Հայաստանում ներդրումներ անելու ցանկություն են հայտնել Ղազախստանի հայ համայնքի ներկայացուցիչները
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ղազախստանի Հանրապետության հայկական համայնքի ներկայացուցիչները ՀՀ Ազգային ժողովի հայ-ղազախական բարեկամական խմբի անդամներին հայտնել են Հայաստանում ներդրումներ անելու ցանկության մասին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հունիսի 4-ին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ընթացքում այս մասին ասաց բարեկամական խմբի անդամ, «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության անդամ Միքայել Մելքումյանը:
«Մենք հանդիպեցինք նաև հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ, այնտեղ կային շատ հաջողված ձեռնարկատերեր, որոնք ուզում են Հայաստանում որոշակի ներդրումներ կատարել, և այս առումով մենք պետք է ապահովենք այդ ներդրումները կատարելու պայմանները»,- ասաց Մելքումյանը:
«Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան, Մելքումյանը նշեց, որ ներդրումները նախատեսվում են ճանապարհաշինության և շինարարության ոլորտներում:
«Ում հետ, որ հանդիպել ենք, խոսել են ճանապարհաշինական ոլորտի և ընդհանրապես շինանյութերի արտադրության վերաբերյալ, որովհետև այդ մարդիկ Ղազախստանում զբաղված են այդ բիզնեսով, ուղղակի ուզում են հայրենիքում ևս ներդրումներ կատարել: Առաջիկայում ես նախաձեռնում եմ օրենքի նախագիծ, որով պետք է կարողանանք ոչ միայն արտաքին ներդրողների, այլև մեր երկրում գտնվող համաքաղաքացիների համար, ովքեր ներկայացնում են ներդրումային ծրագրեր, ունենանք մեկ պատուհանի օրենքով ամրագրված աջակցության կոնկրետ ինստիտուտ, որը ներդրումների ներգրավման համար կսահմանի իրավունք և պատասխանատվություն այդ ներդրումների ճակատագրի նկատմամբ»,- նշեց Միքայել Մելքումյանը:

Представители армянской общины Казахстана выразили желание делать в Армении инвестиции
Представители армянской общины Республики Казахстан сообщили членам армяно-казахской группы дружбы Национального собрания РА о желании делать в Армении инвестиции. Как передает «Арменпресс», об этом на пресс-конференции 4 июня сказал член парламентской группы дружбы, депутат от партии “Процветающая Армения”, Микаел Мелкумян.
“Мы встретились также с и представителями армянской общины, там было много успешных предпринимателей, которые хотят сделать определенные инвестиции в Армении и в этом плане мы должны обеспечить условия осуществления этих инвестиций”, - сказал Мелкумян.
В ответ на вопрос Арменпресс, Мелкумян отметил, что инвестиции предусмотрены в сфере дорожного строительства и строительства.
“Все, с кем мы встречались, говорили о дорожно-строительной сфере и производстве строительных материалов в целом, поскольку эти люди в Казахстане заняты этим бизнесом, и хотят сделать инвестиции и на родине. В ближайшее время я буду работать над проектом закона, которым мы должны иметь конкретный институт содействия, закрепленный законом одного окна, который установит право и ответственность за судьбу этих инвестиций не только для внешних инвесторов, но и для сограждан, находящихся в нашей стране, которые представляют инвестиционные программы”, - отметил Микаел Мелкумян.