Կենսաթոշակառուների թիվը Հայաստանում 3000-ով ավելացել է
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում կենսաթոշակառուների թիվը նախորդ տարի ավելացել է 3000-ով: Այդ թվում աճել է տարիքային կենսաթոշակ ստացողների թիվը, նվազել հաշմանդամության կենսաթոշակառուներինը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2018-ի պետական բյուջեի կատարման հաշվետվությունը ներկայացնելիս ասաց ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի փոխնախարար Սմբատ Սաիյանը:
«Սոցիալական պաշտպանության ոլորտում ամենախոշորը Աշխատանքային կենսաթոշակներ ծրագիրն է: Կենսաթոշակների մասով ծախսը կազմել է ավելի քան 218 մլրդ դրամ: 2018-ին արձանագրվել է կենսաթոշակառուների թվաքանակի աճ, որը վերջին տարիներին կրում է շարունակական բնույթ, փոխկապակցված է ժողովրդագրական իրավիճակի միտումների հետ: 2018-ին նրանց քանակն աճել է շուրջ 3000-ով, ավելացել է տարիքային կենսաթոշակառուների քանակը,դրան զուգահեռ նվազել է հաշմանդամության կենսաթոշակառուների քանակը»,-ասաց փոխնախարարը:
Աշխատանքի և սոցիալական պաշտպանության ոլորտի ընդհանուր ծախսերը 2018-ին կազմել են 416 մլրդ դրամ, սակայն նախարարության միջոցով իրականացված փաստացի ծախսը կազմել է շուրջ 351 մլրդ դրամ: Դրանից համակարգի պահպանման ծախսերը կազմել են 4.1 մլրդ դրամ, իսկ 347 մլրդ դրամը ծախսվել է նախարարության միջոցով իրականացվող ծրագրերի համար:

Число пенсионеров в Армении увеличилось на 3000 человек
Число пенсионеров в Армении в прошлом году увеличилось на 3000 человек, в том числе увеличилось  число пенсионеров по возрасту, сократилось число пенсионеров по инвалидности. Как передает «Арменпресс», об этом в ходе совместного заседания постоянных комиссий НС Армении сказал замминистра труда и социальных вопросов Смбат Саиян.
“В сфере социальной защиты программа трудовых пенсий самая большая. В 2018 году был зафиксирован рост числа пенсионеров, который в последние годы носит продолжительный характер. Он связан с тенденциями демографической ситуации. В 2018 году их число увеличилось на 3000, увеличилось число пенсионеров по возрасту, параллельно с этим сократилось число пенсионеров по инвалидности”, - сказал замминистра.
Общие расходы в сфере труда и социальной защиты в 2018 году составили 416 млрд драмов, однако фактические расходы, осуществленные через министерство, составили около 351 млрд драмов. Расходы на содержание системы составили 4,1 млрд драмов, а 347 млрд драмов были потрачены на программы, осуществляемые министерством.