Արսեն Թորոսյանն ընտրվել է ԱՀԿ Մշտական կոմիտեի անդամ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կոպենհագենում անցկացվող Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) եվրոպական տարածաշրջանի 69-րդ նստաշրջանի ընթացքում այսօր կայացել են ԱՀԿ եվրոպական տարածաշրջանի տնօրենի և ԱՀԿ Մշտական կոմիտեի անդամության ընտրությունները։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ առողջապահության նախարարությունից, հարկ է նշել, որ ԱՀԿ Մշտական կոմիտեի անդամության հայտ էին ներկայացրել 7 երկիր, այդ թվում Հայաստանը: ԱՀԿ անդամ 53 երկրի ներկայացուցիչների քվեարկության արդյունքում Հայաստանը` ի դեմս առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանի, ընդգրկվել է ԱՀԿ Մշտական կոմիտեի կազմում, որը կգործի առաջիկա 3 տարիներին:
Կայացել է նաև ԱՀԿ եվրոպական տարածաշրջանի տնօրենի ընտրությունը, որին թեկնածության հայտ են ներկայացրել 6 երկիր` Ավստրիա, Բելգիա, Բուլղարիա, Թուրքիա, Հայաստան, Վրաստան: Քվեարկության արդյունքում ԱՀԿ եվրոպական տարածաշրջանի տնօրեն է ընտրվել Բելգիայի ներկայացուցիչը` Հանս Կլյուգեն:

YEREVAN, SEPTEMBER 17, ARMENPRESS. The elections of the new Director of World Health Organization’s Regional Committee for Europe and the membership of the WHO Standing Committee were held today during the 69th session of the Committee in Copenhagen.
7 countries, including Armenia, have submitted applications for the membership to the WHO Standing Committee. As a result of the voting of representatives of 53 WHO member states, Armenia, in the person of healthcare minister Arsen Torosyan, has been included in the WHO Standing Committee which will operate in the next three years.
The election of the Director of WHO Regional Committee for Europe was also held, and 6 countries – Austria, Belgium, Bulgaria, Turkey, Armenia and Germany, have nominated their candidacies. Based on the voting results, the representative of Belgium was elected as the new Director of the WHO Regional Committee for Europe.