Սպառողական շուկայում սեպտեմբեր ամսին 12-ամսյա գնաճը կազմել է 0.5%
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի սպառողական շուկայում 12-ամսյա գնաճը (2019թ. սեպտեմբերը 2018թ. սեպտեմբերի նկատմամբ) կազմել է 0.5%, իսկ նախորդ ամսվա նկատմամբ՝ 0.2%:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ Վիճակագրական կոմիտեն հրապարակել է 2019թ-ի սեպտեմբերին սպառողական գների փոփոխությունները ՀՀ-ում, ինչի համաձայն՝ մեկամյա կտրվածքով գնանկում արձանագրվել է սննդամթերք և ոչ ալկոհոլային խմիչքներ ապրանքախմբում՝ -1.4%, ինչպես նաև կապի՝ -0.1% և հանգիստ ու մշակույթի՝ -1.2% ոլորտներում:
2019թ-ի սեպտեմբերին 2018թ-ի սեպտեմբերի նկատմամբ 9%-ով գնաճ է արձանագրվել հագուստ և կոշիկ ապրանքախմբում, ինչպես նաև 4.7% գնաճ՝ ալկոհոլային խմիչք, ծխախոտային արտադրատեսակներ ապրանքախմբում:
2019թ. հունվար-սեպտեմբերին սպառողական գների միջին ամսական նվազումը կազմել է 0.2% (նախորդ նույն ժամանակահատվածում արձանագրվել է 0.1% նվազում): Հանրապետության դիտարկվող բոլոր քաղաքներում 2019թ. սեպտեմբերին օգոստոսի համեմատ սպառողական գներն աճել են 0.1-0.3%-ով, այդ թվում՝ գնաճի ամենաբարձր ցուցանիշն արձանագրվել է Երևանում:

1-year period inflation totals 0,5% in consumer market in September
YEREVAN, OCTOBER 4, ARMENPRESS. The 12-months period inflation in the Armenian consumer market (September 2019 against September 2018) totaled 0,5%, while 0,2% against the previous month, according to the Committee of Statistics.
According to the yearly report deflation has been recorded in the Food Product and Non-Alcoholic Beverage category (-1,4%), as well as in Communications (-0,1%) and Leisure and Culture (-1,2%).
9% inflation has been recorded in the Clothing and Footwear product category in September 2019 against September 2018. A 4,7% inflation is recorded in the Alcoholic Beverage and Tobacco categories.
In January-September 2019 the average monthly decrease of consumer prices totaled 0,2% (against the 0,1% decrease of the previous same period).
In all monitored cities of the country consumer prices grew 0,1-0,3% in September 2019 compared to August 2019, with the highest inflation indicator being recorded in Yerevan.