»,-պատասխանեց Փաշինյանը:
Վարչապետը շեշտեց՝ այն ժամանակ Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզի  Գերագույն խորհուրդ իրացրել է իր օրինական իրավունքը՝ ինքնորոշումով: Եվ դրանից հետո  Ադրբեջանի իշխանությունները ուժի են դիմել, որպեսզի խլեն Լեռնային Ղարաբաղի Գերագույն խորհրդի այդ օրինական իրավունքը: Ինչպես Ադրբեջանն է հայտարարել Խորհրդային միությունից իր անկախության մասին, այնպես էլ Լեռնային Ղարաբաղն է հայտարարել իր անկախությունը Ադրբեջանից: «Ինչպես Ադրբեջանը դարձավ անկախ հանրապետություն, այնպես էլ Լեռնային Ղարաբաղը դարձավ անկախ հանրապետություն: Դրանից հետո Ադրբեջանը սկսեց ագրեսիա՝ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ»,-ասաց վարչապետը:
Վարչապետը հիշեցրեց՝ Շուշին ամեն օր ռմբակոծվել է, ռմբակոծել են կանանց, երեխաների: Փաշինյանը շեշտեց՝ ԼՂՀ  ժողովուրդը ընդունել է ճիշտ որոշում, կազմակերպել է ինքնապաշտպանություն: «Եվ ես հպարտ եմ ԼՂՀ ժողովրդով, որ կարողացավ պաշտպանել իրեն»,-նշեց վարչապետն ու նկատեց՝ ադրբեջանցիները հասկացան, որ այդ իրավիճակում Արցախի ժողովրդի հետ ուժի լեզվով պետք չէ խոսել: Վարչապետը ևս մեկ անգամ հույս հայտնեց, որ համապատասխան հետևություններ կարվեն, և Ադրբեջանի նախագահը կընդունի իր առաջարկը և կանի հայտարարություն, որ Լեռնային Ղարաբաղի կոնֆլիկտի յուրաքանչյուր լուծում պետք է  ընդունելի լինի Հայաստանի, Արցախի և Ադրբեջանի ժողովուրդների համար:

Пашинян еще раз призвал президента Азербайджана последовать его формуле мира
Премьер-министр Армении Никол Пашинян еще раз призвал президента Азербайджана Ильхама Алиева последовать его примеру, принять его предложение и сделать заявление о том, что любое решение нагорно-карабахского конфликта должно быть приемлемым для народов Армении, Арцаха и Азербайджана. Как сообщает Арменпресс, Пашинян сказал об этом в Армянской Апостольской церкви Сорока младенцев в Милане, отвечая на вопрос азербайджанца.
Премьер-министр сначала заявил, что азербайджанец вошел в армянскую церковь, где находятся армяне, и задал свой вопрос премьер-министру Армении. «Невозможно представить, что армянин имел бы возможность прийти на мероприятие, на встречу, на которое придет президент Азербайджана Ильхам Алиев и задать ему вопросы. Во-вторых, вы сказали, что весь мир признал геноцид против Азербайджана, это явная  ложь, потому что даже бывший президент Азербайджана в своем интервью сказал, что события Ходжалу были организованы азербайджанской оппозицией, чтобы осуществить изменения и переворот в Азербайджане. Я предложил формулу мира, я сказал Ильхаму Алиеву, что я первый армянский лидер, заявивший, что любое решение нагорно-карабахского конфликта должно быть приемлемым для народа Армении, Арцаха и Азербайджана. Я предлагаю президенту Азербайджана сделать такое заявление, поскольку оно является основной формулой и платформой для мира и стабильности в нашем регионе», - отметил Пашинян.
Премьер-министр подчеркнул, что Верховный совет Нагорно-Карабахской автономной области в то время осуществил свое законное право на самоопределение. И после этого власти Азербайджана применили силу, чтобы не дать осуществиться этому законному праву Верховного совета Нагорного Карабаха. Как Азербайджан объявил о своей независимости от Советского Союза, точно так же Нагорный Карабах объявил о своей независимости от Азербайджана. «Как Азербайджан стал независимой республикой, так и Нагорный Карабах стал независимой республикой. После этого Азербайджан начал агрессию против народа Нагорного Карабаха », - сказал премьер-министр.
Премьер-министр напомнил, что из Шуши бомбили каждый день, женщин и детей бомбили. Пашинян подчеркнул, что народ Карабаха принял правильное решение и организовал самооборону. «И я горжусь тем, что народ Нагорного Карабаха смог защитить себя», - сказал премьер, отметив, что азербайджанцы поняли, что в этой ситуации не следует говорить с народом Арцаха на языке силы. Премьер-министр еще раз выразил надежду на то, что будут сделаны соответствующие выводы и что президент Азербайджана примет его предложение и сделает заявление о том, что любое решение нагорно-карабахского конфликта должно быть приемлемым для народов Армении, Арцаха и Азербайджана.