Չինաստանից  Հայաստան զբոսաշրջիկների թիվը նկատելիորեն աճում է. վիզայի չեղարկմամբ ակնկալվում է այցերի ակտիվացում
Չինաստանից  Հայաստան զբոսաշրջիկների թիվը նկատելիորեն աճում է. վիզայի
չեղարկմամբ ակնկալվում է այցերի ակտիվացում
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանից Հայաստան զբոսաշրջիկների թիվը նկատելիորեն աճում է: 2018 թվականին Չինաստանից Հայաստան ժամանող զբոսաշրջիկների թիվն աճել է 59.9 տոկոսով 2017-ի համեմատ: Աճի դինամիկա առկա է նաև 2019 թվականի առաջին եռամսյակում: Ընթացիկ տարվա առաջին երեք ամիսներին 2018 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ Չինաստանից զբոսաշրջիկների թիվն աճել է 40 տոկոսով:  ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի մամուլի խոսնակ Աննա Օհանյանն «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց, որ Չինաստանը Հայաստանի համար թիրախային շուկա է:
«Այդ համատեքստում երկու երկրների միջև վիզայի չեղարկումը կարող է նոր թափ հաղորդել զբոսաշրջության զարգացմանը և Հայաստանի ու Չինաստանի միջև ոլորտում համագործակցությանը: Թվային մարկետինգի պլանավորման աշխատանքներում մեծ ուշադրություն ենք դարձնում հենց  Չինաստանին, որ այդ ուղղությամբ հատուկ թվային արշավներ ձևավորվեն: Օգտագործում ենք բոլոր հնարավորությունները և՛ թվային հարթակը, և՛ Հայաստանի մասին պատմող ֆիլմերի ցուցադրությունը, և՛ ցուցահանդեսները: Հայաստանը հենց այս օրերին մասնակցում է Շանհայի համագործակցության կազմակերպության կողմից կազմակերպած մի ցուցահանդեսի, որը նվիրված է գինու զբոսաշրջությանը, գինու երթուղիներին: Հայկական արտադրանքը և զբոսաշրջային հնարավորությունները մեծ ուշադրության են արժանացել չինացի այցելուների շրջանում»,-ասաց Աննա Օհանյանը:
Տուրիզմի հայկական ֆեդերացիայի նախագահ Մեխակ Ապրեսյանը պատահական չի համարում Չինաստանը թիրախային շուկա համարելը: Նա նկատեց, որ արտագնա զբոսաշրջության ոլորտում զբոսաշրջիկների թվով աշխարհում առաջին երկիրը Չինաստանն է: Մեխակ Ապրեսյանը նշեց, որ Չինաստանի հետ Հայաստանն արդեն ունի բավական պարզ վիզային ռեժիմ: Քաղաքացիները կարող են վիզան ստանալ հենց սահմանին կամ առցանց: Ներկայում երկու երկրների միջև վիզայի չեղարկումը Մեխակ Ապրեսյանը համարում է մի նոր մակարդակ:
«Եվ կարևոր է այն, որ դա փոխադարձ է: Այսինքն՝ նույն պայմաններով Հայաստանի քաղաքացիները կարող են գնալ Չինաստան: Վերջին տարիներին Չինաստանի նկատմամբ Հայաստանի հետաքրքրությունը բարձրանում է, այս տարվա առաջին եռամսյակում շուրջ 40 տոկոսով աճել են Չինաստանից Հայաստան այցելությունները: Թեև թիվը շատ մեծ չէ, սակայն աճի տեմպերն ավելի խոստումնալից են: Մնում է ուղիղ չվերթներ լինեն»,-ասաց Մեխակ Ապրեսյանը:
Ի՞նչ անելիք ունեն պետական կառույցները, մասնավոր հատվածը: Մեխակ Ապրեսյանը նշեց, որ մի քանի տարի է Չինաստանի ուղղությամբ հետևողական աշխատանք տարվել է, ներկայում էլ այն ակտիվ փուլում է: Իհարկե, ըստ նրա, պետք է ավելի նպատակային, արդյունավետ մարկետինգային քաղաքականություն իրականացնել, և ամենակարևորը՝ ամեն ինչ անել, որ ուղիղ չվերթներ բացվեն:
«Ակտիվ պետք է լինի մասնավոր հատվածը՝ ներկայացնելով ոչ միայն Հայաստանի հետ կապված, այլև տարածաշրջանային տուրիստական փաթեթներ մի քանի ուղղություններով՝ Հայաստան, Վրաստան, Իրան»,-ասաց Մեխակ Ապրեսյանը:
Չինացի զբոսաշրջիկները հետաքրքրված են հենց տարածաշրջանային տուրիստական փաթեթով: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց «ՏԱԹԵՎ-Տ.Տ.Տ.» տուրիստական ընկերության փոխտնօրեն Սևակ Դավուդյանը: Ընկերությունը Չինաստանից եկած զբոսաշրջիկների հետ ակտիվորեն սկսել է աշխատել նախորդ տարվանից:
«Չինաստանից հիմնականում գալիս են խմբերով՝ ընտրելով տարածաշրջանային փաթեթներ, որոնց մեջ մտնում է նաև Հայաստանը: Այստեղ սովորաբար մնում են երկու կամ երեք օր: Հիմնականում նախընտրում են պատմամշակութային վայրեր՝ Գառնի, Գեղարդ, Սևան, Էջմիածին, Խոր Վիրապ, Դիլիջան, Հաղպատ և այլն: Ծրագիրը կախված է Հայաստանում մնալու օրերի քանակից»,-ասաց Սևակ Դավուդյանը:
Նա նշեց, որ Չինաստանից Հայաստան զբոսաշրջիկների աճ նկատվում է: Եթե տարիներ առաջ հատ ու կենտ մարդիկ էին գալիս, ապա հիմա ակտիվությունն ակնհայտ է:
«Հիմա վիզային ռեժիմը վերացվում է, ինչը շատ կարևոր է: Դա կնպաստի զբոսաշրջային այցերի ակտիվացմանը ոչ միայն խմբերով, կգան նաև անհատներ: Եվ դա կարող են կազմակերպել առանց օնլայն գրանցումների ու ինչ-որ բաներ լրացնելու»,-ասաց Սևակ Դավուդյանը: Նա տեղեկացրեց, որ Չինաստանի տուրիստականների հետ են ակտիվ աշխատում՝ նրանց ներկայացուցիչներին բերելով Հայաստան, ներկայացնելով տուրիստական հնարավորությունները, տեսարժան վայրերը:
ՀՀ արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանի և ՉԺՀ Պետական խորհրդի անդամ, ԱԳ նախարար Վան Իի՝ Երևանում մայիսի 26-ին կայացած հանդիպման արդյունքներով Հայաստանի Հանրապետության  և Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության միջև ստորագրվել են մի շարք փաստաթղթեր, որոնց թվում է «ՀՀ Կառավարության և ՉԺՀ Կառավարության միջև սովորական անձնագրեր կրող անձանց համար մուտքի արտոնագրի պահանջի փոխադարձաբար վերացման մասին» համաձայնագիրը:
Հայաստանի և Չինաստանի արտաքին գործերի նախարարների միջև ստորագրված մուտքի արտոնագրի պահանջի փոխադարձաբար վերացման մասին համաձայնագիրն ուժի մեջ կմտնի երկու պետությունների կողմից դրա վավերացման ընթացակարգերի ավարտից հետո. մինչ այդ կգործի վիզաների առկա համակարգը։

YEREVAN, MAY 31, ARMENPRESS. Number of Chinese tourists visiting Armenia is significantly growing: in 2018 the number of Chinese tourists visiting Armenia increased 59.9% compared to 2017. The growth dynamics also exists in the first quarter of 2019. In January-March 2019, compared to the same period of 2018, the number of Chinese tourists increased 40%.
Spokesperson of the Armenian ministry of economic development and investments Anna Ohanyan told ARMENPRESS that China is a targeted market for Armenia.
“In this regard the elimination of visa regime between the two countries can boost tourism and the cooperation between Armenia and China in this sector. We attach great attention to China in digital marketing planning works aimed at forming special digital campaigns in this direction. We use all opportunities, both the digital platform, the screening of movies about Armenia and exhibitions. These days Armenia is taking part in an exhibition organized by the Shanghai Cooperation Organization which is dedicated to wine tourism. The Armenian production and tourism opportunities created great interest among the Chinese visitors”, she said.
According to Chairman of the Armenian Tourism Federation Mekhak Apresyan, considering China as a targeted market is not a coincidence. He says China is the first country in the world in terms of number of tourists in the field of outgoing tourism. Apresyan states that Armenia already has a simple visa regime with China. Citizens can obtain visa on the border or online. Currently the elimination of visa requirements between the two countries, according to Apresyan, is a new level.
“The important is that it is mutual. In other words, the citizens of Armenia can visit China with the same conditions. In recent years Armenia’s interest towards China is increasing: the visits from China to Armenia have increased by nearly 40% in the first quarter of this year. Although the figure is not so big, the growth rates are more promising. Only direct flights are lacking”, Apresyan added.
As for the actions to be taken by the state structures and the private sector, Mekhak Apresyan said consistent works have been carried out in the direction of China for several years and currently they are also at an active stage. According to him, more targeted and effective marketing policy is needed, and also actions must be taken to launch direct flights.
“The private sector also should take actions, by presenting tour packages not only related to Armenia, but also the region, covering both Armenia, Georgia and Iran”, he added.
The Chinese tourists are interested in regional tour packages, deputy director of TATEV-T.T.T. tour agency Sevak Davudyan told ARMENPRESS, adding that the agency has started actively working with the Chinese tourists since 2018.
“The visits from China are mainly in groups, choosing regional packages which also include Armenia. They usually stay in Armenia for two or three days. The tourists mainly prefer visiting historical-cultural sites, such as Garni, Geghard, Sevan, Etchmiadzin, Khor Virap, Dilijan, Haghpat and etc. The program depends on the number of days staying in Armenia”, Sevak Davudyan said, adding that currently there is concrete activeness in the visits from China to Armenia.
“The two countries are going to eliminate the visa regime which is very important. It will contribute to boosting tourist visits not only with groups, but individuals as well will visit. And this process can be organized without online registrations or filling in other forms”, he said.
Armenia and China on May 26 signed an agreement on mutual visa exemption for ordinary passport holders. The agreement will enter into force after completion of its ratification procedures by the two states.