Չինաստանը հանդես Է գալիս միջուկային զենքի լիակատար արգելքի եւ ոչնչացման օգտին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանը կողմնակից Է ոչ մի կարգի հանգամանքներում առաջինը միջուկային զենքի չկիրառման քաղաքականությանը: Այդ մասին ասված Է ՉԺՀ-ի Պետխորհրդի Մամուլի գործերի դիվանատան կողմից հուլիսի 24-ին հրապարակված «Նոր դարաշրջանում Չինաստանի ազգային պաշտպանության սպիտակ գրքում», տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Չինաստանը միշտ Էլ հետեւել Է «ցանկացած ժամանակ եւ ցանկացած հանգամանքներում «առաջինը միջուկային զենքի չկիրառման» քաղաքականությանը:
Այնտեղ նշված Է, որ հանրապետությունը միշտ հետեւել Է «միջուկային զենքի անվերապահորեն չկիրառման» եւ այն երկրներին եւ տարածաշրջաններին «դրանով չահաբեկման» սկզբունքին, որոնք չունեն այդ զենքը:
Փաստաթղթում նաեւ նշված Է, որ Չինաստանը չի մասնակցում սպառազինությունների մրցավազքի ցանկացած այլ երկրի հետ եւ պահպանում Է իր միջուկային ներուժն ազգային անվտանգության ապահովման համար անհրաժեշտ մակարդակում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Китай выступает за полный запрет и уничтожение ядерного оружия
Китай придерживается политики неприменения первым ядерного оружия ни при каких обстоятельствах. Об этом говорится в опубликованной в среду Канцелярией по делам печати Госсовета КНР "Белой книге по национальной обороне Китая в новую эпоху".
"Китай всегда придерживался политики "неприменения первым ядерного оружия" в любое время и при любых обстоятельствах", - говорится в документе,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
В нем отмечается, что республика всегда придерживалась принципа "безоговорочно не применять и не запугивать ядерным оружием" те страны и регионы, которые им не обладают.
В документе также указано, что Китай не участвует в гонке вооружений с любой другой страной и сохраняет свой ядерный потенциал на необходимом для обеспечения национальной безопасности уровне.