Դեսպան Սադոյանը մասնակցել է աշուղ Ջիվանուն նվիրված տոնակատարությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սամցխե-Ջավախքի Կարծախ գյուղում նշվեց Ջիվանու օրը, որին իրենց մասնակցությունն են  բերել Վրաստանում ՀՀ դեսպան Ռուբեն Սադոյանը և դեսպանության դիվանագետները։ «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկացավ Վրաստանում ՀՀ դեսպանության «Ֆեյսբուք»-ի էջից։
«Տոնական օրը մեկնարկեց Կարծախ գյուղի Սուրբ Հովհաննու Կարապետ եկեղեցում՝ Սուրբ պատարագով, որից հետո ներկաները ծաղիկներ խոնարհեցին Ջիվանու արձանի առջև և շրջայց կատարեցին աշուղ Ջիվանու տուն-թանգարանում։
Համերգային միջոցառմանը ելույթներ ունեցան ՀՀ Հանրային ռադիոյի «Սայաթ-Նովա» անսամբլը, Ախալքալաքի մշակույթի տան «Ջիվանի» անսամբլը և այլք։
Դեսպան Սադոյանը աշուղ Ջիվանու տուն-թանգարանին նվիրեց վիրահայ հայտնի նկարիչ Թենգիզ Միկոյանցի նկարը»,- նշված է գրառման մեջ։

Посол Садоян принял участие  в  празднике, посвященном ашугу Дживани
В  селе Карцах (Самцхе-Джавахетия) отметили День Дживани. В  празднике, посвященном ашугу Дживани, приняли участие посол РА  в Грузии Рубен Садоян   и представители посольства.
Об этом Арменпресс стало известно со страницы посольства  в Facebook.
«Праздник  начался богослужением  в сельской  церкви  Святого Иоанна Предтечи, после  чего сельчане  возложили цветы  к  памятнику композитору и посетили Дом-музей Дживани.
Посол Садоян подарил Дому-музею Дживани  картину  известного грузинского художника армянского происхождения  Тенгиза Микоянца», - говорится в  сообщении.