Արսեն Թորոսյանն ընտրվել է ԱՀԿ Մշտական կոմիտեի անդամ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կոպենհագենում անցկացվող Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) եվրոպական տարածաշրջանի 69-րդ նստաշրջանի ընթացքում այսօր կայացել են ԱՀԿ եվրոպական տարածաշրջանի տնօրենի և ԱՀԿ Մշտական կոմիտեի անդամության ընտրությունները։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ առողջապահության նախարարությունից, հարկ է նշել, որ ԱՀԿ Մշտական կոմիտեի անդամության հայտ էին ներկայացրել 7 երկիր, այդ թվում Հայաստանը: ԱՀԿ անդամ 53 երկրի ներկայացուցիչների քվեարկության արդյունքում Հայաստանը` ի դեմս առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանի, ընդգրկվել է ԱՀԿ Մշտական կոմիտեի կազմում, որը կգործի առաջիկա 3 տարիներին:
Կայացել է նաև ԱՀԿ եվրոպական տարածաշրջանի տնօրենի ընտրությունը, որին թեկնածության հայտ են ներկայացրել 6 երկիր` Ավստրիա, Բելգիա, Բուլղարիա, Թուրքիա, Հայաստան, Վրաստան: Քվեարկության արդյունքում ԱՀԿ եվրոպական տարածաշրջանի տնօրեն է ընտրվել Բելգիայի ներկայացուցիչը` Հանս Կլյուգեն:

Арсен Торосян избран членом Постоянного комитета ВОЗ
В ходе 69-й сессии Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Европейского региона в Копенгагене сегодня состоялись выборы директора Европейского региона ВОЗ и членов Постоянного комитета ВОЗ.
Как сообщили «Арменпресс» в пресс-службе Министерства здравоохранения Армении, заявки на членство в Постоянном комитете ВОЗ подали 7 стран, в том числе и Армения. В результате голосования представителей 53 стран-членов ВОЗ Армения в лице министра здравоохранения Арсена Торосяна вошла в состав Постоянного комитета ВОЗ, который будет действовать в течение ближайших 3 лет.
Состоялись также и выборы директора Европейского региона ВТО, на который подавали заявки шесть стран: Австрия, Бельгия, Болгария, Турция, Армения, Грузия. По итогам голосования директором Европейского региона ВОЗ был избран представитель Бельгии Ханс Клюге.