Իսպանիայի ոստիկանությունը փնտրում Է Վենեսուելայի ռազմական հետախուզության նախկին ղեկավարին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսպանիայի ազգային ոստիկանությունն առայժմ չի կարող հայտնաբերել Վենեսուելայի ռազմական հետախուզության նախկին ղեկավար (2004 – 2008) Ուգո Կարվախալին, որին պետք Է հանձնեն ԱՄՆ-ին: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, նոյեմբերի 13-ին այդ մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել են թագավորության իրավապահ մարմիններում:
«Այս պահին մենք տեղեկություններ չունենք նրա գտնվելու վայրի մասին»,- ճշտել են ոստիկանությունում: Ինչպես հայտնել Է France-Presse (АFP) գործակալությունը, Իսպանիայի Ազգային դատական կոլեգիան թույլատրել Է Կարվախալի արտահանձնումն ԱՄՆ-ին: Սույն վճիռը հետեւել Է դատախազության կողմից Կարվախալի արտահանձնումն ԱՄՆ-ին մերժելու՝ դատարանի վճռի բողոքարկումից հետո, վճիռ, որը կայացվել Էր այս տարվա սեպտեմբերին:
Սեպտեմբերի 16-ին հայտնի Է դարձել, որ դատական կոլեգիան մերժել Է Կարվախալի արտահանձնումը, ինչի հետեւանքով որոշվել Է նրան ազատ արձակել կալանքից: Վենեսուելայի ռազմական հետախուզության նախկին ղեկավարն ԱՄՆ-ի պահանջով ապրիլին Իսպանիայում ձերբակալվել Էր թմրավաճառության հետ կապված գործով: 2008 թվականին ԱՄՆ-ի ֆինանսների նախարարությունն Ուգո Կարվախալին մտցրել Է պատժամիջոցների ցուցակ՝ կոլումբիական «Կոլումբիայի հեղափոխական զինված ուժեր» ապստամբական խմբավորման թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության ֆինանսավորման համար, խմբավորում, որին ԱՄՆ-ի Պետդեպարտամենտը 2001 թվականին մտցրել Է ահաբեկչական կազմակերպությունների ցուցակը:
Կարվախալը եղել Է Վենեսուելայի նախկին նախագահ Ուգո Չավեսի (1954 – 2013) զինակիցը: Նա դատապարտել Է Բոլիվարյան Հանրապետության գործող ղեկավար Նիկոլաս Մադուրոյի կառավառումը եւ փետրվարին ընդդիմության առաջնորդ Խուան Գուայդոյին ճանաչել երկրի նախագահի ժամանակավոր պաշտոնակատար, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Полиция Испании ищет экс-главу военной разведки Венесуэлы, которого должны выдать США
Национальная полиция Испании пока не может обнаружить бывшего главу военной разведки Венесуэлы (2004-2008 годы) Уго Карвахаля, которого должны выдать США. Как передает Арменпресс, об этом корреспонденту ТАСС сообщили в среду в правоохранительных органах королевства.
"К настоящему моменту у нас нет сведений о его местонахождении", - уточнили в полиции.
Как информировало агентство France-Presse (АFП), Национальная судебная коллегия Испании разрешила экстрадицию Карвахаля в США. Данное решение последовало после апелляции прокуратуры на решение суда отказать в экстрадиции в США Карвахаля, которое было принято в сентябре этого года.
16 сентября стало известно, что судебная коллегия отказала в экстрадиции Карвахаля, в результате чего было решено отпустить его из-под стражи. Экс-глава венесуэльской военной разведки был задержан в апреле в Испании по запросу США по делу, связанному с торговлей наркотиками.
В 2008 году Минфин США внес Уго Карвахаля в санкционный список за финансирование незаконного оборота наркотиков колумбийской повстанческой группировки "Революционные вооруженные силы Колумбии", которую Госдеп США включил в 2001 году в список террористических организаций.
Карвахаль был соратником экс-президента Венесуэлы Уго Чавеса (1954-2013 годы). Он осудил правление действующего главы Боливарианской Республики Николаса Мадуро и в феврале признал лидера оппозиции Хуана Гуайдо временно исполняющим обязанности президента страны.