Աննա Նաղդալյանն անդրադարձել է Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի հայտարարություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը անդրադարձել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարի՝ «Իզվեստիա» պարբերականին տված հարցազրույցի դրույթներին:
«Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակի մեկնաբանությունը:
Հարց. Ադրբեջանի ԱԳ նախարարը իր հարցազրույցում «հիասթափություն» է հայտնել ՀՀ ԱԳ նախարարի հետ վերջին հանդիպման վերաբերյալ՝ նշելով նաև, որ բանակցությունների հիմք է Մադրիդյան սկզբունքների հիման վրա մշակված Կազանյան փաստաթուղթը: Խնդրում ենք Ձեր մեկնաբանությունն այս առնչությամբ։
Պատասխան. Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի կարծիքի առնչությամբ պարզապես ցանկանում եմ թեթևակի հիշեցում անել, որ «Կազանյան փաստաթուղթը» մերժվել է հենց Ադրբեջանի կողմից: Մենք հետևողականորեն ներկայացրել ենք Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ կարգավորման գործընթացում մեր սկզբունքային դիրքորոշումը և մոտեցումները, որոնցում առաջնային նշանակություն ունեն Արցախի անվտանգության և կարգավիճակի հարցերը: Մենք հետևողականորեն աշխատում ենք մեր օրակարգի շուրջ:
Հարց. Իր հարցազրույցում Ադրբեջանի ԱԳ նախարարն անդրադարձել է նաև ծագումով հայերի՝ Ադրբեջան այցելելու հետ կապված խնդիրներին՝ ներկայացնելով խնդրի լուծման յուրօրինակ տարբերակ: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք դա:
Պատասխան. Այն, որ հայերը Ադրբեջանում խտրականության թիրախ են հանդիսանում, մեզ համար նորություն չէ: Ըստ էության, իր հարցազրույցում դա հաստատում է նաև Ադրբեջանի ԱԳ նախարարը, ով ընդունում է ծագումով հայերի նկատմամբ իրականացվող խտրական քաղաքականության առկայությունը, ինչի մասին բազմիցս բարձրաձայնվել է նաև այլ պետությունների և միջազգային կազմակերպությունների կողմից՝ մասնավորապես ՌԴ և ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի կողմից: Ըստ ադրբեջանցի պաշտոնյայի՝ առկա խտրական քաղաքականության կառավարման լավագույն տարբերակն Ադրբեջան ամեն մի հայի մուտքի հարցը բանակցությունների առարկա դարձնելն է:

Анна Нагдалян коснулась заявлений главы МИД Азербайджана
Пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян коснулась некоторых положений интервью министра иностранных дел Азербайджана, данного газете “Известия”.
Арменпресс представляет комментарий пресс-секретаря МИД Армении
Вопрос: Глава МИД Азербайджана в своем интервью выразил “разочарование” по поводу последней встречи с главой МИД Армении, отметив также, что основой для переговоров является разработанный на основе Мадридских принципов Казанский документ. Просим Вас прокомментировать это.
Ответ: По поводу мнения главы МИД Азербайджана относительно процесса мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта просто хочу сделать легкое напоминание о том, что Казанский документ был отклонен именно Азербайджаном. Мы последовательно представляли нашу принципиальную позицию и подходы в процессе мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта, в которых первостепенное значение имеют вопросы безопасности и статуса Арцаха. Мы последовательно работаем над нашей повесткой дня.
Вопрос: В своем интервью глава МИД Азербайджана коснулся также вопросов, связанных с визитом армян по происхождению в Азербайджан, представив своеобразный вариант решения этой проблемы. Как Вы прокомментируете это?
Ответ: То, что армяне являются мишенью дискриминации в Азербайджане, для нас не новость. По сути, в своем интервью это подтверждает и глава МИД Азербайджана, который признает наличие дискриминационной политики в отношении армян по происхождению, о чем неоднократно говорилось и другими государствами и международными организациями, в частности, со стороны РФ и БДИПЧ/ОБСЕ. По словам азербайджанского чиновника, наилучшим вариантом управления дискриминационной политикой является вопрос въезда в Азербайджан каждого армянина рассматривать в качестве предмета переговоров.