Ակտիվ քաղաքացի. ինչպես են քաղաքացիները մասնակցում Երևանի զարգացմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Activecitizen.am-ը կամ «Ակտիվ քաղաքացի» կամ հանրային բյուջե: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ամիսներ առաջ ստեղծված այս հարթակի միջոցով քաղաքացիներին հնարավորություն տրվեց ներկայացնել սեփական առաջարկները, թե ինչ կցանականային ունենալ քաղաքում:
«Հարթակի ստեղծումը Հայկ Մարությանի նախընտրական խոստումն էր, որը նախատեսում էր մասնակցային կառավարում և հետագայում արդեն էլեկտրոնային հանրաքվեների իրականացում: Այս հարթակը նաև լավ հանրավորություն է քաղաքային իշխանության համար` հասկանալ քաղաքացիների հոգսերը, առաջարկները: Սա հանրապետության և համայնքային մակարդակով առաջին փորձն է»,-նշում է քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Հովսեփ Կուբատյանը:
Մի շարք զարգացած քաղաքներում ընդունված փորձը Երևանում կիրառելու համար նախատեսվում է տարեկան 500 մլն դրամ: Յուրաքանչյուր առաջարկի իրականացման արժեքը պետք է չգերազանցի 30 մլն դրամը: Երկու ամսվա ընթացքում հարթակը ստացավ շուրջ 700 առաջարկ: Սքեյթ-պարկ, երգող նստարաններ, անկենդան կրկես, լիցքավորման արևային մարտկոցներ, մարզական խաղահրապարակներ, թվային գրադարաններ, վերելակային թեքահարթակներ, աղբը տեսակավորող «խելացի» աղբամաններ: Առաջարկները ամենատարբեր ոլորտներից են՝ իրական ու երևակայական:
«Առաջարկներից 204-ը, որոնք համապատասխանում էին հարթակի կանոններին, ընդգրկվել է հարթակում՝ քվեարկության համար»,- ասում է Հովսեփ Կուբատյանը:
Առաջարկներին ծանոթանալ և քվեարկել հնարավոր է այցելելով activecitizen.am կայք: Հարթակում արդեն գրացվել է շուրջ 4000 քաղաքացի: Եթե դեռ չեք հասցրել գրանցվել, դեռ ուշ չէ:
Քվեարկել կարելի է բոլոր առաջարկների օգտին՝ մեկ անգամ: Միայն թե քվերակությանը կարող են մասնակցել երևանցիները կամ, օրենքի լեզվով ասած, այն քաղաքացիները, որոնք իրավունք ունեն մասնակցելու Երևանի ավագանու ընտրություններին:
«Առաջին անգամ պետական կայքում օգտագործվեց blockchain տեխնոլոգիան և քվեարկության ամեն ձայնը, որ քաղաքացին տալիս է, ստուգվում է»,-նշում է հարթակի ղեկավար Իզաբելլա Նիկողոսյանը:
Քվեարկությունը կշարունակվի մինչև նոյեմբերի 10-ը: Արդյունքների ամփոփումից հետո պարզ կլինի, թե որ առաջարկները կիրագործվեն:

Активный гражданин: как граждане принимают участие в развитии Еревана
Созданная несколько месяцев назад платформа Activecitizen.am дала гражданам возможность представить свои предложения о том, каким они хотят видеть свой город.
«Создание данной платформы было предвыборным обещанием мэра Айка Марутяна, которая направлена на обеспечение сотрудничества с гражданами, а в дальнейшем и проведение референдумов. Эта платформа предоставляет также возможность городским властям познакомиться с проблемами и предложениями граждан. Это первый подобный опыт на республиканском и общинном уровне», - отметил начальник управления информации и по связям с общественностью аппарата мэрии Еревана Овсеп Кубатян.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе аппарата мэрии Еревана, для реализации данного проекта ежегодно из общинного бюджета планируется выделить 500 млн драмов. Максимальная стоимость каждого проекта может составлять 30 млн драмов.
За два месяца было получено почти 700 предложений: скейт-парк, поющие скамейки, солнечные батарейки для заряда устройств, спортивные игровые площадки, цифровые библиотеки, сортирующие мусор «умные» урны.
По словам Овсепа Кубатяна, 204 из полученных предложений, отвечающие правилам платформы, будут представлены на голосование общественности.
Ознакомиться с предложениями и проголосовать за них можно на сайте activecitizen.am. Около 4000 граждан уже зарегистрировано на сайте. За каждое предложение можно проголосовать лишь один раз. Право голоса имеют только ереванцы или, говоря на языке закона, те граждане, которые могут принимать участие в выборах в Совет старейшин Еревана.
По словам руководителя платформы Изабеллы Никогосян, впервые на государственном сайте использована технология blockchain и проверятся каждый голос гражданина.
Голосование продлится до 10 ноября. После подведения итогов будет ясно, какие предложения будут реализованы. Уже в 2020 году ряд предложений будет реализован.