Երևան-Գյումրի երթուղու նոր էլեկտրագնացքի առաջին ուղևորը Նիկոլ Փաշինյանն է
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Երևան-Գյումրի երկաթուղային երթուղին ապրիլի 5-ից կսպասարկի նոր, թվով երկրորդ էլեկտրագնացքը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝նոր էլեկտրագնացքի առաջին ուղևորը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն է։
Վարչապետը շրջայց կատարեց Սասունցի Դավիթ երկաթուղային կայարանում, այնուհետև Գյումրի մեկնեց գնացքի մեքենավարի կողքին նստած։
Երևանից Գյումրի ճանապարհահատվածը նոր գնացքը կանցնի 2 ժամ, 10 րոպեում։ Այն նախորդի համեմատ ավելի մեծ թվով ուղևորներ կկարողանա տեղափոխել։
ԷՊ2Դ էլեկտրագնացքը գնվել է «Հարավկովկասյան երկաթուղի»ՓԲԸ կողմից ռուսական «Տրանսմաշխոլդինգ» արտադրող ընկերությունից։

Первым пассажиром нового электропоезда Ереван-Гюмри стал Никол Пашинян
По железнодорожному маршруту Ереван - Гюмри с 5 апреля движется новый, второй по счету электропоезд. По сообщению «Арменпресс», первым пассажиром новой электрички стал премьер-министр Армении Никол Пашинян. Премьер-министр осмотрел железнодорожный вокзал “Давид Сасунский”, затем отправился в Гюмри, сидя рядом с машинистом поезда.
Новый поезд маршрут от Еревана до Гюмри пройдет 2 часа и 10 минут. По сравнению с предыдущим он сможет перевозить больше пассажиров.
Электропоезд EP2D был приобретен ЗАО "Южно-Кавказская железная дорога” у российского производителя “ Трансмашхолдинг”.