Գլխավոր դատախազությունը Գագիկ Ծառուկյանի մասին ՔՈ-ի հաղորդումն ուղարկել է ՀՔԾ
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Գլխավոր դատախազությունը «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահ և ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանի վերաբերյալ «Քաղաքացու որոշում» կուսակցության ներկայացրած հաղորդումը ուղարկել է Հատուկ քննչական ծառայություն: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին մայիսի 2-ին խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը:
«Քրեադատավարական օրենքով նախատեսված հաղորդում է ներկայացվել հանցագործության մասին: Քրեական դատավարության օրենքը նախատեսում է հաղորդումների քննարկման ընթացակարգ: Ղեկավարվել ենք այդ ընթացակարգով, հաղորդումն ուղարկել ենք Հատուկ քննչական ծառայություն, ՀՔԾ-ին հանձնարարվել է քրեական դատավարության օրենսգրքի 180 հոդվածով նախատեսված ընթացակարգերը ձեռնարկել, և ստուգողական գործողություններ կկատարվեն, դրանց արդյունքում նախաքննական մարմինը պարտավոր է լինելու տալ իրավական գնահատական»,- ասաց Դավթյանը:
Ապրիլի 29-ին «Քաղաքացու որոշում» կուսակցության գործադիր մարմնի քարտուղար Սուրեն Սահակյանը դիմում է ներկայացրել ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանին՝ խնդրելով ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանի նկատմամբ հարուցել քրեական հետապնդում՝ հիմք ընդունելով պատգամավորի լիազորությունների դադարեցումը` պատգամավորականմանդատիանհամատեղելիության պահանջները խախտելու դեպքերում: Ինչպես նաև, օրենքով նախատեսված կարգով անցկացնել քննություն` պարզելու ձեռնարկատիրական գործունեությանն ապօրինի մասնակցելու հանցակազմի առկայությունը։
Նույն հիմքերով դիմում է հղվել նաև ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանին՝ խնդրանքով` պատգամավորի լիազորությունները դադարեցնելու հարցով դիմել Սահմանադրական դատարան, և ստեղծել պատգամավորական էթիկայի հարցերով ժամանակավոր հանձնաժողով` խնդրո առարկայի վերաբերյալ քննություն անցկացնելու համար:

Генпрокуратура направила сообщение о Гагике Царукяне в ССС
Генпрокуратура РА сообщение, представленное партией “Решение гражданина” относительно председателя партии “Процветающая Армения” и руководителя парламентской фракции “Процветающая Армения” Гагика Царукяна направила в Специальную следственную службу. Как передает «Арменпресс», об этом 2 мая в беседе с журналистами заявил генпрокурор Армении Артур Давтян.
“Представлено сообщение о преступлении,что предусмотрено уголовно-процессуальным законом. Закон уголовного судопроизводства предусматривает процедуру рассмотрения сообщений. Мы руководствовались этой процедурой, направили сообщение в Специальную следственную службу, Специальной следственной службе поручено предпринять процедуры, предусмотренные статьей 180 Уголовно-процессуального кодекса, и будут проведены следственные действия, в результате которых орган предварительного следствия будет обязан дать правовую оценку”, - сказал Давтян.
29 апреля секретарь исполнительного органа партии “Решение гражданина” Сурен Саакян представил заявление генеральному прокурору РА Артуру Давтяну с просьбой возбудить уголовное преследование в отношении депутата НС РА Гагика Царукяна, основываясь на прекращении полномочий депутата в случаях нарушения требований несовместимости депутатского мандата. А также в предусмотренном законом порядке провести расследование для выяснения наличия состава преступления в незаконном участии в предпринимательской деятельности.
На тех же основаниях обращение было направлено также и председателю НС Арарату Мирзояну с просьбой обратиться в Конституционный суд по вопросу прекращения полномочий депутата и создать временную комиссию по вопросам депутатской этики для проведения расследования по данному вопросу.