Վարչապետի մոտ քննարկվել են ճանապարհաշինության ոլորտում ընթացիկ իրավիճակը և հետագա անելիքները
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցել խորհրդակցություն՝ ճանապարհաշինության ոլորտի ծրագրերի վերաբերյալ։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Վարչապետը, բացելով խորհրդակցությունը, նշել է. «Մենք հավաքվել ենք քննարկելու ճանապարհաշինության ոլորտում ընթացիկ իրավիճակը և առաջիկա անելիքները: Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի հետ կապված էլ նորություններ ունենք, մյուս տարվա հետ կապված էլ հայտարարություններ ենք արել ու նաև նորից հասկանանք՝ այս տարվա մասով ուր ենք հասել: Պայմանավորվել ենք, որ անորակ աշխատանքը չի ընդունվելու, և բոլոր ընկերությունները, որ զբաղված են ճանապարհաշինությամբ, նախապես պետք է դա իմանան: Մենք վաղուց ասել ենք, որ դա պետք է բացառվի, այսինքն՝ որակական չափանիշների հարցում որևէ կոմպրոմիս չի կարող լինել»:
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Բագրատ Բադալյանը զեկուցել է միջպետական, հանրապետական և տեղական նշանակության ճանապարհային ցանցի ծրագրերի՝ ՀՀ պետական բյուջեի շրջանակում հիմնանորոգման ծրագրի, ՀՀ պետական բյուջեի շրջանակում միջին նորոգման ծրագրի, Համաշխարհային բանկի ֆինանսավորմամբ իրականացվող Կենսական նշանակության ճանապարհային ցանցի բարելավման ծրագրի, Մ6՝ Վանաձոր-Ալավերդի-Վրաստանի սահման միջպետական ճանապարհի հիմնանորոգման ծրագրի, Բագրատաշենի անցակետի կամուրջի շինարարության ծրագրի և Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի ներդրումային ծրագրի ընթացքի մասին: Նրա խոսքով՝ նախորդ տարի 2019 թ. պետբյուջեի պլանավորման շրջանակում ի սկզբանե նախանշված է եղել 164 կմ ճանապարհի շինարարություն՝ 33.9 մլրդ ՀՀ դրամ ընդհանուր ծավալով, այժմ 2019 թ. համար նախանշված է նոր ցուցանիշ՝ առնվազն 330 կմ ճանապարհի շինարարություն 47.3 մլրդ ՀՀ դրամ ընդհանուր արժեքով: Այս պահի դրությամբ կատարողականը կազմում է 12.9 մլրդ ՀՀ դրամ, 310 կմ վրա աշխատանքներն ընթանում են բոլոր ուղղություններով: Այս տարվա շրջանակում կնքված պայմանագրերը ներառել են 400 կմ, որից առնվազն 330 կմ-ը ավարտին կհասցվի այս տարի, մնացածը կփոխանցվի մյուս տարի, այսինքն՝ հաջորդ տարին սկսվելու է մոտ 70 կմ ճանապարհաշինության համար կնքված պայմանագրերով: Ներգրավված է 27 կապալառու կազմակերպություն, 3 ծրագրերի՝ հիմնանորոգման, միջին նորոգման և կենսական նշանակության ճանապարհների շինարարության ծրագրերի ընդհանուր պայմանագրային արժեքը կազմում է 29.5 մլրդ ՀՀ դրամ, որի շրջանակում 5.4 մլրդ ՀՀ դրամ տնտեսում է եղել։ Այս տարի շատ կապալառուներ ձեռք են բերել և շարունակում են ձեռք բերել նոր տեխնիկա, ինչպես նաև ասֆալտբետոնի մեջ կիրառվել է մեծ ծավալով հանքային փոշի, ինչը ընդհանուր առմամբ նպաստում է ճանապարհների որակի բարձրացմանը։ Նախարարի տեղակալը նշել է, որ եղանակային պայմանները և մնացորդային ծավալները համադրելի են, և նախատեսված ծավալները մինչև տարեվերջ ավարտին կհասցվեն: Տեղեկատվություն է ներկայացվել նաև սուբվենցիոն ծրագրերի շրջանակում իրականացվող ճանապարհաշինական աշխատանքների վերաբերյալ:
Վարչապետին զեկուցվել է Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի ծրագրի վերաբերյալ. նշվել է, որ ներկայում ընթացքի մեջ են Տրանշ 3-ի՝ Թալին-Լանջիկ և Լանջիկ-Գյումրի ճանապարհաշինական աշխատանքները, Տրանշ 4 (Արտաշատ-Ագարակ) և Տրանշ 5 ճանապարհահատվածների մասով (Գյումրիի շրջանցում և Գյումրի-Բավրա) արդեն առկա են նախագծանախահաշվային փաստաթղթերը։
Խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են 2020 թ. նախանշվող ճանապարհաշինության ծավալներին և այդ ուղղությամբ անելիքներին, Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի ծրագրի շրջանակում հետագա աշխատանքներին, ինչպես նաև ճանապարհների որակական չափանիշներին, շինարարական աշխատանքների լոտերի չափերին, ճանապարհաշինության ոլորտում կարողությունների զարգացմանը վերաբերող հարցեր։

Премьер-министр обсудил текущую ситуацию в сфере строительства дорог и планы на будущее
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян провел в Правительстве совещание по программам дорожного строительства. Об этом «Арменпресс» сообщили в отделе информации и связей с общественностью аппарата премьер-министра.
Открывая совещание, премьер-министр сказал: «Мы собрались вместе, чтобы обсудить текущую ситуацию в сфере дорожного строительства и что делать дальше. У нас есть новости о дорожном коридоре Север-Юг, мы сделали объявления на следующий год, и нам нужно заново понять, что мы имеем в этом году. Мы договорились, что некачественные работы не будут приняты, и все дорожно-строительные компании должны знать об этом заранее. Мы давно говорили, что это должно быть исключено, то есть не может быть никакого компромисса по стандартам качества”.
Заместитель министра территориального управления и инфраструктуры Баграт Бадалян выступил с докладом о программах межгосударственной, республиканской и местной автодорожной сети: программе восстановления в рамках государственного бюджета, программе среднего восстановления в рамках государственного бюджета, финансируемой Всемирным банком программе улучшения дорожной сети Жизненного значения, М6 - программа реконструкции межгосударственной дороги Ванадзор-Алаверди-Грузия, проект строительства моста на контрольно-пропускном пункте Баграташен и о ходе инвестиционного плана коридора Север-Юг.
По его словам, в прошлом году, в рамках планирования государственного бюджета на 2019 год, было запланировано 164 км строительства дорог на общую сумму 33,9 млрд драмов. На сегодня использованы 12,9 млрд драмов, работа на всех 310 км идет по всем направлениям. Контракты, подписанные в течение этого года, включали 400 км, из которых не менее 330 км будут завершены в этом году, остальные будут перенесены на следующий год, то есть следующий год начнется с контрактов на строительство около 70 км. В проекте участвуют 27 подрядчиков, и общая стоимость контрактов на 3 проекта капитального ремонта, среднего ремонта и строительства дорог составляет 29,5 млрд драмов, из которых 5,4 млрд драмов было сэкономлено. В этом году многие подрядчики приобрели и продолжают приобретать новое оборудование, а также большое количество асфальтобетона, используемого в горнодобывающей промышленности, что в целом способствует улучшению качества дорог. Заместитель министра отметил, что погодные условия и остатки сопоставимы, и прогнозируемые объемы будут достигнуты к концу года. Также была предоставлена информация о дорожно-строительных работах, проводимых в рамках программ субсидирования.
Премьер-министр доложил о программе дорожного коридора Север-Юг Было отмечено, что в настоящее время ведутся строительные работы по Траншу 3 - Талин-Ланджик и Ланджик-Гюмри, а также уже ведутся работы на участках дорог Транш 4 (Арташат-Агарак) и Транш 5 (объездная дорога Гюмри и Гюмри-Бавра).
В ходе совещания стороны обсудили 2020 год. Вопросы, связанные с планами строительства дорог и планируемыми мероприятиями, дальнейшей работой в рамках Программы дорожного коридора Север-Юг, а также стандартами качества дорог, размерами участков под застройку, наращиванием потенциала в дорожном секторе.