ԵԽ գլխավոր քարտուղարը կարևորել է Հայաստանի ու Ադրբեջանի կառավարությունների կողմից բացառապես քաղաքական հայտարարությունների հնչեցումը
ԵԽ գլխավոր քարտուղարը կարևորել է Հայաստանի ու Ադրբեջանի
կառավարությունների կողմից բացառապես քաղաքական հայտարարությունների
հնչեցումը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպայի խորհրդի համար անընդունելի է ԼՂ հակամարտության մասնակիցների կողմից ուժի կիրառման սպառնալիքների հնչեցումը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին ապրիլի 11-ին Ստրասբուրգում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց Եվրոպայի Խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդը:
«Մեզ համար անընդունելի են ուժի սպառնալիքները: Իմ առաջարկն այն է, որ մարդու իրավունքների կոմիտեն պետք է աշխատի այս ուղղությամբ: Երկրների կառավարությունների կողմից պետք է քաղաքական հայտարարություններ հնչեն»,- ասաց Յագլանդը:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասուլիս ավարտին ԵԽ քարտուղարին հանձնեց Եվրոպայի խորհրդի հիմնադրման 70-ամյակի կապակցությամբ  Երևանի Հյուսիսային պողոտայի միջանկյալ հատվածում գտնվող հրապարակը «Եվրոպայի հրապարակ» անվանակոչելու մասին որոշումը:
Ապրիլի 11-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ելույթ կունենա Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի գարնանային նստաշրջանի լիագումար նիստում։

Генеральный секретарь СЕ отметил важность озвучивания правительствами Армении и Азербайджана исключительно политических заявлений
Генеральный секретарь СЕ отметил важность озвучивания правительствами Армении и
Азербайджана исключительно политических заявлений
Для Совета Европы неприемлемо озвучивание участниками Карабахского конфликта угроз применения силы. Как передает «Арменпресс», об этом 11 апреля в Страсбурге на совместной пресс-конференции с премьер-министром Армении Николом Пашиняном сказал Генеральный секретарь Совета Европы Турбьерн Ягланд.
“Для нас неприемлемы угрозы силы. Мое предложение заключается в том, что Комитет по правам человека должен работать в этом направлении. Со стороны правительств  стран должны звучать только политические заявления”, - сказал Ягланд.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в конце пресс-конференции вручил секретарю СЕ решение о переименовании в связи с 70-летием Совета Европы площади, расположенной в промежуточной части Северного проспекта Еревана.
11 апреля премьер-министр Армении Никол Пашинян выступит на пленарном заседании весенней сессии Парламентской ассамблеи Совета Европы.