Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպել է Իրաքի ԱԳ նախարարին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը սեպտեմբերի 27-ին Նյու Յորքում հանդիպել է իր իրաքցի գործընկերոջը` Մուհամմադ Ալի Ալհաքիմին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից։
«ԱԳ նախարարները գոհունակությամբ նշեցին երկու երկրների միջև քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը, առևտրատնտեսական կապերի դինամիկ զարգացումը և վերահաստատեցին փոխադարձ հանձնառությունը` համատեղ ջանքեր գործադրելու երկկողմ օրակարգն առավել խորացնելու և հարստացնելու ուղղությամբ: Նախարար Մնացականյանն ընդգծեց, որ Հայաստանը և Իրաքը հուսալի գործընկերներ են, որոնց միավորում են պատմական ամուր կապերն ու քաղաքակրթական ընդհանուր արժեքները:
Երկուստեք կարևորվեցին գործարար կապերի խթանումը, այլընտրանքային էներգիայի, զբոսաշրջության ոլորտներում փոխգործակցության խթանումը, երկու երկրների ժողովուրդների միջև ավանդաբար հաստատված կապերի ամրապնդումը: Այս առնչությամբ փոխադարձաբար արժևորվեց հայ համայնքի ունեցած առանձնահատուկ դերը Իրաքի հասարակական-քաղաքական կյանքում և երկու երկրների միջև դարավոր բարեկամության պահպանման գործում:
Մտքերի հանգամանալից փոխանակում տեղի ունեցավ տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի հրատապ հարցերի շուրջ»,- նշված է հաղորդագորթյան մեջ:

Состоялась встреча глав МИД Армении и Ирака
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян 27 сентября в Нью-Йорке встретился со своим иракским коллегой Мухаммедом Али аль-Хакимом.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, министры иностранных дел с удовлетворением отметили высокий уровень политического диалога между двумя странами, динамичное развитие торгово-экономических отношений и подтвердили свою приверженность совместным усилиям по углублению и обогащению двусторонней повестки дня. Министр Мнацаканян подчеркнул, что Армения и Ирак являются надежными партнерами, которых объединяют прочные исторические связи и общие ценности цивилизации.
Стороны подчеркнули важность стимулирования бизнес-связей, поощрения взаимодействия в сферах туризма, альтернативной энергетики, усиления традиционных связей между народами двух стран. В этой связи, была отмечена особая роль армянской общины в общественно-политической жизни Ирака и в сохранении вековой дружбы двух стран.
Состоялся обстоятельный обмен мнениями по актуальным вопросам региональной и международной повестки дня.