ԱՄՆ-ի Սենատում «սարսափելի» են որակել G7-ի գագաթնաժողով ՌԴ-ին հրավիրելու Թրամփի գաղափարը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի Սենատում դեմոկրատական փոքրամասնության առաջնորդ Չաք Շումերը (Նյու Յորքի նահանգից) «սասափելի» Է համարել ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի առաջարկությունը՝ Ռուսաստանի պետության ղեկավար Վլադիմիր Պուտինին հրավիրելու G7-ի գագաթնաժողով, որը տեղի կունենա 2020 թվականին Միացյալ Նահանգներում: Օգոստոսի 26-ին այդ մասին հայտնել Է The Hill թերթը՝ վկայակոչելով սենատորի հայտարարությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Այն առնչությամբ, որ Միացյալ Նահանգները պատասխանատու Է G7-ի հաջորդ գագաթնաժովի կազմակերպման եւ անցկացման համար, սարսափելի Է թվում այն փաստը, որ (ԱՄՆ-ի) նախագահ (Դոնալդ) Թրամփն, ասես, համակված Է Վլադիմիր Պուտինին (Յոթի խմբի գագաթնաժողով) հրավիրելու գաղափարով, մինչդեռ Ռուսաստանը շարունակում Է Ղրիմի օկուպացումը, միջամտում Է մեր ընտրություններին եւ հանդես Է գալիս որպես սպառազինությունների նոր մրցավազքի նախաձեռնող»,- մեջբերում Է անում հրատարակությունը նրա տեքստից:
Դեմոկրատ սենատորի կարծիքով՝ Ռուսաստանին G7 վերադառնալ թույլ տալու Թրամփի որոշումը «սոսկ ցուցադրում Է նրա թուլությունը Պուտինի եւ նրա օլիգարխների նկատմամբ, ինչպես նաեւ բացասաբար կազդի Միացյալ Նահանգների անվտանգության վրա», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Лидер демократов в Сенате США посчитал "ужасной" идею Трампа пригласить РФ на саммит G7
Лидер демократического меньшинства в Сенате Конгресса США Чак Шумер (от штата Нью-Йорк) посчитал "ужасным" предложение президента США Дональда Трампа пригласить главу российского государства Владимира Путина на саммит G7, который пройдет в 2020 году в Соединенных Штатах. Как передает Арменпресс, об этом в понедельник сообщает газета The Hill со ссылкой на заявление сенатора.
"В связи с тем, что Соединенные Штаты ответственны за организацию и проведение следующего саммита G7, ужасающим предстает факт того, что президент [США Дональд] Трамп, кажется, одержим идеей пригласить Владимира Путина обратно [на саммит Группы семи] из-за того, что Россия продолжает насильственную оккупацию Крыма, вмешивается в наши выборы и выступает инициатором новой гонки вооружений", - приводит издание его текст.
По мнению главного сенатора-демократа, решение Трампа позволить России вернуться в G7 "лишь продемонстрирует его слабость перед Путиным и его олигархами, а также негативно скажется на безопасности Соединенных Штатов".