Հզորագույն համերգ և... կիսադատարկ դահլիճ. Փաշինյանն անդրադարձել է Կոմիտասի 150-ամյակին նվիրված համերգին
Հզորագույն համերգ և... կիսադատարկ դահլիճ. Փաշինյանն անդրադարձել է Կոմիտասի
150-ամյակին նվիրված համերգին
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է Կոմիտասի 150-ամյակին նվիրված Հայաստանի ազգային ակադեմիական երգչախմբի համերգին, որին ինքը ներկա է եղել տիկնոջ՝ Աննա Հակոբյանի հետ:
«Երեկ Աննայի հետ գնացել էի Հայաստանի ազգային ակադեմիական երգչախմբի համերգին՝ նվիրված Կոմիտասի 150-ամյակին: Կոմիտասի 150-ամյակ, Ազգային ակադեմիական երգչախումբ, դիրիժոր՝ Հայաստանի ազգային հերոս Հովհաննես Չեքիջյան, հզորագույն համերգ: Եւ՝ կիսադատարկ դահլիճ: Սա մեր մշակութային կյանքի եւ քաղաքականության իրական երեսն է. ում հարցնես՝ կասեն, որ Կոմիտասը, Չեքիջյանը, Ակադեմիական երգչախումբը մեզ համար ազգային արժեքներ են: Բայց համակարգը կառուցված է այնպես, որ այդ ազգային արժեքի հետ հնարավորինս քիչ մարդ շփվի, քիչ մարդ հարաբերվի: Որովհետեւ՝ չէ՞ որ դա բարձր ազգային արժեք է, «ամեն մարդու խելքի բան չէ», կերպարվեստի գլուխգործոցները պետք է պահվեն թանգարանների «պադվալներում» (պահարաններում պահվող ռոկոկո բաժակների նման), որովհետեւ դրանք արժեք են եւ ոչ թե ամենօրյա կիրառման եւ յուրացման բովանդակություն: Թանգարաններ պետք է հնարավորինս քիչ մարդ գնա կամ ընդհանրապես չգնա: Եւ այսպես շարունակ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, նշել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ մշակութային քաղաքականության նպատակը պետք է լինի հենց այս համակարգը վերացնելը: Նրա խոսքով՝ նոր Հայաստանում մարդը արվեստի, մշակույթի հետ պետք է իրական եւ մշտական հարաբերությունների մեջ լինի, ազգային արժեքները պետք է մոտ լինեն մարդուն՝ ծնողի, հարազատի, յուրայինի նման: Վարչապետն ընդգծել է, որ այդ ընկալումը պետք է սերմանվի դպրոցից: «Հենց այս խնդիրը կամ խնդիրների այս համախումբը պետք է լուծի կրթության, գիտության եւ մշակույթի նախարարությունը»,-նշել է վարչապետը:

audience at “superb” concert honoring Komitas
YEREVAN, JANUARY 30, ARMENPRESS. In new Armenia, people must be in real and constant relationship with arts and culture, national values must be close to people like a parent, a friend, PM Nikol Pashinyan said after witnessing how very few people have attended the “powerful” concert of the Armenian National Academic Choir in honor of the 150th anniversary of birth of Komitas.
“Yesterday I and Anna went to the Armenian National Academic Choir’s concert dedicated to the 150th anniversary of birth of Komitas. 150th anniversary of birth of Komitas, National Academic Choir, conducted by National Hero of Armenia Hovhannes Chekijyan, superb concert. And – a semi-empty hall. This is the real face of our cultural life and policy. Ask anyone and they will say that Komitas, Chekijyan, and the Academic Choir are our national values. But the system is built in a way to make as little people as possible to interact with this national value. Because, this is high national value right, “it’s not for everyone”, masterpieces of art should be kept at the storages of museums (like rococo glasses kept in the closet”, because they are values and aren’t for daily use. As few people as possible must go to museums or not go at all. And so on..,” the PM said sarcastically.
He emphasized that the cultural policy’s goal should be the elimination of this system. He says that the perception must be sowed as early as from school. “It is this very problem or group of problems that the ministry of education, science and culture must solve,” he said.