Դատական օրենսգրքի նախագիծը մշակելիս ՀՀ կառավարությունը գործել է համակողմանի. Վենետիկի հանձնաժողով
Վենետիկի հանձնաժողովի պաշտոնական կայքում հոկտեմբերի 14-ին հրապարակվել է «Դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում և հարակից օրենքների փաթեթի վերաբերյալ կարծիքը (հայերեն թարգմանությունը՝ այստեղ):
Ինչպես «Արմենպրես»-ին այս այտնեցին ՀՀ արդարադատության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից,արձանագրվել է հետևյալը.
• Հանձնաժողովը դրական է գնահատում նախագծերի փաթեթով առաջարկվող փոփոխությունները։ Առաջարկվող մեխանիզմները միտված են դատավորների անկողմնակալության առավել բարձր մակարդակի ապահովմանը և կիրառման մեջ դրանք ավելի արդյունավետ կլինեն կոռուպցիայի դեմ պայքարում՝ միևնույն ժամանակ առանց անհամաչափորեն միջամտելով դատավորների անկախության հարցին։
• Դատական օրենսգրքի նախագծերի փաթեթով առաջարկվող այս փոփոխությունները երկրում անցել են հանրային քննարկումների փուլով, այնուհետ, Նախարարությունը մի շարք փոփոխություններ է կատարել դատական իշխանության, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների և այլ շահագրգիռ կողմերի առաջարկությունների հիման վրա։ Հասարակական կազմակերպությունների շատ ներկայացուցիչներ, որոնց հանդիպել են փորձագետները Երևանում, գոհունակությամբ նշել են նախագծերի փաթեթի մշակման գործընթացի թափանցիկության և ներառականության մասին։
• Վենետիկի Հանձնաժողովը հասկանում է Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի ձևավորման առաջակվող ուղղակի առաջադրման մեխանիզմը, որը միտված է գործընթացի՝ ապագայում հնարավոր փակուղիների հաղթահարմանը։
Ընդհանուր առմամբ, Հայաստանի ներկայիս քաղաքական համատեքստում առաջադրման այս մեխանիզմն ընդունելի է որպես նախնական լուծում, որն արժե վերանայել Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի ձևավորումից հետո։
• Դատավորների տարիքի շեմ սահմանելու առումով Հանձնաժողովը նշել է, որ չի կարող աբստրակտ ձևով քննադատել իշխանությունների այս առաջարկությունը՝ առանց հաշվի առնելու կրթական համակարգն ու ժողովրդագրական հանգամանքները։ Ինչ վերաբերում է դատավորների նշանակման պայմանների վերաբերյալ ԵԽ ստանդարտին, ապա դրանցում չի նշվում կոնկրետ տարիք, ուստի, այս հարցն իշխանությունների ընտրությունն է։
Հայաստանը ՍԴ դատավորների վաղ կենսաթոշակի անցման հարցում ներդնում է բացառիկ մոտեցում՝ հղում կատարելով հետհեղափոխական համատեքստում 2015 թվականի փոփոխություններով Սահմանադրության կիրառման անհրաժեշտությանը, մասնավորապես՝ այս հարցը դիտարկվում է այն հաշվով, որ մինչ 2015 թվականի փոփոխություններով Սահմանադրությամբ ՍԴ դատավորի համար նախատեսված ցմահ պաշտոնավարման ժամկետից փոփոխված Սահմանադրությամբ նախատեսված կոնկրետ ժամկետով պաշտոնավարման անցումը պետք է կիրառվի անմիջապես։
• Վենետիկի Հանձնաժողովը նախկին կարծիքներում քննադատել է վաղ կենսաթոշակի պարտադիր սկզբունքով ներդրման մոտեցումը, այսինքն այն դեպքերում, երբ դա չի նախատեսվել դատավորների կամավորության սկզբունքով և երբ վերաբերել է մեծ թվով դատավորների։ Այնուհետ, Հանձնաժողովը մանրամասնում է վաղ կենսաթոշակի հարցում իր մոտեցումները։
• Ուշագրավ է, որ Հայաստանին տրվող առաջարկություններում Հանձնաժողովը նշել է, որ եթե դա նախատեսվում է բացառապես կամավորության սկզբունքի և դատարանի արդյունավետ գործունեության հաշվառմամբ, Հանձնաժողովը չի կարող հղում կատարել որևէ ստանդարտի առաջարկվող մոտեցումը քննադատելու համար։ Ամեն դեպքում, դատարանի արդյունավետ գործունեությունը չվտանգելու նպատակով Հանձնաժողովն առաջարկել է նախագծով մեղմել անգամ այն հնարավոր դեպքերը, եթե ՍԴ ինը դատավորից յոթը միաժամանակ որոշեն անցնել վաղ կենսաթոշակի։
Ընդհանրացնելով՝ Հանձնաժողովը նշում է, որ Նախարարության կողմից մշակված Դատական օրենսգրքի փաթեթը գովեստի է արժանի, բացի այդ, նախագիծը մշակելիս Կառավարությունը գործել է պատասխանատու և համակողմանի կերպով՝ նախագիծը քննարկելով թե՛ ներպետական շահառուների, և թե՛ միջազգային գործընկերների հետ։

Проект Судебного кодекса рассмотрен правительством РА всесторонне: Венецианская комиссия
На официальном сайте Венецианской комиссии 14 октября было опубликовано мнение по Конституционному закону Судебный кодекс и пакету смежных законов (перевод на армянский -  здесь).
Как сообщили «Арменпресс» в управлении по связям с общественностью и СМИ Министерства юстиции РА, было констатировано следующее:
Комиссия положительно оценивает изменения, предлагаемые пакетом проектов. Предлагаемые механизмы направлены на обеспечение более высокого уровня беспристрастности судей и в их применении они будут более эффективными в борьбе с коррупцией, в то же время без несоразмерного вмешательства в вопрос независимости судей.
Эти изменения, предлагаемые пакетом проектов Судебного кодекса, имели в стране общественные обсуждения, после чего министерство внесло ряд изменений на основе предложений судебной власти, представителей гражданского общества и других заинтересованных сторон. Многие представители общественных организаций, с которыми в Ереване встречались эксперты, с удовлетворением отмечали прозрачность и инклюзивность процесса разработки пакета проектов.
Венецианская комиссия понимает механизм прямого выдвижения Комиссии по предотвращению коррупции, направленный на преодоление тупиков процесса, возможных в будущем. В целом, в нынешнем политическом контексте Армении этот механизм выдвижения приемлем как предварительное решение, которое стоит пересмотреть после формирования Комиссии по предотвращению коррупции.
В плане установления порога возраста судей Комиссия отметила, что не может абстрактно критиковать это предложение властей без учета образовательной системы и демографических обстоятельств. Что касается стандарта СЕ относительно условий назначения судей, то в них не указывается конкретный возраст, поэтому этот вопрос - выбор властей.
Армения в вопросе раннего выхода на пенсию судей КС применяет исключительный подход, ссылаясь на необходимость применения Конституции с изменениями 2015 года в постреволюционном контексте. В частности, этот вопрос рассматривается с тем расчетом, что переход на конкретный срок полномочий судьи КС, предусмотренный изменениями Конституции 2015 года, вместо прежнего пожизненного срока пребывания на должности должен быть применен немедленно.
Венецианская комиссия в прежних мнениях критиковала подход к внедрению обязательного раннего выхода на пенсию судей КС, то есть в тех случаях, когда это не было предусмотрено принципом добровольности судей и когда касалось большого количества судей. Далее Комиссия детализирует свои подходы в вопросе раннего выхода на пенсию.
Примечательно, что в предложениях, предоставляемых Армении, комиссия отметила, что если это предусмотрено исключительно с учетом принципа добровольности и эффективной деятельности суда, Комиссия не может ссылаться на предложенный подход критики какого-либо стандарта. В любом случае, для того, чтобы не ставить под угрозу эффективную деятельность суда, Комиссия предложила смягчить даже те возможные случаи, когда семь судей КС одновременно решат выйти на раннюю пенсию.
Обобщая, комиссия отмечает, что разработанный министерством пакет Судебного кодекса достоин похвалы, кроме того, при разработке проекта правительство действовало ответственно и всесторонне, обсуждая проект как с внутригосударственными бенефициарами, так и с международными партнерами.