Ռիո դե Ժանեյրոյում կարող են լրացուցիչ կառնավալ անցկացնել
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռիո դե Ժանեյրոյի նահանգի իշխանությունները դիտարկում են, ի լրումն փետրվարի վերջին-մարտի սկզբին ավանդական կառնավալի, հոկտեմբերին համանման տոնական հանդիսությունների անցկացման հնարավորությունը՝ մյուս տարածաշրջաններից սամբայի դպրոցների մասնակցությամբ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, Globo թերթին հայտարարել Է նահանգի նահանգապետ Ուիլսոն Ուիտցելը:
«Առաջարկություն Է ստացվել (Մարկիզ դե) Սապուկայ սամբադրոմում հոկտեմբերին մեծ կառնավալ անցկացնելու վերաբերյալ: Ընդգրկուն ներկայացումը գունագեղությամբ եւ Էներգետիկայով համեմատելի կլինի (ավանդական) կառնավալի հետ, բայց առանց (սամբայի) դպրոցների միջեւ մրցակցության մթնոլորտի»,-թերթը մեջբերում Է տարածաշրջանի ղեկավարի խոսքը:
Նահանգի իշխանությունների մտահղացմամբ, որոնց կառավարմանը քաղաքային վարչակազմը պատրաստվում Է սամբադրոմը հանձնել արդեն երկու շաբաթ անց, տարվա ընթացքում լրացուցիչ տոնական միջոցառումների անցկացումը պետք Է նպաստի զբաղվածության ավելացմանը եւ շահույթի նոր աղբյուրների հայտնվելուն, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Рио-де-Жанейро могут провести дополнительный карнавал
Власти штата Рио-де-Жанейро рассматривают возможность проведения в дополнение к традиционному карнавалу конца февраля - начала марта аналогичных праздничных гуляний в октябре с участием школ самбы из других регионов. Об этом газете Globo заявил губернатор штата Уилсон Уитцел,передает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Поступило предложение о проведении на [самбодроме Маркиз де] Сапукаи большого карнавала в октябре. Зрелищного представления, по красочноcти и энергетике сравнимого с [традиционным] карнавалом, но без атмосферы соперничества между школами [самбы]", - приводит газета слова главы регионы.
По задумке властей штата, в управление которых городская администрация готовится передать самбодром уже через две недели, проведение дополнительных праздничных мероприятий в течение года должно будет способствовать повышению занятости и появлению новых источников прибыли.