Վենետիկի հանձնաժողովը պատրաստակամություն է հայտնել խորհրդատվական կարծիք տրամադրել ՍԴ-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վենետիկի հանձնաժողովը օգոստոսի 20-ի դրությամբ պատրաստակամություն է հայտնել խորհրդատվական կարծիք տրամադրել Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի և Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումների հիման վրա ՍԴ-ի կողմից քննության ընդունված գործերով: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ասված է ՀՀ Սահմանադրական դատարանի «Ֆեյսբուք»-ի էջում հրապարակված հաղորդագրության մեջ:
«Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի և Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումների հիման վրա Սահմանադրական դատարանի կողմից քննության ընդունված գործերով խորհրդատվական կարծիք ստանալու համար Սահմանադրական դատարանի կողմից Վենետիկի հանձնաժողով ներկայացված դիմումի առնչությամբ Սահմանադրական դատարանի աշխատակազմը տեղեկացնում է.
2019 թվականի օգոստոսի 20-ի գրությամբ Վենետիկի հանձնաժողովը պատրաստակամություն է հայտնել տրամադրելու խորհրդատվական կարծիք»,- ասված է հաղարդագրության մեջ:
ՀՀ Սահամնադրական դատարանը վերը նշված գործերով խորհրդատվական կարծիք ստանալու համար դիմել է նաև Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան:

Venice Commission ready to provide advisory opinion to Armenian Constitutional Court on Kocharyan
YEREVAN, AUGUST 22, ARMENPRESS. The Venice Commission has expressed readiness to provide an advisory opinion to the Armenian Constitutional Court regarding the case of Robert Kocharyan.
A Yerevan court had forwarded the former president’s case to the Constitutional Court to determine the constitutionality of the charges against Kocharyan. Kocharyan himself had also filed a motion to the Constitutional Court requesting to determine the validity of the charges (overthrowing Consitutional Order) against him.  The Constitutional Court, in turn, suspended proceedings and requested the Venice Commission to provide an advisory opinion.
The Constitutional Court said it has received a written response on August 20th stating that the Venice Commission will express its opinion.
The Constitutional Court had also asked the European Court of Human Rights to provide an advisory opinion.