ԶՈՒ տեխնիկական բազան համալրվեց 16 հրշեջ մեքենաների առաջին խմբաքանակով
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի տեխնիկական բազան համալրվեց 16 հրշեջ մեքենաների առաջին խմբաքանակով: Դրանք կբաշխվեն պայթունավտանգ և հրդեհավտանգ զորամասերում: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ՀՀ պաշտպանության նախարարության Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական համալսարանի շարահրապարակում հունիսի 14-ին տեղի ունեցավ  զորամասերին ԶՈՒ կարիքների համար ձեռք բերված հրշեջ մեքենաների բաշխման հանդիսավոր արարողությունը, որին ներկա էր ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետի տեղակալ, գեներալ-լեյտենանտ Ստեփան Գալստյանը:
«Ինչպես զինված ուժերի բոլոր զորատեսակներում, այնպես էլ Զինված ուժերի թիկունքի վարչության  հրշեջ-փրկարարական վարչությունում իրականացվում է տեխնիկական միջոցների նորացման աշխատանք: Զինված ուժերի հակահրդեհային ապահովումը չափազանց կարևոր է, քանզի այն ուղղված է մեր պաշտպանական միջոցների անվտանգ շահագործմանը: Հրշեջ ծառայությունների զարգացման և նորացման նպատակով այս տարվա առաջին կիսամյակում ձեռք են բերվել արդիական հրշեջ մեքենաներ: Այս նոր ձեռքբերումները պետք է պարտավորեցնեն առավել պատասխանատու կերպով իրականացնելու ձեր ծառայողական պարտականությունները»,- հրշեջ-փրկարարներին ասաց Գալստյանը:
Լրագրողների հետ զրույցում ԶՈՒ թիկունքի վարչության հակահրդեհային տեսչության պետ, փոխգնդապետ Սարգիս Մազմանյանը նշեց, որ նմանատիպ համալրումները լինելու են շարունակական:
«Զինված ուժերի ծրագրերի համապատասխան՝ բաշխվելու են հիմնականում պայթունավտանգ և հրդեհավտանգ զորամասերում: Դրանով իրականացվում է և ավտոպարկերի թարմացում, և համալրում»,- ասաց Մազմանյանը:

Техническая база ВС Армении пополнилась первой партией 16 пожарных машин
Техническая база вооруженных сил Армении пополнилась первой партией 16 пожарных машин. Они будут распределены во взрывоопасные и пожароопасные воинские части. Как сообщает «Арменпресс», на плацу военного университета имени Вазгена Саркисяна Министерства обороны Армении 14 июня состоялась торжественная церемония распределения пожарных машин, приобретенных для нужд Вооруженных сил, на которой присутствовал заместитель начальника Генштаба ВС Армении, генерал-лейтенант Степан Галстян.
“Как во всех видах войск ВС, так и в пожарно-спасательном управлении тыла ВС проводится работа по обновлению технических средств. Противопожарное обеспечение Вооруженных сил чрезвычайно важно, поскольку оно направлено на безопасную эксплуатацию наших оборонных средств. С целью развития и обновления пожарных служб в первом полугодии этого года были приобретены современные пожарные машины. Эти новые приобретения должны обязать Вас более ответственно выполнять служебные обязанности”, - сказал Галстян спасателям-пожарным. В беседе с журналистами начальник противопожарной инспекции управления тыла ВС, подполковник Саргис Мазманян отметил, что подобные пополнения будут носить продолжительный характер.
“В соответствии с программами Вооруженных сил, они, в основном, будут распределяться во взрывоопасных и пожароопасных воинских частях”, - сказал Мазманян.