Չինաստանը հանդես Է գալիս միջուկային զենքի լիակատար արգելքի եւ ոչնչացման օգտին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանը կողմնակից Է ոչ մի կարգի հանգամանքներում առաջինը միջուկային զենքի չկիրառման քաղաքականությանը: Այդ մասին ասված Է ՉԺՀ-ի Պետխորհրդի Մամուլի գործերի դիվանատան կողմից հուլիսի 24-ին հրապարակված «Նոր դարաշրջանում Չինաստանի ազգային պաշտպանության սպիտակ գրքում», տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Չինաստանը միշտ Էլ հետեւել Է «ցանկացած ժամանակ եւ ցանկացած հանգամանքներում «առաջինը միջուկային զենքի չկիրառման» քաղաքականությանը:
Այնտեղ նշված Է, որ հանրապետությունը միշտ հետեւել Է «միջուկային զենքի անվերապահորեն չկիրառման» եւ այն երկրներին եւ տարածաշրջաններին «դրանով չահաբեկման» սկզբունքին, որոնք չունեն այդ զենքը:
Փաստաթղթում նաեւ նշված Է, որ Չինաստանը չի մասնակցում սպառազինությունների մրցավազքի ցանկացած այլ երկրի հետ եւ պահպանում Է իր միջուկային ներուժն ազգային անվտանգության ապահովման համար անհրաժեշտ մակարդակում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

China favors full ban and total elimination of nuclear weapons
YEREVAN, JULY 24, ARMENPRESS. China favors an irrevocable and complete worldwide ban on nuclear weapons, the country’s government said in its white paper headlined ‘China's National Defense in the New Era,’ released on July 24, reports TASS>
“China favors an irreversible and full ban, as well as total elimination of nuclear weapons”, the document says.
“China has always stuck to the policy of the ‘no-first use’ of nuclear weapons in any time, under any circumstances”, it says.
According to the white paper, the country “is not engaged in any [kind of] arms race with any other country and maintains its nuclear stockpile at the minimal level, needed for ensuring national security”.