Եվրոպայի տնտեսության համար ծանր ժամանակներ են կանխատեսում
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպայի տնտեսությունը 2019 թվականի երկրորդ եռամսյակում նվազել Է 0,2 տոկոսով: Այդ մակարդակը ցածր Է վերլուծաբանների կանխատեսումներից: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, գրել Է Bloomberg-ը: Ինչպես նշել Է գործակալությունը, 2019 թվականի առաջին եռամսյակում Եվրոպայի տնտեսությունն աճել Է 0,4 տոկոսով:
Դա արդեն հարվածել Է տնտեսության կորպորատիվ հատվածին, մասնավորապես, անդրադառնալով ավտոարտադրողների վրա: Բացի դրանից, վերլուծաբանները ենթադրում են, որ այս շաբաթ հայտնի կդառնա գնաճը 1,3-ից մինչեւ 1,1տոկոս իջնելու մասին, ինչը նույնպես նպաստում Է տնտեսության աճի տեմպերի դանդաղմանը: Նրանց կարծիքով՝ երրորդ եռամսյակում տնտեսական ցուցանիշները կմնան անմխիթարական, Եվրոպայի տնտեսության աճի տեմպերի թուլացումը կշարունակվի: Մինչ այդ Եվրապայի կենտրոնական բանկում (ԵԿԲ) տագնապ են հնչեցնում: Կարգավորիչի ղեկավար Մարիո Դրագին, որն այլեւս չի կարող իջեցնել հանգուցային տոկոսադրույքը, հանձնարարել Է ուսումնասիրել, թե ԵԿԲ-ն ինչ նոր միջոցներով կարող Է խթանել եվրոպական տնտեսության աճը:

Европе предрекли тяжелые времена
Европейская экономика во втором квартале 2019 года снизилась до 0,2 процента. Этот уровень оказался ниже прогнозов аналитиков. Об этом пишет Bloomberg.
Как отмечает агентство, в первом квартале 2019-го экономика Европы росла на 0,4 процента. Это уже ударило по корпоративному сектору экономики, в частности, отразившись на автопроизводителях. Кроме того, аналитики предполагают, что на этой неделе станет известно о снижении инфляции с 1,3 до 1,1 процента, что также способствует замедлению экономики,сообщает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru.
По их мнению, в третьем квартале экономические показатели останутся неутешительными, ослабление темпов роста европейской экономики продолжится.
Между тем в Европейском центральном банке (ЕЦБ) забили тревогу. Глава регулятора Марио Драги, который больше не может снижать ключевую ставку, поручил изучить, какими еще мерами ЕЦБ может стимулировать рост европейской экономики.