Հայաստանն իրականացնում է բաց դռների քաղաքականություն օտարերկրյա ներդրումների նկատմամբ. ՀՀ վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Հայաստանի կառավարությունն իրականացնում է բաց դռների քաղաքականություն օտարերկրյա ներդրումների նկատմամբ՝ ապահովելով գույքի եւ սեփականության լիարժեք պաշտպանություն: Այս մասին նշել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Արաբական Միացյալ Էմիրությունների «Gulf News» թերթին տված հարցազրույցում:
«Հայաստանը հիանալի հնարավորություններ է ընձեռում ներդրողներին՝ այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են տեղեկատվական տեխնոլոգիաները, զբոսաշրջությունը, գյուղատնտեսությունը, արտադրությունը, էներգետիկան և մի շարք այլ ոլորտներում: Մեր կառավարությունն իրականացնում է բաց դռների քաղաքականություն օտարերկրյա ներդրումների նկատմամբ՝ ապահովելով գույքի եւ սեփականության լիարժեք պաշտպանություն: Օտարերկրյա ներդրողները կարող են ազատ, անարգել մուտք գործել ցանկացած ոլորտ և աշխարհագրական վայր երկրի ներսում, առանց սահմանափակումների անձնակազմ հավաքագրել, օգտվել շահույթի անվճար և անսահմանափակ վերադարձման իրավունքից, իրականացնել արժույթի անսահմանափակ փոխանակում շուկայական փոխարժեքով և ունենալ ազգայնացումից պաշտպանող երաշխիքներ»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշել է ՀՀ վարչապետը:
Օտարերկրյա ներդրողներին պաշտպանող հնգամյա դրույթը, որը պաշտպանում է նրանց ներդրումներին վերաբերող օրենսդրական փոփոխություններից, նույնպես երկրի արտաքին ներդրումների շրջանակի մի մասն է: Միջազգային տնտեսական հարաբերությունների առումով, Հայաստանը ներդրումների խթանման և պաշտպանության մասին երկկողմ համաձայնագրեր ունի 43 երկրների հետ, ներառյալ՝ Միացյալ Նահանգները:
Վարչապետը հիշեցրել է՝ Հայաստանը Ներդրումային վեճերի կարգավորման միջազգային կենտրոնի անդամ է: «Մենք 46 երկրի հետ կրկնակի հարկումը բացառելու և հարկերից խուսափելու կանխարգելման վերաբերյալ համապատասխան համաձայնագրեր ունենք: Սա նշանակում է, որ ներդրողներին տրվում են մի շարք երաշխիքներ, մասնավորապես՝ համահավասար վերաբերմունք (ազգային ռեժիմ ներդրողների համար), պաշտպանություն սեփականազրկումից, միջոցների ազատ փոխանցում և լիարժեք պաշտպանություն ու անվտանգություն»,-նշել է նա:
Համաշխարհային բանկի տվյալներով՝ գործարարությամբ զբաղվելու դյուրինության առումով Հայաստանը 190 երկրի շարքում զբաղեցնում է 41-րդ տեղը: Բիզնես սկսելու դյուրինության առումով՝ Հայաստանը աշխարհում 8-րդն է, իսկ գույքը գրանցելու առումով՝ 14-րդը: Տնտեսական ազատության ինդեքսի համաձայն՝ Հայաստանը 47-րդ ամենաազատ տնտեսությունն է աշխարհում: Մենք շարունակում ենք խորը և համապարփակ բարեփոխումներ իրականացնել` բարելավելու մեր բիզնես միջավայրը:
Նիկոլ Փաշինյանի հավաստիացմամբ՝ ՀՀ կառավարությունն աշխատում է օրենսդրական բարեփոխումների ուղղությամբ՝ առավել բարենպաստ առևտրային ռեժիմ սահմանելու, օտարերկրյա ներդրողներին համապատասխան երաշխիքներ տրամադրելու, ինչպես նաև վեճերի կարգավորման արդյունավետ մեխանիզմներ ներդնելու համար: Ներկայում մենք աշխատանքներ ենք տանում հնարավորությունների ընդլայնման և պետություն-մասնավոր հատված գործընկերության համար հստակ իրավական դաշտ սահմանելու ուղղությամբ:
««Հայաստանը դեպի ծով ելք չունեցող փոքր մայրցամաքային երկիր է». այս նկարագրությունը Դուք կարող եք գտնել բազմաթիվ գրքերում և հոդվածներում: Համաձայն եմ, մենք փոքր երկիր ենք: Բայց մենք լայն և համաշխարհային ցանց ունեցող ազգ ենք, ինչը մեզ մեծ է դարձնում: Հայաստանն իր աշխարհագրական դիրքով կամրջում է մշակույթներն ու տնտեսությունները: Ոմանք կարող են պնդել, թե Հայաստանը փոքր շուկա ունի, բայց ես այստեղ եմ այդ տեսակետը վիճարկելու համար: Հայաստանը մաս է կազմում Եվրասիական տնտեսական միության շուկայի, որն ունի ավելի քան 180 միլիոն սպառող: Հայ արտադրողներն օգտվում են GSP+ արտոնյալ ռեժիմից՝ Եվրամիության հետ եւ GSP ռեժիմից՝ ԱՄՆ-ի և մի շարք այլ երկրների հետ»,-ընդգծել է ՀՀ վարչապետը:
Հայաստանը նաև խորացնում է համագործակցությունը Եվրամիության հետ՝ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի միջոցով: Այս հավակնոտ համաձայնագիրը նախատեսում է, որ Հայաստանն ու ԵՄ-ն համատեղ աշխատեն ի նպաստ ՀՀ քաղաքացիների՝ ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների ամրապնդման, աշխատատեղերի և բիզնես հնարավորությունների ստեղծման, առավել արդար խաղի կանոնների, ավելի մեծ ապահովության, ավելի մաքուր միջավայրի, ինչպես նաև ավելի որակյալ կրթության և հետազոտությունների իրականացման համար:
Ինչ վերաբերում է նախարարությունների թվի կրճատման մասին լրագրողի հարցին՝ Նիկոլ Փաշինյանը տեղեկացրել է, որ կրճատելու որոշման համար կային պարզ պատճառներ: «Մեր բարեփոխումների օրակարգի նպատակներից է պետական կառավարման օպտիմալացումը և ավելի արդյունավետ պետական հաստատությունների ստեղծումը: Նախարարությունների թվի կրճատումը կօգնի մեզ հասնել այդ նպատակին և բարձրացնել կառավարման արդյունավետությունը»,-նշել է նա:
Փաշինյանի գնահատմամբ՝ Հայաստանում բարեփոխումները երկարաժամկետ և ռազմավարական են: Հետևաբար, տնտեսական հեղափոխությունը երկարատև ազդեցություն կունենա երկրի տնտեսական զարգացման և մարդկանց կյանքի վրա: «Միևնույն ժամանակ թույլ տվեք Ձեզ հետ կիսվել արդեն իսկ արձանագրված որոշ արդյունքներով: 2018 թվականին մենք արձանագրել ենք 5.2 տոկոս տնտեսական աճ և պահպանել ենք չափավոր գնաճի մակարդակը: Սրանք շատ դրական արդյունքներ են հեղափոխություն տեսած տարվա համար: Մենք ունենք արտահանման 9 տոկոս աճ: Այս տարի դրական դինամիկան շարունակվում է՝ տարվա առաջին կիսամյակում արձանագրված 6,5 տոկոս աճով: 2019 թվականի օգոստոսին «Մուդիզ»-ը բարձրացրեց Հայաստանի սուվերեն վարկանիշը Ba3-ի: Այս արդյունքները խոստումնալից են. այնուամենայնիվ, պետք է շատ ավելին անել»,-ընդգծել է ՀՀ վարչապետը:

Армения в отношении иностранных инвестиций проводит политику открытых дверей: премьер-министр РА
Правительство Армении осуществляет политику открытых дверей в отношении иностранных инвестиций, обеспечивая полноценную защиту имущества и собственности. Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в интервью газете “Gulf News” Объединенных Арабских Эмиратов.
“Армения предоставляет хорошие возможности инвесторам в таких сферах, как информационные технологии, туризм, сельское хозяйство, производство, энергетика и ряд других. Наше правительство проводит политику открытых дверей в отношении иностранных инвестиций, обеспечивая полноценную защиту имущества и собственности. Иностранные инвесторы могут свободно, беспрепятственно войти в любую сферу и в любое географическое место внутри страны, без ограничений назначать персонал, пользоваться правом бесплатного и неограниченного возврата прибыли, осуществлять неограниченный обмен валюты по рыночному курсу и иметь гарантии защиты от национализации”, - как сообщает Арменпресс, сказал премьер-министр Армении.
Положение, защищающее иностранных инвесторов от законодательных изменений, касающихся их инвестиций, в течение 5 лет, также является частью сферы внешних инвестиций страны. В плане международных экономических отношений Армения имеет двусторонние соглашения о стимулировании и защите инвестиций с 43 странами, включая США.
Премьер напомнил, что Армения является членом Международного центра по урегулированию инвестиционных споров. “У нас есть соответствующие соглашения с 46 странами об исключении двойного налогообложения и предотвращении уклонения от налогов. Это означает, что инвесторам предоставляется ряд гарантий, в частности, равное отношение (национальный режим для инвесторов), защита от экспроприации, свободная передача средств и полноценная защита и безопасность”, - отметил он.
По данным Всемирного банка, в плане упрощения ведения бизнеса Армения занимает 41 место среди 190 стран. В плане упрощения начала бизнеса Армения занимает 8-е место в мире, а в плане регистрации имущества - 14-е место. Мы продолжаем осуществлять глубокие и всеобъемлющие реформы для улучшения нашей бизнес-среды.
По заверению Никола Пашиняна, правительство Армении работает над законодательными реформами для установления более благоприятного торгового режима, предоставления соответствующих гарантий иностранным инвесторам, а также внедрения эффективных механизмов урегулирования споров. “В настоящее время мы ведем работу по расширению возможностей и установлению четкого правового поля для партнерства государство - частный сектор. Армения - маленькая континентальная страна, не имеющая выхода к морю - это описание вы можете найти во многих книгах и статьях. Я согласен, мы маленькая страна. Но мы - нация, имеющая широкую и мировую сеть, что делает нас гораздо больше. Армения своим географическим положением соединяет культуры и экономики. Некоторые могут утверждать, что в Армении маленький рынок, но я здесь, чтобы оспаривать эту точку зрения.  Армения является частью рынка Евразийского экономического союза, который имеет более 180 миллионов потребителей. Армянские производители пользуются льготным режимом GSP+ с Евросоюзом и режимом GSP с США и рядом других стран”, - подчеркнул премьер-министр Армении.
Армения также углубляет сотрудничество с Евросоюзом посредством Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве. Это амбициозное соглашение предусматривает, что Армения и ЕС будут совместно работать во благо граждан РА, укрепления демократии и прав человека, создания рабочих мест и бизнес - возможностей, правил более справедливой игры, большей безопасности, более чистой среды, а также более качественного образования и исследований. На вопрос журналиста о сокращении числа министерств, Никол Пашинян сообщил, что принятие решения о сокращении имело простые причины. Одной из целей нашей повестки реформ является оптимизация государственного управления и создание более эффективных государственных учреждений. Сокращение числа министерств поможет нам достичь этой цели и повысить эффективность управления”, - отметил он.
По оценке Пашиняна, реформы в Армении являются долгосрочными и стратегическими. Следовательно, экономическая революция окажет долгосрочное влияние на экономическое развитие страны и жизнь людей. “В то же время позвольте представить вам некоторые уже зарегистрированные результаты. В 2018 году мы зафиксировали экономический рост в 5,2% и сохранили уровень умеренной инфляции. Это очень позитивные результаты для года революции. У нас рост экспорта на 9%. В первом полугодии этого года положительная динамика продолжается с ростом в 6,5%. В августе 2019 года “Мудиз” повысил суверенный рейтинг Армении на Ba3. Эти результаты являются перспективными. Тем не менее, нужно сделать намного больше”, - подчеркнул премьер-министр Армении.