Նիկոլ Փաշինյանը և Դոնալդ Տուսկը քննարկել են ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն  ընդունել է Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ողջունելով Եվրոպական խորհրդի նախագահին ՀՀ կառավարությունում՝ վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանի համար ԵՄ հետ հարաբերությունների զարգացումն արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից է: «Պարոն Տուսկ, ուրախ եմ կրկին հանդիպել Ձեզ: Եվրոպական միությունը կարևոր գործընկեր է Հայաստանի համար: Մենք կարևորում ենք ԵՄ հետ համագործակցությունը Հայաստանի բարեփոխումների օրակարգի իրականացման գործընթացում, և Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի կիրարկումը կնպաստի մեր փոխգործակցության խորացմանը: Բարձր ենք գնահատում Ձեր անձնական ներդրումը ՀՀ-ԵՄ կապերի զարգացման գործում և շնորհակալ ենք Ձեզ արդյունավետ համագործակցության համար», - նշել է ՀՀ վարչապետը:
Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը նշել է, որ ուրախ է գտնվել Հայաստանում և հանդիպում ունենալ ՀՀ վարչապետի հետ: «Պարոն վարչապետ, սա մեր առաջին հանդիպումն է Երևանում: Եվրոպական միությունը ևս կարևորում է Հայաստանի հետ գործընկերությունը և Ձեզ հետ սկսած արդյունավետ շարունակական երկխոսությունը՝ ուղղված մեր փոխգործակցության հետագա ընդլայնմանն ու սերտացմանը», - ասել է ԵԽ նախագահը:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների օրակարգին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ:
Նիկոլ Փաշինյանը վերահաստատել է օրենքի գերակայության, ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդման և կոռուպցիայի դեմ պայքարի գործում Հայաստանի իշխանությունների որդեգրած հանձնառությունը: Հայաստանի վարչապետն անդրադարձել է կառավարության կողմից իրականացվող բարեփոխումներին՝ խոսելով անկախ դատաիրավական համակարգի ձևավորման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերի մասին: Կառավարության ղեկավարը նշել է, որ դատական անկախ համակարգի կայացումը Հայաստանի համար օրակարգային առաջնահերթություն է, և եվրոպական կառույցների, այդ թվում՝ Եվրամիության տեխնիկական և ֆինանսական օժանդակությունն այդ գործընթացին մեծ կարևորություն ունի մեր երկրի համար: Դոնալդ Տուսկը նշել է, որ եվրոպական կողմը լիովին վստահում է ՀՀ վարչապետի և կառավարության կողմից իրականացվող դատաիրավական բարեփոխումների տրամաբանությանը և իր պատրաստակամությունն է հայտնում աջակցելու Հայաստանին այդ բարեփոխումը հաջողելու հարցում:
Նիկոլ Փաշինյանը և Դոնալդ Տուսկն անդրադարձել են Հայաստան-Եվրամիություն մուտքի արտոնագրերի ազատականացման ուղղությամբ հետագա քայլերին: Վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանը հետաքրքրված է առաջիկայում այս ուղղությամբ առարկայական երկխոսությունը մեկնարկելու հարցում: ԵԽ նախագահ Տուսկն ասել է, որ Հայաստանի վարչապետի ուղերձը կփոխանցի ԵՄ անդամ պետություններին:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել ԵՄ անդամ երկրների կողմից ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության մասին համաձայնագրի վավերացման ընթացքի շուրջ, կարևորել դրա գործընթացի շուտափույթ ավարտին հասցնելը: Վարչապետ Փաշինյանը տեղեկացրել է, որ 2019 թ. հունիսի 1-ին ՀՀ վարչապետի որոշմամբ հաստատվել է Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության մասին պայմանագրի իրականացման ճանապարհային քարտեզը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաև ներդրումային համաժողովի կազմակերպման հնարավորություններին:
Հայաստանի վարչապետը և Եվրոպական խորհրդարանի նախագահը մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային հարցերի շուրջ: Անդրադարձ է եղել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացին: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանը հավատարիմ է խնդիրը խաղաղ ճանապարհով, բանակցությունների միջոցով միջազգայնորեն ճանաչված ձևաչափի՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում կարգավորելու տրամաբանությանը և երախտագիտություն հայտնել ԵՄ կողմից այս հարցում հավասարակշռված դիրքորոշում ցուցաբերելու և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների դիրքորոշումը պաշտպանելու համար:
Այնուհետև ՀՀ վարչապետի և ԵԽ նախագահի հանդիպումը շարունակվել է առանձնազրույցի ձևաչափով, որից հետո նրանք հանդես են եկել մամուլի համար հայտարարություններով:
Հաջորդիվ Նիկոլ Փաշինյանը և Դոնալդ Տուսկը շրջել են Երևանում, քայլել Հյուսիսային պողոտայում և այցելել Երևանի Եվրոպայի հրապարակ: Շրջայցից հետո Հայաստանի վարչապետը և Եվրոպական խորհրդի նախագահը քննարկումը շարունակել են աշխատանքային ճաշի շրջանակում:

YEREVAN, JULY 10, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan received President of the European Council Donald Tusk and his delegation on July 10, the Armenian PM’s Office told Armenpress.
Welcoming the European Council President in the Armenian government, Pashinyan said the development of relations with the EU is one of Armenia’s foreign policy priorities. “Mr. Tusk, I am happy to again meet with you. The European Union is an important partner for Armenia. We attach importance to the cooperation with the EU in the process of implementing Armenia’s reforms agenda, and the implementation of the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement will contribute to deepening our partnership. We highly value your personal contribution to the development of the Armenia-EU ties and would like to thank you for your effective cooperation”, the PM said.
In his turn Donald Tusk said he is happy to be in Armenia and meet with the Prime Minister. “Mr. Prime Minister, this is our first meeting in Yerevan. The European Union also attaches importance to the partnership with Armenia and the constant effective dialogue launched with you aimed at further expanding and intensifying our mutual partnership”, the European Council President said.
The officials also discussed wide range of issues relating to the Armenia-EU relations’ agenda.
Pashinyan reaffirmed the Armenian authorities’ commitment to strengthen the rule of law, democratic institutions and fight corruption. The PM touched upon the ongoing reforms of the government, talking about the ongoing actions aimed at forming an independent judiciary in the country. PM Pashinyan said the establishment of an independent judiciary is a priority for Armenia, and the technical and financial support of the European structures, including the EU, in this process are very important for Armenia.
Donald Tusk said the European side fully trusts the logic of ongoing judicial reforms and expressed his readiness to support Armenia in successfully conducting these reforms.
Nikol Pashinyan and Donald Tusk also touched upon the future actions aimed at visa liberalization. Pashinyan said Armenia is interested in launching substantive dialogue on this direction in the future. Tusk in his turn stated that he will convey the Armenian PM’s message to the EU member states.
The sides also exchanged views on the ratification process of the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) and emphasized the need to complete it as soon as possible. Pashinyan informed that the roadmap for the implementation of the CEPA has been approved on June 1, 2019 by the Armenian PM’s decision.
The meeting also touched upon the opportunities to organize an investment forum.
The Armenian PM and the European Council President also discussed regional issues, in particular the Nagorno Karabakh conflict settlement process. Pashinyan said Armenia is committed to the logic of settling the conflict through peaceful means and negotiations within the frames of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship. He expressed gratitude for the EU’s balanced position on the matter and support to the stance of the OSCE Minsk Group Co-Chairs.
Thereafter, the meeting was followed by a private talk after which the officials held a joint press conference.
Pashinyan and Donald Tusk also toured Yerevan, the Northern Avenue and visited the Europe Square in Yerevan. They continued their discussion around a luncheon.