Բալային համակարգի ներդրմամբ` վարորդական իրավունքից կարող են զրկվել վարորդների 6 տոկոսը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճանապարհային երթևեկության կանոնակարգման բալային համակարգի ներդրման օրինագիծը ուժի մեջ մտնելուց հետո վարորդները երթևեկելու են ավելի զգոն և օրենքի պահանջին համապատասխան: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, սեպտեմբերի 14-ին նման կարծիք հայտնեց «Վարորդի ընկեր» ՀԿ նախագահ Տիգրան Քեյանը:
«Բացի այդ, օրինագծում խնդիր դրված չէ վարորդներից գումարներ հավաքագրելու կամ կորզելու: Այստեղ նախատեսված է այն, որ վարորդները պետք է երթևեկեն օրենքի պահանջին համապատասխան»,- ասաց Քեյանը:
«Վարորդի ընկեր» ՀԿ նախագահը նշեց, որ 2017 թվականի վիճակագրության համաձայն` տրանսպորտային միջոցների 30 տոկոսը մեկ տարում ընդամենը 1 խախտում է կատարել, իսկ 6 տոկոսը բալային համակարգի պարագայում տեսականորեն կարող են կանգնել վարորդական իրավունքից զրկվելու խնդրի առջև, որովհետև տարեկան 6-ից ավելի խախտումներ են թույլ տալիս:
Սեպտեմբերի 11-ին ՀՀ Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունել էր Ճանապարհային երթևեկության կանոնակարգման բալային համակարգի ներդրման օրինագիծը:
«Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» և կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը մշակել է ՀՀ կառավարությունը:
Օրենքի նախագծերի փաթեթով նախատեսվում է տրանսպորտային միջոցներ վարելու իրավունք ունեցող անձին վարորդական վկայական ստանալու օրվանից մեկ տարի ժամկետով տրամադրել 9 միավոր: Խախտում ամրագրելու դեպքում վարչական իրավախախտում կատարած անձին տվյալ տարում տրված ընդհանուր միավորներից ինքնաշխատ եղանակով հանվում են օրենսգրքի համապատասխան հոդվածով նախատեսված իրավախախտման համար սահմանված տուգանային միավորները:

YEREVAN, SEPTEMBER 14, ARMENPRESS. The introduction of the demerit point suspension system for traffic violations will lead to motorists driving more watchfully and safely, according to Tigran Keyan, head of the Driver’s Friend NGO.
“In addition, the bill doesn’t have the objective to collect money from drivers. It envisages that people should drive in conformity with the law,” he said.
He said that according to 2017 statistics 30% of all transportation vehicles registered made only 1 traffic violation in a year, while only 6% can theoretically face license revoking because they have more than 6 violations in a year.
The bill drafted by the government on introducing the new system was adopted by parliament at first hearing on September 11.
The demerit point suspension system will envisage 9 points for a year. A demerit point will be given for traffic violations. The number of issued demerit points can vary depending on the type of the offence. Those reaching the maximum allowed points in a year will have their driver’s license suspended.