ԵԽ գլխավոր քարտուղարը կարևորել է Հայաստանի ու Ադրբեջանի կառավարությունների կողմից բացառապես քաղաքական հայտարարությունների հնչեցումը
ԵԽ գլխավոր քարտուղարը կարևորել է Հայաստանի ու Ադրբեջանի
կառավարությունների կողմից բացառապես քաղաքական հայտարարությունների
հնչեցումը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպայի խորհրդի համար անընդունելի է ԼՂ հակամարտության մասնակիցների կողմից ուժի կիրառման սպառնալիքների հնչեցումը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին ապրիլի 11-ին Ստրասբուրգում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց Եվրոպայի Խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդը:
«Մեզ համար անընդունելի են ուժի սպառնալիքները: Իմ առաջարկն այն է, որ մարդու իրավունքների կոմիտեն պետք է աշխատի այս ուղղությամբ: Երկրների կառավարությունների կողմից պետք է քաղաքական հայտարարություններ հնչեն»,- ասաց Յագլանդը:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասուլիս ավարտին ԵԽ քարտուղարին հանձնեց Եվրոպայի խորհրդի հիմնադրման 70-ամյակի կապակցությամբ  Երևանի Հյուսիսային պողոտայի միջանկյալ հատվածում գտնվող հրապարակը «Եվրոպայի հրապարակ» անվանակոչելու մասին որոշումը:
Ապրիլի 11-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ելույթ կունենա Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի գարնանային նստաշրջանի լիագումար նիստում։

Council of Europe’s Secretary General attaches importance to exclusively political statements by Armenian and Azerbaijani governments over NK
Council of Europe’s Secretary General attaches importance to exclusively political statements by
Armenian and Azerbaijani governments over NK
YEREVAN, APRIL 11, ARMENPRESS. The voicing of threats of force by parties to the NK conflict is unacceptable for the Council of Europe, Secretary General of the Council of Europe Thorbjørn Jagland said during a joint press conference with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan in Strasbourg, France.
“Threats of force are unacceptable for us. My suggestion is that the human rights committee must work in this direction. The governments of the countries must voice political statements,” Jagland said.
At the end of the press conference, Pashinyan gifted Jagland the decision on inaugurating Europe Square in downtown Yerevan on the occasion of the 70th anniversary of the Council of Europe’s foundation.
The Armenian PM is expected to deliver remarks at the Parliamentary Assembly of the Council of Europe spring session today.