Նիկոլ Փաշինյանը ՀՀ-ում իրապես անկախ դատական համակարգ ունենալու կարևոր նախապայման է համարում դատավորների աշխատավարձի բարձրացումը
Նիկոլ Փաշինյանը ՀՀ-ում իրապես անկախ դատական համակարգ ունենալու կարևոր
նախապայման է համարում դատավորների աշխատավարձի բարձրացումը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծում է, որ Հայաստանում իրապես անկախ դատական համակարգ չի կարող լինել՝ առանց դատավորների աշխատավարձը 5-6 անգամ բարձրացնելու: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ՀՀ վարչապետն այս մասին ասաց ԱԺ-ում ՀՀ 2018 թվական պետական բյուջեի կատարման հաշվետվության քննարկման ժամանակ ունեցած եզրափակիչ ելույթում:
«Այն, որ Հայաստանում դատաիրավական համակարգը պետք է խորքային, արմատական բարեփոխումների ենթարկվի, նորություն չէ, մենք սա գիտենք շատ երկար տարիներ: Բայց ինձ համար միանշանակ է եղել, որ Հայաստանի Հանրապետությունում իրապես անկախ դատական համակարգ չենք կարող ունենալ, ասելու եմ շատերի համար շատ տհաճ բան, առանց դատավորների աշխատավարձը 5-6 անգամ բարձրացնելու:  Հիմա բացատրեմ, թե ինչու: Եվ սա կոնկրետ իրողությամբ հիմնավորվել է: Անցյալ տարի Հայաստանի Հանրապետությունում, թերևս, առաջին անգամ դիտարկվել է երևույթ, երբ եղել են դատավորների թափուր տեղեր, բայց չեն եղել պատշաճ մակարդակով հավակնորդներ: Ինչո՞ւ: Շատ պարզ պատճառով, եկեք մեզ դնենք այդ պոտենցիալ հավակնորդների տեղում: Գիտեն, որ կաշառք չպիտի վերցնեն, որովհետև հակառակ դեպքում մեծ հավանականությամբ կձերբակալվեն: Գիտեն, որ բիզնեսով պետք է չզբաղվեն, որովհետև մեծ հավանականությամբ հակակոռուպցիոն մեխանիզմները կբացահայտեն դա և կպատժեն: Եվ գիտեն, որ պիտի ստանան մոտավորապես 400-600 հազար դրամ աշխատավարձ, և պետք է որոշ դեպքերում մարդկանց դատապարտեն ցմահ ազատազրկման և այլն, և այդպես շարունակ: Հիմա եկեք մենք ինքներս մեզ հարց տանք՝   այս պայմաններում ո՞վ կուզենա Հայաստանի Հանրապետությունում լինել դատավոր: Դուք ձեզ հարց տվեք՝ ինքներդ այս պայմաններում կուզենա՞ք լինել Հայաստանի Հանրապետությունում դատավոր»,- մանրամասնեց Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ սա շատ կարևոր է, որովհետև երբ ասում ենք դատավորների աշխատավարձ, սկսում են հիշել կոռումպացված դատավորներին: «Ոչ, նրանց մասին չէ խոսքը, ենթադրենք ինչ-ինչ կարգապահական, հակակոռուպցիոն գործողություններով նրանց տեղերն ազատվեցին, ո՞վ է գալու նրանց փոխարեն: Մեզ անհրաժեշտ է, որ թափուր տեղերը զբաղեցնեն բարձր պրոֆեսիոնալ, սկզբունքային, ողնաշար ունեցող, տեսլական, հավատ ունեցող և իրավունքին հավատացող մարդիկ: Այս կարգի մասնագետները այսօր մասնավոր սեկտորում իրավաբանական խորհրդատվության համար ամիսը ստանում են 2.5-3 միլիոն դրամ աշխատավարձ, նույնիսկ՝ ավելի շատ: Հիմա այս մարդկանց մենք ո՞նց հրավիրենք, խնդրենք, որպեսզի իրենք գան և դառնան դատավոր: Իմ հավատը եղել է և է, որ առանց այսպիսի խնդրի լուծման մենք չենք կարող իրապես անկախ դատական համակարգ ունենալ»,- ասաց ՀՀ վարչապետը:
ՀՀ վարչապետը նշեց, որ անցյալ տարի չէին կարող նման լուծման գնալ, քանի որ այսպիսի որոշումը հանրայնորեն չէր կարող ընկալվել  և այսօր էլ չի կարող ընկալվել: «Այս տարի, ըստ էության, մենք բյուջեով ունենք նման հնարավորություն, կարող ենք նման հարց լուծել, բայց հանրային բավարար ընկալում այդ պրոցեսի կարևորության նկատմամբ չի ձևավորվել: Այսօր եկեք խոստովանենք, որ որևէ դեպքում դատավորների, առավելևս՝ գործող կազմի աշխատավարձը բարձրացնելը բազմաթիվ խնդիրներ ունի, այդ թվում՝ հանրային ընկալման տեսանկյունից, մանավանդ, որ բազմաթիվ սոցիալական խնդիրներ լուծված չեն: Եվ մեր ընկալումն այն է, որ մեր գործընկերները, միջազգային դոնորներն այս հարցում Հայաստանին կաջակցեն, մենք 2-3 տարի նոր ներգրավված դատավորների բարձր աշխատավարձերը կկարողանանք դարձնել 2.5-3 միլիոն դրամ, այսինքն, դա մեր պետական բյուջեի վրա էական ազդեցություն չի ունենա:  Այդ ընթացքում՝ ես համոզված եմ, որ մենք կկարողանանք լուծել բազմաթիվ սոցիալական խնդիրներ: Այդ ընթացքում և ընդդիմությունը, և իշխանությունը, և քաղաքացիական հասարակությունը,  և հանրությունը կհամոզվի, որ այս անկախ դատական համակարգ ունենալը լավ բան է, դա բխում է բոլորի շահերից, դա ապահովում է բոլորիս անվտանգությունը, ուրեմն դա մի ծախս է, որ իրոք արժե անել: Եվ այդ ժամանակ հանրությունն առանց դիմադրության կհամաձայնի սեփական միջոցներից տրամադրել, որ այդ խնդիրը լուծվի՝ պայմանով, որ մեզ իսկապես պետք է անկախ դատական համակարգ»,- շեշտեց ՀՀ վարչապետը:

Raising salaries of judges key precondition for having really independent judiciary in Armenia - Pashinyan
YEREVAN, JUNE 20, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan says there cannot be a really independent judiciary in Armenia without the increase of salaries of judges for 5-6 times.
“The fact that Armenia’s judiciary needs deep, rooted reforms, is not something new, we know this for many years. But for me it has been clear that we cannot have a really independent judiciary in Armenia, I am going to say something unpleasant for many, without raising the salaries of judges for 5-6 times. I will explain why. And this has been explained with a concrete fact. Last year, perhaps for the first time, a phenomenon was registered in Armenia where there were vacant positions for judges, but with no proper nominees. Why? For a very simple reason. Let’s imagine us in the place of these potential nominees. They know that they should not take a bribe, otherwise they will most likely be arrested. They know that they should not run a business, because most likely the anti-corruption mechanisms will discover this and will punish them. And they also know that they should receive nearly 400-600 thousand AMD salary, and in some cases they should sentence persons to life imprisonment and so on. And now let ask ourselves who would like to be a judge in Armenia in such conditions? Ask yourself, would you like to be a judge in Armenia in such conditions?”, the PM said in the Parliament.
According to him, this is very important, because when they say a salary of judges, they start to remember the corrupted judges. Pashinyan highlighted that the vacant positions should be occupied by highly professional, principled persons with a vision, belief and believing in the law.
He added that last year they couldn’t solve this issue, because this decision could not be perceived publicly and today as well cannot be perceived. “In fact, this year we have such an opportunity with the budget, can solve such an issue, but there is no sufficient public perception regarding the importance of this process yet. Let’s accept the fact that today raising the salaries of judges, moreover the operating staff, has many problems, including from public perception perspective, especially when there are numerous social problems which are not solved yet. And our perception is for our partners, international donors to support Armenia in this matter, we will be able to make the high salaries of newly engaged judges 2.5-3 million drams in 2-3 years, in other words this will not have a significant impact on our budget. During this period I am confident that we will be able to solve many social problems. During this period both the opposition, the leadership, the civil society and the public will be convinced that having an independent judiciary is very good, derives from everyone’s interests and ensures the security of all of us, therefore this expenditure is really worth doing. And at that time the public will agree without opposing to provide from their own means to solve this problem with a condition that we really need an independent judicial system”, the PM said.