Բրազիլացի դեռահասին կասկածում են դպրոցի վրա հարձակվածներին հանցակից լինելու մեջ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երիտասարդը, ով հավանաբար մասնակցություն է ունեցել Բրազիլիայի դպրոցի վրա հարձակման գործում, կանգնել է Սուզանու քաղաքի դատարանի առաջ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «Ռիա Նովոստի»-ն, հարձակումը տեղի է ունեցել մարտի 15-ին, տեղի ժամանակով առավոտյան 9:30-ին:
Վերջին տվյալներով հրաձգության ժամանակ Սուզանուի քաղաքապետարանում մահացել է 10 անձ, այդ թվում 2 հարձակվող: Ավելի վաղ հայտնում էին, որ զոհ է դարձել 5 դեռահաս՝ 15-17 տարեկան և 3 մեծահասակ՝ այդ թվում մարդասպաններից մեկի բարեկամը: 17 հոգի վիրավորվել է:
Ոստիկանության տվյալներով երկու երիտասարդ տղան էլ պայմանավորվել էին հարձակումից հետո սպանել միմյանց: Նախնական քննությունը ցույց է տվել, որ 17-ամյա Գիլյերամի Տաուչին սկզբում սպանել է 25-ամյա Էնրիկի դի Կաստրուին, այնուհետև ինքնասպան եղել:
Առկա տեղեկություններով կասկածյալը հրաձիգներից մեկի համադասարանցին է եղել և կարող էր հարձակման մասնակից լինել: Լսումներից հետո դատավորը կորոշի՝ 17-ամյա տղան կկալանավորվի, թե ոչ:
Հնարավոր մասնակցի մասին ոստիկանությունը իմացել է տարածքում գտնվող ավտոկայանատեղիի սեփականատիրոջից, որտեղ հանցագործները թողել էին իրենց վարձակալած մեքենան:

Бразильского подростка заподозрили в помощи напавшим на школу стрелкам
Молодой человек, который, предположительно, принимал участие в организации нападения на школу в Бразилии, предстал в пятницу перед судебными органами города Сузану, сообщает портал G1 со ссылкой на полицию.
Нападение произошло в районе 9.30 утра по местному времени в среду. По последним данным, в перестрелке в муниципалитете Сузану погибли 10 человек, в том числе двое нападавших. Как сообщалось ранее, жертвами стали пятеро подростков 15-17 лет и трое взрослых, в том числе дядя одного из убийц. Еще 17 человек получили ранения. По данным полиции, оба молодых человека договорились, что убьют друг друга после нападения. Предварительное расследование показало, что 17-летний Гильерми Таучи сначала убил 25-летнего Энрики ди Кастру, а потом покончил с собой.
По имеющейся информации, подозреваемый был одноклассником одного из стрелков и мог участвовать в организации нападения. После слушаний судья решит, будет ли 17-летний молодой человек взят под стражу.
О возможном соучастнике полиция узнала от владельца парковки, на которой преступники оставили арендованный автомобиль. В нем они спрятали оружие, позже использованное в ходе атаки.