Մարկ Էսփերը պաշտոնապես ստանձնեց ԱՄՆ-ի պաշտպանության նախարարի պաշտոնը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարկ Էսփերը, որի թեկնածությունն ավելի վաղ ձայների ճնշող մեծամասնությամբ հաստատել Է ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի Սենատը, պաշտոնապես ստանձնել Է երկրի պաշտպանության նախարարի պաշտոնը: Երդմնատվության արարողությունը նախագահ Դոնալդ Թրամփի մասնակցությամբ հեռարձակվել Է Սպիտակ տան կայքում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ոչ ոք այդպիսի որակավորում չունի Պենտագոնը ղեկավարելու համար, ինչպես Մարկ Էսփերը»,- հայտարարել Է Միացյալ Նահանգների ղեկավարը: «Ես վստահ եմ, որ նա պաշտպանության հիանալի նախարար կլինի»,- հավելել Է Թրամփը:
Էսփերի թեկնածությունը հուլիսի 23-ին պաշտպանել Է 90 սենատոր, դեմ Է հանդես եկել ութ օրենսդիր:
Էսփերը մասնակցել Է Իրաքի տարածքում մարտական գորողություններին Պարսից ծոցում տեղի ունեցած պատերազմի ժամանակ (1990 – 1991) 101-րդ օդա-դեսանտային դիվիզիայի կազմում: 2004 – 2006 թվականներին նա եղել Է Սենատում հանրապետական մեծամասնության առաջնորդ Բիլ Ֆրիսթի խորհրդականն ազգային անվտանգության գծով: 2010-ից մինչեւ 2017 թվականն զբաղեցրել Է կառավարության հետ կապերի գծով փոխնախագահի պաշտոնը Raytheon ռազմարդյունաբերական համալիրում: 2017 թվականի նոյեմբերից մինչեւ հունիս նա զբաղեցրել Է ԱՄՆ-ի բանակի նախարարի աշտոնը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Марк Эспер официально вступил в должность министра обороны США
Марк Эспер, кандидатуру которого ранее подавляющим большинством голосов утвердил Сенат Конгресса США, официально вступил в должность министра обороны страны. Церемония приведения к присяге с участием президента Дональда Трампа транслировалась на сайте Белого дома.
"Никто не обладает такой квалификацией для того, чтобы руководить Пентагоном, как Марк Эспер", - заявил американский лидер. "Я уверен, что он будет великолепным министром обороны", - добавил Трамп.
Кандидатуру Эспера во вторник поддержали 90 сенаторов, против высказались восемь законодателей.
Эспер принимал участие в боевых действиях на территории Ирака во время войны в Персидском заливе (1990-1991) в составе 101-й воздушно-десантной дивизии он. В 2004-2006 годах он был советником по национальной безопасности лидера республиканского большинства в Сенате Билла Фриста. С 2010 по 2017 годы занимал пост вице-президента по связям с правительством в военно-промышленной компании Raytheon. С ноября 2017 года до июня он занимал должность министра армии США,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
О назначении Эспера исполняющим обязанности главы оборонного ведомства Трамп объявил после того, как главный претендент на этот пост Патрик Шанахан в конце июня взял самоотвод. Шанахан исполнял обязанности главы Минобороны США с января этого года в связи с отставкой Джеймса Мэттиса.