ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մոսկվայում, կյանքի 84-րդ տարում , ծանր հիվանդությունից հետո իր մահկանացուն կնքեց հայ գեղանկարչության երևելիներից մեկը՝ Հայաստանի արվեստի վաստակավոր գործիչ Հենրի Էլիբեկյանը։
Հենրի Էլիբեկյանը ծնվել է Թբիլիսիում, 1936 թվականի հունվարի 2-ին, անվանի թատերական գործիչ ու նկարիչ Վաղարշակ Էլիբեկյանի ընտանիքում։ Չափազանց ընդարձակ են Հենրի Էլիբեկյանի ստեղծագործական ընդգրկումները։ Երևի չկա կերպարվեստի մի բնագավառ, որին անդրադարձած չլինի։ Երևի դրանով է բացատրվում այն, որ Հենրին երկար ժամանակ չէր կարողանում կողմնորոշվել բարձրագույն մասնագիտական կրթություն ստանալու հարցում։ Նա երկու տարի դերասանություն է սովորել Երևանի գեղարվեստա-թատերական ինստիտուտում, ապա փոխադրվել Թբիլիսիի Շ.Ռուսթավելու անվան թատերական ինստիտուտի դերասանական և ռեժիսորական ֆակուլտետ։ Այդ ընթացքում նա դերասան աշխատեց Թբիլիսիի Ստ. Շահումյանի անվան դրամատիկական թատրոնում։ Հետո նորից վերադարձավ Երևան, որտեղ գեղարվեստա-թատերական ինստիտուտում հետևեց գծանկարի և քանդակի դասընթացներին, հետո որպես դերասան աշխատեց Կիևի հեռուստաստուդիայում, միևնույն ժամանակ Կիևի գեղարվեստանախագծային հատուկ բյուրոյում աշխատեց որպես նկարիչ-գրաֆիկ և դիզայներ։ 1965 թվականին, արդեն երեսունին մոտ, վերջապես կողմնորոշվեց և ուսումը շարունակեց Երևանի գեղարվեստա-թատերական ինստիտուտի գեղանկարչության բաժնում, որն ավարտեց 1967 թվականին։
Այս առումով ավելորդ չի լինի հիշեցնել, որ Թբիլիսիի թատերական ինստիտուտում Հենրի Էլիբեկյանի համակուրսեցին էր աշխարհահռչակ ռեժիսոր, ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ Ռոբերտ Ստուրուան։ Տարիներ անց, երբ Ռոբերտ Ստուրուան Երևան էր բերել Շ. Ռուսթավելու անվան թատրոնում իր բեմադրած Բերտրոլդ Բրեխտի «Կովկասյան կավճե շրջանակ» ներկայացումը, տողերիս հեղինակը նրա հետ հարցազրույց էր վարում նորաբաց « Թիֆլիս» սրճարանում, որի գեղարվեստական ձևավորումը պատկանում էր Վաղարշակ Էլիբեկյանին։ Զրույցի ընթացքում նա հիշեց Հենրի Էլիբեկյանին և ասաց.«Հենրի Էլիբեկյանը նախապատվությունը տալով գեղանկարչությանը, ավելին՝ դառնալով մեր ժամանակների լավագույն հայ նկարիչներից մեկը, իր մեջ սպանեց ապագա մեծ դերասանի ու ռեժիսորի։ Ափսոս…»։
Ի դեպ, Հենրի Էլիբեկյանի դերասանական տաղանդը առաջինը նկատել է գրող-հրապարակախոս Կորյուն Ազրոյանը, ով տակավին 1955 թվականին «Սովետական Վրաստան» թերթում տպագրված գրախոսականում բարձր է գնահատել նրա դերակատարումը Ա.Բաղդասարյանի «Արյունոտ անապատ» դրամայում։
Քանի որ հիշեցինք արվեստագետների կարծիքը Հենրի Էլիբկյանի մասին, կարծում ենք, տեղին է մեջբերել խորհրդային ականավոր արվեստաբան, նոր ու նորագույն արվեստի տեսաբան, պրոֆեսոր Դմիտրի Սարաբյանովի կարծիքը. «Հենրի Էլիբեկյանի ստեղծագործության մեջ զարմանալիորեն միմյանց են զուգորդվում գեղանկարչությունը, քանդակը, ճարտարապետությունը, բեմահարթակը, զգեստը, մեզ շրջապատող իրերն ու առարկաները։ Այդ համադրումից ծնվում է տարածական առարկայական գործունեության մի նոր ոլորտ, որն այսօր առաջ է քաշում նաև ժամանակի հասկացությունը։ Նա միշտ որոնել և այսօր էլ որոնում է նոր համադրումներ։ Փնտրում է ոչ նրա համար, որ չի գտնում, այլ՝ որովհետև գտնում է և գտնելով հանդերձ անմիջապես իրագործում։ Հենրին շռայլ նկարիչ է։ Նա ապրում է ոչ թե ստեղծածով, այլ ստեղծվելիքով։ Եվ շնորհիվ դրա նա դեռևս շատ բան ունի գտնելու»։
Նոր ձևերի նկատմամբ ունեցած ձգտումը Հենրիի մոտ ի հայտ է եկել տակավին նրա ստեղծագործական առաջին քայլերում։ 1960-ական թվականներին արդեն Հենրի Էլիբեկյանը հանդես էր գալիս որպես գրաֆիկ ու գեղանկարիչ, դիզայներ ու քանդակագործ։ Հետագայում նրան հնարավորություն տրվեց աշխատելու բեմանկարչության բնագավառում։ Այսպես, համարյա նույն ժամանակամիջոցում Հենրին հմտացավ կերպարվեստի բոլոր տեսակներում։ Ահա թե ինչու նրա գեղանկարչությունն իր մեջ կրում է գրաֆիկական կամ քանդակային լուծում։
Հենրի Էլիբեկյան։ Այս անունն այսօր հայտնի է աշխարհի շատ երկրների արվեստասերներին, քանզի նրա ստեղծած գեղանկարչական, գրաֆիկական գործերն ու քանդակները, բեմանկարչության նմուշները արժանացել են արվեստագետների ու նաև արվեստասերների ամենաբարձր գնահատականին։ Այդ գործերից շատերն այսօր իրենց մնայուն տեղն ունեն Հայաստանի պետական պատկերասրահի,Երևանի ժամանակակից արվեստի թանգարանի, Մոսկվայի Արևելքի ժողովուրդների արվեստի, Վախրուշևի անվան թատերական կենտրոնական թանգարանի, Վրաստանի արվեստի պետական և ժողովուրդների բարեկամության թանգարանների մշտական ցուցադրանքներում, Հայաստանի և արտերկրի մասնավոր հավաքածուներում։
Էլիբեկյանների նկարչական գերդաստանը կորցրեց ևս մեկին։ Բայց նա կապրի հավերժ քանզի այդ գերդաստանի նոր սերունդը՝ Հենրիի որդին՝ Վաղարշակ Էլիբեկյան-կրտսերը Ռոբերի տղաները՝ Արեգն ու Երվանդը վաղուց արդեն նկարչի համբավ ունեն։ Այո, Էլիբեկյանների նկարչական դինաստիան գոյատևում է, այն գնում է դեպի հեռուները։
Թող իմ այս գողտրիկ պատումը լինի ծաղկեպսակ իմ մանկության ընկերոջ, հիանալի մարդու և տաղանդավոր նկարչի շիրիմին։

Редеют ряды Элибекянов
В Москве, на 84-м году жизни, после тяжелой болезни скончался один из видных деятелей армянской живописи, Заслуженный деятель искусств Армении Генри Элибекян.
Генри Элибекян родился 2 января 1936 года в Тбилиси в семье известного театрального деятеля и художника Вагаршака Элибекяна. Творческие интересы Генри Элибекяна были очень обширны. Наверное, нет ни одной области изобразительного искусства, к которой он не обратился. Наверное, этим объясняется то, что Генри долгое время не мог сориентироваться в вопросе получения высшего профессионального образования. Он два года обучался актерскому мастерству в Ереванском художественно-театральном институте, затем перевелся в Тбилиси на актерский и режиссерский факультет Театрального института им. Руставели. В это время он был актером Тбилисского драматического театра им. С. Шаумяна. Затем снова вернулся в Ереван, учился на курсе рисунка и скульптуры художественно-театрального института, затем стал актером Киевской телестудии, в то же время в Киевском художественно-проектном бюро работал художником-графиком и дизайнером. В 1965 году он наконец-то определился и продолжил учебу на отделении живописи Ереванского художественно-театрального института, который и окончил в 1967 году.
В этом плане нелишне напомнить, что в Театральном институте Тбилиси однокурсником Генри Элибекяна был всемирно известный режиссер, народный артист СССР Роберт Стуруа. Спустя годы, когда Роберт Стуруа привез в Ереван спектакль Бертольда Брехта “Кавказский меловой круг” поставленный им в театре им. Ш. Руставели, автор этих строк вел с ним интервью в недавно открывшемся кафе “Тифлис”, художественное оформление которого принадлежало Вагаршаку Элибекяну. В ходе беседы он вспомнил Генри Элибекяна и сказал: “Генри Элибекян отдав предпочтение живописи, более того, став одним из лучших армянских художников нашего времени, убил в себе будущего великого актера и режиссера. Жаль...”.
Кстати, актерский талант Генри Элибекяна первым заметил писатель-публицист Корюн Азроян, который еще в 1955 году в рецензии, опубликованной в газете “Советакан Врастан” высоко оценил роль, сыгранную им в драме А. Багдасаряна “Кровавая пустыня”. Поскольку мы вспомнили мнения искусствоведов о Генри Элибекяне, считаем уместным процитировать и мнение выдающегося советского искусствоведа, теоретика нового и новейшего искусства, профессора Дмитрия Сарабьянова. “В творчестве Генри Элибекяна удивительно сочетаются живопись, скульптура, архитектура, сценическая площадка, туалеты, окружающие нас вещи и предметы. Из этого сочетания рождается новая сфера пространственной предметной деятельности, которая сегодня выдвигает также и понятие времени. Он всегда искал и сегодня ищет новые формы. Он ищет их не потому, что не находит, а потому, что находит и, находя, сразу реализует. Генри -щедрый художник. Он живет не созданным, а тем, что будет создано. И благодаря этому ему еще многое предстоит найти”.
Стремление к новым формам проявилось у Генри еще в его первых творческих шагах. В 1960-х годах Генри Элибекян уже выступал в качестве графика и живописца, дизайнера и скульптора. В дальнейшем ему была предоставлена возможность работать в области сценического искусства. Так, почти за один и тот же период Генри овладел всеми видами изобразительного искусства. Вот почему его живопись несет в себе и графическое и скульптурное решение.
Генри Элибекян. Это имя сегодня известно любителям искусства многих стран мира, поскольку созданные им живописные, графические работы и скульптуры удостоились самой высокой оценки искусствоведов и любителей искусства. Многие из этих работ сегодня занимают свое почетное место в постоянной экспозиции Государственной картинной галереи Армении, Ереванского музея современного искусства, Музея искусств народов Востока Москвы, Центрального театрального музея имени Вахрушева, Государственного музея и музея Дружбы народов Грузии, в частных коллекциях Армении и зарубежья.
Семья Элибекянов потеряла еще одного. Но он будет жить вечно, ибо новое поколение этого рода, сын Генри Вагаршак Элибекян - младший, сыновья Роберта – Арег и Ерванд давно уже имеют известность художника. Да, династия Элибекянов выживает, она идет к далеким.
Пусть это мое скромное повествование будет венком на могилу моего друга детства, замечательного человека и талантливого художника Генри Элибекяна.