Ռոուհանին Իրանի գլխավոր սկզբունքը համարել Է «անվտանգությունը՝ անվտանգության դիմաց»
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թեհրանը այլ երկրների հետ փոխգործակցության գլխավոր սկզբունքը համարում Է «անվտանգությունը՝ անվտանգության դիմաց»: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, օգոստոսի 6-ին հայտարարել Է Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին:
«Անվտանգություն՝ անվտանգության դիմաց, նավթ՝ նավթի դիմաց, խաղաղություն՝ խաղաղության դիմաց եւ նեղուց՝ նեղուցի դիմաց»,-նրա խոսքը մեջբերում Է IRNA գործակալությունը: Նախագահը նշել Է, որ «անկարելի Է Հորմուզի նեղուց մուտքի թույլտվություն պահանջել բրիտանական նավերի համար եւ միեւնույն ժամանակ փակել Ջիբրալթարն իրանական նավերի համար»:
Ռոուհանիի խոսքով՝ բրիտանական նավերն ավելի վաղ եւս անտեսում Էին Իրանի առափնյա պահպանության ուժերի նախազգուշացումները, սակայն իրանական լցանավի կալանման հետ կապված միջադեպից հետո «իրադրությունն արմատապես փոխվեց», եւ Թեհրանը այլեւս չի պատրաստվում դրա վրա աչք փակել, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Роухани назвал главным принципом Ирана "безопасность в обмен на безопасность"
Тегеран считает главным принципом взаимодействия с другими странами "безопасность в обмен на безопасность". Об этом заявил во вторник президент Ирана Хасан Роухани.
"Безопасность в обмен на безопасность, нефть в обмен на нефть, мир в обмен на мир и пролив в обмен на пролив", - цитирует его агентство IRNA. Президент отметил, что "невозможно требовать допуск в Ормузский пролив британских судов и при этом закрывать Гибралтар для иранских",сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
По словам Роухани, британские суда и ранее игнорировали предупреждения береговой охраны Ирана, однако после инцидента с задержанием иранского танкера "ситуация изменилась кардинально" и Тегеран более не собирается закрывать на это глаза.